Przemoc wobec starszych – bolesne tajemnice

Od czytelników

Przemoc wobec starszych – bolesne tajemnice

12.12.2019
autor: Magdalena Rutkiewicz
- to hasło lokalnej kampanii społecznej realizowanej w 10 gminach województwa mazowieckiego, w tym w gminie Wyszków, przez Fundację Projekt Starsi i współfinansowanej ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego. Dodatkowe działania w ramach projektu to specjalistyczne szkolenie z superwizją dla pracowników systemu pomocy społecznej oraz spotkanie edukacyjne z osobami starszymi, które w Wyszkowie odbyło się z seniorami zrzeszonymi w Domu Dziennego Pobytu Senior.
 
Celem kampanii jest zwrócenie uwagi mieszkańców woj. mazowieckiego na problem przemocy wobec osób starszych, przekazanie informacji, jakie zachowania wobec starszych są kwalifikowane jako przemoc oraz podniesienie wiedzy i świadomości społecznej na temat specyfiki tego zjawiska.
Przemoc wobec osób w podeszłym wieku w rodzinie jest problemem szczególnie wstydliwym. Jest to związane z emocjonalnym związkiem ofiary ze sprawcą i próbą jego ochrony, ale również potrzebą aprobaty społecznej i niechęcią do bycia ocenianym jako osoba słabsza i bezradna. Częstą przyczyną ukrywania nadużyć jest również zależność finansowa i emocjonalna osób w podeszłym wieku od młodszych członków rodziny oraz strach przed pogorszeniem swojej sytuacji. Mniejsza mobilność i ograniczone kontakty społeczne powodują, że często osoby spoza rodziny czy z sąsiedztwa lub znajomi nie wiedzą o dokonywanych aktach przemocy.
Z badań wynika, że najczęstszą formą przemocy wobec starszych jest przemoc psychiczna i ekonomiczna, choć zdarzają się także przypadki przemocy fizycznej i seksualnej. Średnio 17,3% badanych dostrzegało przypadki przemocy wobec starszych we własnej rodzinie (fizycznej -15,4%, ekonomicznej -18,5%, psychicznej -17,5%, seksualnej - 8,2% ), a aż średnio 42,7% dostrzegało przypadki przemocy poza własną rodziną (fizycznej - 38,4%, ekonomicznej - 44,9%, psychicznej - 44,7%, seksualnej - 18,2%) (PAN 2015). 
Więcej informacji na temat kampanii można uzyskać na stronie internetowej Fundacji Projekt Starsi: www.projektstarsi.pl lub pod numerem telefonu: 537-375-505.
Eurodock 2021
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Matematyczni mistrzowie w Leszczydole-Nowinach (foto)

Matematyczni mistrzowie w Leszczydole-Nowinach (foto)

W VIII Gminnym Konkursie Matematycznym „Liczę na szóstkę z plusem”, który odbył się w Szkole Podstawowej w Leszczydole Nowinach, wzięło udział 6 szkół z gminy Wyszków. 11 najlepszych matematyków z klas IV walczyło o miano Mistrza Matematyki. Organizatorkami konkursu były Anna Suchta i Adriana Rozenek. Patronat nad konkursem objął Burmistrz Wyszkowa Grzegorz Nowosielski. 
zobacz więcej
Bezpiecznie na wsi: konkurs dla dzieci

Bezpiecznie na wsi: konkurs dla dzieci

KRUS zaprasza dzieci do udziału w 9. edycji Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego „Bezpiecznie na wsi: maszyna pracuje a dziecko obserwuje”. Honorowy patronat nad tym przedsięwzięciem sprawuje Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
zobacz więcej
Popularność medycyny estetycznej w obecnych czasach

Popularność medycyny estetycznej w obecnych czasach

W dzisiejszych czasach kobiety w sposób szczególny dbają o swój wygląd, malują się, a nawet wybierają się na operacje plastyczne. Jest to oczywiście bardzo niebezpieczne dla zdrowia, dlatego nie każda osoba jest w stanie podjąć tak wielkie ryzyko. Alternatywnym rozwiązaniem, które jest coraz częściej stosowane, to medycyna estetyczna. Jest to znacznie bezpieczniejsza forma dbania o swoją urodę, niż wcześniej przytoczone operacje plastyczne. Czym dokładnie jest medycyna estetyczna? Jakie najpopularniejsze zabiegi możemy wyróżnić? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w poniższym artykule.
zobacz więcej
Dzieci z Przedszkola nr 9 w Drogoszewie (foto)

Dzieci z Przedszkola nr 9 w Drogoszewie (foto)

Mimo pochmurnej pogody udaliśmy się na wycieczkę do Gospodarstwa Agroturystycznego „Virga” w Drogoszewie.
zobacz więcej