Rodzinnie, teatralnie i słodko w „Soterii” (FOTO)

Od czytelników

Rodzinnie, teatralnie i słodko w „Soterii” (FOTO)

09.03.2023
autor: UR
3 marca 2023 r. w Środowiskowym Domu Samopomocy „Soteria” odbyło się spotkanie z bliskimi uczestników placówki. W odpowiedzi na serdeczne zaproszenie, przybyła duża grupa gości.
 
ŚDS „Soteria” to miejsce, które wszechstronnie wspiera osoby z niepełnosprawnościami natury psychicznej w zmaganiach z codziennym życiem, edukuje, aktywizuje do różnorodnych działań i uczestnictwa w społeczeństwie, a także rozwija talenty, inspirując do wartościowej twórczości. Zebrane rodziny i przyjaciół powitała gorąco kierowniczka ŚDS Marzena Karpińska, która podkreśliła, jak ważne jest wzajemne wsparcie i współpraca, jak potrzebne są w procesach terapeutycznych otwarte rozmowy i poszanowanie różnych perspektyw.
Spotkanie było dla krewnych świetną okazją do poznania placówki, wspólnoty ludzi, wśród których funkcjonują podopieczni, rozmów z terapeutkami i osobami, które zmagają się z podobnymi problemami. W dniu spotkania na przybyłych czekała przyjazna atmosfera i wspaniały poczęstunek- przepyszne ciasta przygotowane przez uczestników na zajęciach kulinarnych. Goście zostali również zaproszeni na spektakl pt. „Jak zwykle wszystko winą jest Amora” w wykonaniu grupy teatralnej „Połamani słowem” od wielu lat działającej w placówce. Scenariusz napisany przez animatorkę grupy Urszulę Roguska nawiązuje konwencją do humoresek erotycznych J. Sztautyngera. Tematem przedstawienia jest miłość prezentowana przez pryzmat osobowości zaangażowanych aktorów. W przedstawieniu głównymi postaciami są wyniosła i namiętna jak tango Afrodyta - w tej roli obdarzona niezwykłym temperamentem Karolina Chruścikowska oraz jej sługa - wspaniale zagrany przez Sławka Łabędowicza, psotny i wszędobylski Amor. Miesza w życiu innych postaci, niezależnie od tego, co one same myślą o miłości. Droczy się z bohaterami i celuje na oślep swoimi strzałami, by skrupulatnie wywiązać się z zachcianek swej bogini. Nikt nie może być pewien, czy to nie jego trafi strzała miłości- szczęśliwej lub nie. Również publiczność nie może być spokojna o swój los. Romantycy i cynicy, optymiści i pesymiści, zawiedziona dama, doświadczona w romansach Telimena, flirtujący kochankowie - oto plejada postaci cudownie zagranych przez pozostałych aktorów: Halinę Buźniak, Beatę Kaczmarczyk, Wiesławę Kosiorek, Emilię Oleksiak, Jolantę Mróz, Wojciecha Dziewulskiego, Krzysztofa Mrozowskiego, Andrzeja Twardo. Za muzykę odpowiadał Kamil Aleksandrowicz, zaś oprawę plastyczną wykonała Katarzyna Kurzaj i inni uczestnicy. Mimo stresu i szczególnego kontekstu, aktorzy stanęli na wysokości zadania, a przedstawienie szczerze rozśmieszyło i wzruszyło widzów, więc zostało nagrodzone gromkimi brawami.
Niewątpliwy sukces i obustronna satysfakcja ze spotkania pozwalają zakładać, że wydarzenia takie będą się powtarzać, ponieważ są bardzo potrzebne. ŚDS „Soteria” jako placówka otwarta i przyjazna bez wątpienia jeszcze nie raz zaprosi bliskich i przyjaciół na spotkanie przy sztuce i smakowitym ciasteczku, a spektakl wykreowany przez niezwykłą grupę jeszcze będzie można zobaczyć przy innych okazjach.
Eurodock 2021
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość