Popularne wędrowanie (FOTO)

Od czytelników

Popularne wędrowanie (FOTO)

11.10.2021
autor: Komenda Hufca ZHP Wyszków
„Wędruj z nami lasami, polami i maszeruj bez końca, bez celu. A gdy spotkasz przygodę, wtedy szybko się dowiesz, że tak warto na luzie czasem żyć!” – taka harcerska piosenka przyświecała naszym zuchom i harcerzom przez ostatnie kilka miesięcy. Od marca do września tego roku realizowaliśmy w wyszkowskim hufcu projekt pod hasłem „Popularne wędrowanie”.
 
Zaczęło się od niewinnego pomysłu: a może zdobędziemy Odznaki Turystyki Pieszej PTTK oraz Siedmiomilowe Buty? Tę pierwszą może zdobyć każdy, kto ukończył 8 lat i pokonał odpowiednią ilość kilometrów (zależnie od stopnia odznaki) na terenie kraju. Stopień popularny wymaga pokonania pieszo 60 kilometrów, po niepowtarzających się trasach. Ta druga dedykowana jest tylko najmłodszym: zdobyć ją mogą ośmio-, dziewięcio- i dziesięciolatkowie. Odznaka jest ustanowiona w dwóch stopniach, które należy zdobywać kolejno: 
- I stopień (Srebrne Buty) - za pokonanie 30 kilometrów
- II stopień (Złote Buty) - dla posiadaczy odznaki I stopnia, za zdobycie 50 kilometrów (kilometry z pierwszego stopnia nie sumują się z drugim).
Tym samym śmiałkowie - zuchy, harcerze, a także instruktorzy naszego hufca - przystąpili do zdobywania odznak: podczas kilku dedykowanych wędrówek pokonywali kolejne kilometry. Każda wędrówka została okraszona wątkiem fabularnym: a to harcerze dowiedzieli się, co w lesie piszczy, czego nie robić podczas burzy i jak przygotować się do leśnej wyprawy; a to zuchy wcieliły się w Zawiszaków (najmłodszą grupę wiekową Szarych Szeregów, czyli wojennego harcerstwa), poznając lepiej bohatera naszego hufca. Była wędrówka poświęcona skautowemu programowi Leave No Trace - dedykowanemu odpowiedzialnemu korzystaniu z dobrodziejstw natury tak, by zostawić jak najmniejszy tytułowy ślad swojej obecności. Było też zuchowe spotkanie z drapieżnym ptakiem i sokolnikiem - kto z was może pochwalić się, że odważył się pogłaskać jastrzębia? Bo zuchy, a i owszem! Na czas wakacji przygotowane zostały trasy Rodzinnej Imprezy na Orientację, gdzie na wędrówkę mogły wyruszyć całe rodziny - dla zainteresowanych i chętnych: mapy są nadal dostępne na stronie www.wyszkow.zhp.pl.
Jak widać, emocji i przygód było co nie miara. Zdobytych kilometrów również - niektórzy nie przywiązują się zbytnio do wskazówek mapy i wędrują, gdzie ich dusza poniesie, tym samym pokonując dłuższą trasę niż przewidziano. Ostatecznie każdy odpowiednio zdeterminowany uczestnik pokonał wymagane kilometry pieszych tras, co skutkowało zdobyciem upragnionej odznaki! Teraz zuchy i harcerze mogą pochwalić się dowodem wytrwałości i, być może, już planują kolejne wyprawy? W końcu wiele odznak jeszcze przed nimi!
Projekt został zrealizowany w ramach zadania publicznego w zakresie turystyki i krajoznawstwa, sfinansowanego przez Powiat Wyszkowski.
Bezpieczna Przystań
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Odblaskowa i rozbierana przed świętami (foto)

Odblaskowa i rozbierana przed świętami (foto)

Jak w latach ubiegłych, również i w tym roku tydzień przed Bożym Narodzeniem przed Komendą Powiatową Policji w Wyszkowie stanęła wyjątkowa, bo odblaskowa choinka. Wyjątkowa również dlatego, że przed świętami jest rozbierana… Mundurowi zachęcają, by zdjąć z z policyjnej choinki odblask, a przede wszystkim go nosić.
zobacz więcej
PIT w nowej wakacyjnej odsłonie

PIT w nowej wakacyjnej odsłonie

W najbliższy wtorek 27 czerwca zostanie otwarty Punkt Informacji Turystycznej w zabytkowej stróżówce mieszczącej się w Parku Karola Ferdynanda Wazy. Letnia siedziba punktu została odnowiona i wystylizowana w elementy regionalne, nawiązujące do tradycji kurpiowskich Puszczy Białej.
zobacz więcej
Do sanatorium z ZUS: za darmo i bez kolejek

Do sanatorium z ZUS: za darmo i bez kolejek

Tylko w I kwartale płocki ZUS skierował na rehabilitację prawie 670 osób z terenu północnego Mazowsza. Za pobyt, dojazd, zabiegi oraz wyżywienie płaci Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
zobacz więcej
Felieton europosła: Ludobójstwo z polityką w tle*

Felieton europosła: Ludobójstwo z polityką w tle*

11 lipca 1943 roku to była niedziela. Polacy licznie gromadzili się w kościołach na mszy. Właśnie dlatego dla ukraińskich nacjonalistów był to idealny moment na atak. Niemal 100 miejscowości na Wołyniu zaatakowały oddziały Ukraińskiej Powstańczej Armii. Towarzyszyli im uzbrojeni w siekiery, kosy czy widły ukraińscy chłopi. Brutalnie mordowali wszystkich – od niemowlęcia do starca. Krwawa Niedziela to apogeum rzezi wołyńskiej. Gehenna mieszkańców polskich miejscowości na Kresach Wschodnich trwała jednak wiele miesięcy. Na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej Ukraińcy zamordowali (według ostrożnych szacunków) ponad 100 tysięcy Polaków – swoich sąsiadów, z którymi żyli w zgodzie od pokoleń. Ta wielka zaplanowana zbrodnia ma jedno słuszne i prawdziwe określenie – ludobójstwo.
zobacz więcej