Przysięga wojskowa w czasach pandemii (foto)

Od czytelników

Przysięga wojskowa w czasach pandemii (foto)

30.11.2020
autor: Aneta Szczepaniak, rzecznik 5. Mazowieckiej Brygady OT
Ponad 40 żołnierzy ochotników (w tym 2 mieszkańców powiatu wyszkowskiego) 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej im. ppor. Mieczysława Dziemieszkiewicza ps. „Rój” w minioną sobotę złożyło przysięgę wojskową. To już piąte a zarazem ostatnie zaprzysiężenie terytorialsów w tym roku.
  
Uroczystość odbyła się na terenie jednostki wojskowej w Ciechanowie. Słowa roty przysięgi wojskowej wypowiedziało 41 nowych terytorialsów.
„Przysięgam być wiernym Ojczyźnie mej - Rzeczypospolitej Polskiej, stać nieugięcie na straży honoru, o wyzwolenie z niewoli walczyć ze wszystkich sił” – słowa przysięgi wypowiadane przez żołnierzy Armii Krajowej, której Wojska Obrony Terytorialnej kontynuują chlubne tradycje, podczas uroczystości przypomniał Dowódca 5 MBOT płk Mieczysław Gurgielewicz. Mówił, że przysięga wojskowa dla każdego żołnierza jest pięknym momentem, powodem do dumy, ale przede wszystkim zobowiązanie.
- Żeby nosić mundur, trzeba go kochać i szanować! Wy, swoją postawą zaświadczacie nie tylko o miłości, ale również o gotowości do podejmowania nawet najtrudniejszych zadań związanych z obronnością kraju – zwrócił się do przysięgających żołnierzy płk Gurgielewicz. 
W liście do żołnierzy zwrócił się również dowódca WOT gen. dywizji Wiesław Kukuła, w którym zaznaczył, że to od ich obowiązkowości i samodyscypliny zależy, czy i jak szybko sprostają wymogom, jakie stawia się żołnierzowi profesjonaliście i osiągną status gotowego do walki. Pisał, by niezadowolenie z siebie było najlepszą motywacją do działania i dalszego rozwoju każdego żołnierza. 
W imieniu żołnierzy podczas sobotniej uroczystości wystąpiła szer. Małgorzata Wieczorek mieszkanka Przasnysza, matka dwójki dzieci, która podsumowała 16 dni szkolenia. Szer. Wieczorek wstąpiła do służby 13 listopada, by sprawdzić się w nieco innych warunkach i przeżyć przygodę, a przy okazji zrobić coś  dla swojej ojczyzny. 
Zaprzysiężenie mazowieckich terytorialsów odbyło się  w warunkach ograniczeń sanitarnych, bez zaproszonych gości.  Rodziny i przyjaciele mogli śledzić przebieg uroczystości podczas transmisji online z przysięgi.
MajsterPlus728x240
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Drabina Jakubowa (foto)

Drabina Jakubowa (foto)

Początku Drabiny Jakubowej, czyli duszpasterstwa wolontariuszy i osób niepełnosprawnych trzeba szukać w turnusach dla osób niepełnosprawnych, chorych i samotnych, które w latach 60. organizowane były w Łaźniewie, a teraz w Brańszczyku nad Bugiem. To piękna inicjatywa księży orionistów i osób świeckich.
zobacz więcej
To zawsze będzie moja parafia (foto)

To zawsze będzie moja parafia (foto)

Po 7 latach posługi kapłańskiej z parafii św. Wojciecha odchodzi ks. Grzegorz Dębek. W niedzielę 18 sierpnia wierni dziękowali mu zaangażowanie i pracę na rzecz niepełnosprawnych i młodzieży.
zobacz więcej
Uczniowie ze Skłodowskiej realizowali projekt Erasmus+ w Rumunii (foto)

Uczniowie ze Skłodowskiej realizowali projekt Erasmus+ w Rumunii (foto)

W dniach 20-24 listopada sześcioro uczniów ze Skłodowskiej, wraz z opiekunami, wyjechało do Rumunii w ramach projektu Pupils teach Pupils w programie Erasmus+. Było to już czwarte spotkanie projektowe, czyli działanie C4 – Rumunia. Razem z  uczestnikami  z Holandii, Turcji, Hiszpanii  i  Niemiec mieliśmy okazję odwiedzić ten tajemniczy kraj.
zobacz więcej
Na wycieczce w górach (foto)

Na wycieczce w górach (foto)

„Potrzebny jest ten trud i wysiłek, w którym cały człowiek doznaje radości panowania nad sobą oraz pokonywania przeszkód i oporów”. Słowa Jana Pawła II towarzyszyły uczniom Zespołu Szkół Specjalnych w Brańszczyku podczas corocznej, kilkudniowej wycieczki. Tym razem, wzorem wielkiego Polaka, udaliśmy się w góry, by tu sprawdzać granice własnych możliwości i wytrzymałości.
zobacz więcej