Praktyka uczniów i nauczycieli Zespołu Szkół nr 3 w Irlandii (FOTO)

Od czytelników

Praktyka uczniów i nauczycieli Zespołu Szkół nr 3 w Irlandii (FOTO)

19.09.2022
autor: Sylwia Ludwikowska, koordynator projektu ERASMUS+
W ramach Programu Erasmus+ uczniowie oraz nauczyciele kształcenia zawodowego z Zespołu Szkół nr 3 im. Jana Kochanowskiego w Wyszkowie uczestniczyli w praktykach zagranicznych zrealizowanych dzięki funduszom europejskim.
 
Projekt „Mobilność uczniów i nauczycieli Zespołu Szkół Nr 3 w Wyszkowie fundamentem sukcesu zawodowego w 2021 r.” otrzymał dofinansowanie za pośrednictwem Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji w Warszawie. Grupa 40 uczniów technikum ekonomicznego i informatycznego realizowała czterotygodniowe praktyki, natomiast 10 nauczycieli kształcenia zawodowego uczestniczyło tzw. job shadowing w Dublinie (Irlandia). Dodatkowo 2 absolwentów naszej szkoły realizuje trzymiesięczne praktyki w irlandzkiej firmie w sektorze informatycznym.
Zajęcia prowadzone były w grupach dla obydwu specjalności zawodowych w języku angielskim przez specjalistów z irlandzkich firm sektora IT oraz branży ekonomicznej. Ponadto młodzież uczestniczyła w zajęciach, dzięki którym poznała wymagania irlandzkiego rynku pracy. Wyjazd łączył również elementy kulturowe i rekreacyjne. Dublin i okolice codziennie zaskakiwały swoimi urokami, niezwykłymi widokami, architekturą i przyrodą. Uczniowie uczestniczyli w bogatym programie kulturowym, tj. wycieczka po Dublinie (Katedra Świętego Patryka, National Museum of Ireland, Phoenix Park) oraz poznawali ciekawe miejsca zlokalizowane w pobliżu Dublina jak: Półwysep Howth Head, Bray, Wodospady Powerscourt, Klify Moheru. Dla każdego z nich dużym doświadczeniem była zarówno czterotygodniowa rozłąka z rodziną, jak i pobyt w otoczeniu o odmiennej kulturze i języku.
Wyjazd pozwolił uwierzyć w siebie, poszerzyć wiedzę zawodową z różnych dziedzin, nabrać biegłości i śmiałości w porozumiewaniu się w języku angielskim (szczególnym wyzwaniem były codzienne zakupy w sklepie, transport). Zdobyli nowe doświadczenia, poznali realne warunki pracy za granicą. Była to dla nich szkoła życia. Stali się bardziej samodzielni, pewni siebie, część z nich zaczęła rozważać nawet pracę za granicą lub studia. Uczniowie otrzymali zaświadczenia ukończenia praktyk zawodowych, Europass Mobilność. Była to niezapomniana przygoda zarówno dla nich, jak i ich opiekunów, którzy starali się im pomagać w każdej sytuacji. Koordynatorami projektu w ramach ZS nr 3 były Sylwia Ludwikowska i Grażyna Witkowska.
Równie wielkim wyzwaniem było uczestnictwo nauczycieli kształcenia zawodowego w tzw. job shadowing. Nauczyciele podczas pobytu zapoznali się ze strukturą organizacyjną placówki szkolnej i jej systemem kształcenia, zasadami i sposobem kształcenia zawodowego uczniów, organizowania praktyk uczniowskich, a także zakresem współpracy z zakładami pracy. Uczestnicy wyjazdu obserwowali lekcje, zajęcia praktyczne, rezultaty realizacji projektów, poznali wyposażenie placówki kształcenia zawodowego. Uczestniczyli w szkoleniu z kompetencji miękkich prowadzonego przez Greka Adnonisa Vamykaris, który jest licencjonowanym coachem edukacyjnym.
Choć zaplanowane do realizacji mobilności uczniów i nauczycieli już się prawie odbyły (2 absolwentów wraca 24 września), projekt „Mobilność uczniów i nauczycieli Zespołu Szkół Nr 3 w Wyszkowie fundamentem sukcesu zawodowego w 2021 r.” trwa nadal... Wdrażamy do praktyki szkolnej uzyskane rezultaty projektu.
Należy podkreślić, że organ prowadzący, tj. Urząd Marszałkowski w Warszawie, corocznie wyraża zgodę na udział naszej szkoły w Programie ERASMUS+, a w bieżącym roku – na wniosek rodziców – Zarząd Województwa Mazowieckiego udzielił dodatkowego wsparcia na realizację zdania.
Uczniowie jak i nauczyciele kształcenia zawodowego są wdzięczni, że nasza szkoła stwarza szanse rozwoju nie tylko poprzez zdobywanie wiedzy w kraju, ale również za granicą.
 
Nina Wiśniewska
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Lekcje z ZUS, czyli co warto wiedzieć o ubezpieczeniach społecznych

Lekcje z ZUS, czyli co warto wiedzieć o ubezpieczeniach społecznych

Młodzież szkół ponadgimnazjalnych zakończyła kolejną edycję projektu edukacyjnego Lekcje z ZUS. Jest to pierwszy w historii Polski projekt budowania świadomości młodego pokolenia Polaków w zakresie ubezpieczeń społecznych. Pomaga zrozumieć, dlaczego nowoczesne państwa formułują politykę zabezpieczenia społecznego i jak ta polityka wpływa na indywidualną przyszłość każdego z nas.
zobacz więcej
Ogromny sukces sportowców z ZSS w Brańszczyku (foto)

Ogromny sukces sportowców z ZSS w Brańszczyku (foto)

W czwartek 8 czerwca uczniowie Zespołu Szkół Specjalnych w Brańszczyku uczestniczyli w XVIII Międzypowiatowym Mityngu Lekkoatletycznym, który odbył się na stadionie miejskim w Pułtusku. To wyjątkowa, corocznie organizowana impreza sportowa, która skupia wielu zawodników z różnych placówek kształcenia specjalnego.
zobacz więcej
Powstanie powiatowy system wsparcia osób z niepełnosprawnościami?

Powstanie powiatowy system wsparcia osób z niepełnosprawnościami?

PSOUU Koło w Wyszkowie przesłało do starosty Jerzego Żukowskiego i burmistrza Grzegorza Nowosielskiego propozycję wypracowania w powiecie wyszkowskim kompleksowego systemu wsparcia środowiskowego osób z niepełnosprawnościami. Wnioskuje w nim o zawiązanie Porozumienia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną.
zobacz więcej
Niech żyje chór Świętego Wojciecha! (foto)

Niech żyje chór Świętego Wojciecha! (foto)

Chór działający w parafii pw. św. Wojciecha w Wyszkowie odpoczywał i nabierał sił w malowniczo położonych pensjonatach w Zakopanem Olczy. To już kolejny taki wyjazd, który swoim chórzystom zorganizował „ojciec chóru” organista p. Krzysztof Zacharski. Tym razem rodzina chórzystów, ich rodzin i przyjaciół liczyła 61 osób. Na zapalonych narciarzy czekały stoki zjazdowe w okolicach Zakopanego. Nowicjusze uczyli się stawiać pierwsze kroki na górskich stokach. Inni spacerowali utartymi szlakami i napawali się pięknem górskich pejzaży. Każdy znalazł coś dla siebie. A wieczorem integracja tej nietypowej rodziny.
zobacz więcej