- to hasło lokalnej kampanii społecznej realizowanej w 10 gminach województwa mazowieckiego, w tym w gminie Wyszków, przez Fundację Projekt Starsi i współfinansowanej ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego. Dodatkowe działania w ramach projektu to specjalistyczne szkolenie z superwizją dla pracowników systemu pomocy społecznej oraz spotkanie edukacyjne z osobami starszymi, które w Wyszkowie odbyło się z seniorami zrzeszonymi w Domu Dziennego Pobytu Senior.
Celem kampanii jest zwrócenie uwagi mieszkańców woj. mazowieckiego na problem przemocy wobec osób starszych, przekazanie informacji, jakie zachowania wobec starszych są kwalifikowane jako przemoc oraz podniesienie wiedzy i świadomości społecznej na temat specyfiki tego zjawiska.
Przemoc wobec osób w podeszłym wieku w rodzinie jest problemem szczególnie wstydliwym. Jest to związane z emocjonalnym związkiem ofiary ze sprawcą i próbą jego ochrony, ale również potrzebą aprobaty społecznej i niechęcią do bycia ocenianym jako osoba słabsza i bezradna. Częstą przyczyną ukrywania nadużyć jest również zależność finansowa i emocjonalna osób w podeszłym wieku od młodszych członków rodziny oraz strach przed pogorszeniem swojej sytuacji. Mniejsza mobilność i ograniczone kontakty społeczne powodują, że często osoby spoza rodziny czy z sąsiedztwa lub znajomi nie wiedzą o dokonywanych aktach przemocy.
Z badań wynika, że najczęstszą formą przemocy wobec starszych jest przemoc psychiczna i ekonomiczna, choć zdarzają się także przypadki przemocy fizycznej i seksualnej. Średnio 17,3% badanych dostrzegało przypadki przemocy wobec starszych we własnej rodzinie (fizycznej -15,4%, ekonomicznej -18,5%, psychicznej -17,5%, seksualnej - 8,2% ), a aż średnio 42,7% dostrzegało przypadki przemocy poza własną rodziną (fizycznej - 38,4%, ekonomicznej - 44,9%, psychicznej - 44,7%, seksualnej - 18,2%) (PAN 2015).
Więcej informacji na temat kampanii można uzyskać na stronie internetowej Fundacji Projekt Starsi: www.projektstarsi.pl lub pod numerem telefonu: 537-375-505.
