Rodzinny Kapitał Opiekuńczy: Jak złożyć wniosek? Jakie dokumenty załączyć?

Od czytelników

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy: Jak złożyć wniosek? Jakie dokumenty załączyć?

13.01.2022
autor: Zespół Prasowy Wojewody Mazowieckiego
1 stycznia wszedł w życie rodzinny kapitał opiekuńczy, czyli nowe świadczenie dla rodzin z małymi dziećmi. By je otrzymać, konieczne jest złożenie wniosku. Jak to zrobić? Jakie dokumenty należy załączyć? Gdzie szukać ewentualnej pomocy?
Świadczenie przysługuje rodzicom dzieci w wieku od 12 do ukończenia 35 miesiąca życia – w sumie 12 tys. zł na drugie i każde kolejne dziecko, bez kryterium dochodowego. Z szacunków Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej wynika, że w tym roku świadczeniem objętych będzie ok. 615 tys. dzieci.
Gdzie i jak złożyć wniosek? 
Wniosek o rodzinny kapitał opiekuńczy składamy do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Możemy to zrobić wyłącznie online za pośrednictwem: 
Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS
Portalu Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej Emp@tia
bankowości elektronicznej
- od 11 stycznia 2022 r. przez Getin Noble Bank S.A.
- od 24 stycznia 2022 r. przez: Bank Pocztowy S.A., Credit Agricole Bank Polska S.A.
- od 1 lutego 2022 r. przez: Alior Bank S.A., BPS S.A., Santander, BNP Paribas S.A., SGB-Bank S.A., SKOK Energia, SKOK im. Powstańców Śląskich, SKOK Ziemi Rybnickiej, SKOK Unii Lubelskiej, SKOK Progres, SKOK Śląsk, SKOK Wisła, SKOK Chmielewskiego, SKOK Stefczyka, Krakowska SKOK, SKOK Szopienice, SKOK Świdnik, SKOK Centrum, SKOK Kwiatkowskiego, Regionalna SKOK im. Św. Brata Alberta
Jeżeli złożysz wniosek przez bank albo portal Emp@tia, a nie masz profilu na PUE ZUS, Zakład Ubezpieczeń Społecznych założy ci taki profil na podstawie danych z wniosku o rodzinny kapitał opiekuńczy.
Jakie dokumenty należy dołączyć do wniosku?
Do wniosku o rodzinny kapitał opiekuńczy należy dołączyć: 
zaświadczenie sądu opiekuńczego lub ośrodka adopcyjnego o prowadzonym postępowaniu sądowym w sprawie przysposobienia dziecka (z datą wystąpienia do sądu) – w przypadku przyjęcia dziecka na wychowanie
oświadczenie o dacie przyjęcia na wychowanie dziecka, w stosunku do którego wystąpiono do sądu z wnioskiem o wszczęcie postępowania w sprawie jego przysposobienia
decyzję albo zaświadczenie dyrektora szkoły publicznej o odroczeniu obowiązku szkolnego – jeśli dziecko od 7 do 10 lat ma odroczony obowiązek szkolny
orzeczenie sądu o ustanowieniu opieki naprzemiennej – jeśli rodzic opiekuje się dzieckiem na przemian z drugim rodzicem (z którym się rozwiódł, żyje w separacji lub rozłączeniu) w porównywalnych i powtarzających się okresach
dokument potwierdzający charakter pobytu cudzoziemca w Polsce, np. karta pobytu z adnotacją „dostęp do rynku pracy”, kartę stałego pobytu (nie dotyczy to obywateli UE/EFTA). 
Złożyłeś wniosek – i co dalej?
Wiadomość o konieczności poprawienia lub uzupełnienia wniosku zostanie wysłana na adres mailowy oraz numer telefonu podane we wniosku. 
W przypadku nieprawidłowo złożonego wniosku Zakład Ubezpieczeń Społecznych wezwie rodzica lub opiekuna do jego poprawienia w ciągu 14 dni.
Jeżeli rodzic nie złoży wymaganych dokumentów, ZUS wezwie do ich dostarczenia i wyznaczy termin od 14 do 30 dni.
Jeżeli wniosek nie zostanie uzupełniony lub brakujące dokumenty nie zostaną dostarczone w terminie, Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie rozpatrzy wniosku o świadczenie.
W przypadku przyznania rodzinnego kapitału opiekuńczego ZUS nie będzie wydawał decyzji – informacje w tej sprawie rodzic lub opiekun otrzyma na swój profil na PUE ZUS, a także mailem na wskazany we wniosku adres.
Czy można odwołać się od decyzji ZUS? Jak to zrobić?
Od decyzji prezesa ZUS można odwołać się w ciągu 14 dni od jej doręczenia. Przysługuje także skarga do wojewódzkiego sądu administracyjnego w ciągu 30 dni od doręczenia decyzji.
ZUS doręczy decyzję wyłącznie w postaci elektronicznej – na profil na PUE ZUS.
Gdzie otrzymać pomoc w razie wątpliwości? 
W przypadku pojawienia się jakichkolwiek pytań lub wątpliwości można skontaktować się: 
ze specjalną infolinią (22) 290-55-00, czynną od poniedziałku do piątku w godz. 8.00 – 15.00
z Centrum Obsługi Telefonicznej ZUS w dni robocze (poniedziałek - piątek) w godz. 7 - 18 pod numerem telefonu (22) 560-16-00 lub za pośrednictwem maila na adres: cot@zus.pl. 
Pomoc otrzymać można także we wszystkich placówkach ZUS (również podczas e-wizyty w ZUS).
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Jaki obraz wybrać do pokoju dziecka?

Jaki obraz wybrać do pokoju dziecka?

Urządzanie pokoju dziecięcego nie zawsze jest łatwym zadaniem, ale warto poświęcić nieco czasu na dokładne zaplanowanie tej przestrzeni. Przygotowanie odpowiednio dużo miejsca na przechowywanie zabawek znacznie ułatwi codzienną czynność sprzątania. W pokoju dziecka nie powinno zabraknąć też dostosowanego do wieku dziecka stolika z krzesełkiem lub biurka, które będzie inspirowało naszą pociechę do zadań kreatywnych. Niezwykle istotne jest również zorganizowanie wyciszającej i przyjemnej okolicy do spania. Ważną rolę we wszystkich pokojach dla najmłodszych odgrywają ścienne obrazy dla dzieci.
zobacz więcej
Gimnastyczne wyzwanie z Lwem Lolkiem i Adą (FOTO)

Gimnastyczne wyzwanie z Lwem Lolkiem i Adą (FOTO)

W dniach 13 – 15 września „Jagódki” i „Biedronki” Przedszkola nr 9 w Wyszkowie podjęły Ogólnopolskie Gimnastyczne Wyzwanie z Lwem Lolkiem i Adą.
zobacz więcej
Piątka EkoSzkołą

Piątka EkoSzkołą

Szkoła Podstawowa  nr 5 im. Żołnierzy Armii Krajowej w Wyszkowie  uczestniczyła w konkursie  plastyczno-fotograficznym, organizowanego  przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie pod hasłem „EkoSzkoła”. Uczniowie SP5 zostali laureatami tego konkursu w dwóch kategoriach.
zobacz więcej
VIII Gminny Konkurs Biblijny (foto)

VIII Gminny Konkurs Biblijny (foto)

Będziesz Biblię kochał bardziej niż rodziców. Nigdy się z nią nie rozstaniesz. A gdy zestarzejesz się, dojdziesz do przekonania, że wszystkie książki, jakie przeczytałeś w życiu, są tylko nieudolnym komentarzem do tej jedynej księgi.” (Roman Brandstaetter)
Tymi słowami rozpoczął się VII Gminny Konkurs Biblijny „Z Biblią na Ty”, który zorganizowała Szkoła Podstawowa nr 2 w Wyszkowie, przy współpracy z parafią św. Idziego, aby uwielbić 100. rocznicę objawień Matki Bożej w Fatimie oraz Wielkiego Papieża św. Jana Pawła II.
zobacz więcej