Polsko-niemiecka wymiana uczniów Skłodowskiej (FOTO)

Od czytelników

Polsko-niemiecka wymiana uczniów Skłodowskiej (FOTO)

07.04.2024
autor: Organizator wymiany Anna Szymańska-Grodzka
W dniach 12.03-19.03.2024 r. uczniowie Zespołu Szkół nr 1 im. Marii Skłodowskiej-Curie wyjechali na spotkanie z młodzieżą z nowej szkoły partnerskiej Gesamtschule an der Erft z Neuss. Spotkanie młodych Polaków i Niemców odbyło się dzięki finansowemu wsparciu międzynarodowej organizacji Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży.
 
Młodzież przez 8 dni wspólnie realizowała bardzo ciekawy program o tematyce „Młodzież polska i niemiecka w czasach narodowego socjalizmu” „Jugend in Polen und Deutschland heute und Jugend im Nationalsozialismus damals”. Uczniowie zwiedzili i zobaczyli wiele pięknych oraz wyjątkowych miejsc. Jednym z punktów był wyjazd do obiektów historycznych, takich jak: NS Dokumantationszentrum w Kolonii, Anna Frank Haus w Amsterdamie, gdzie oprócz zwiedzania uczniowie uczestniczyli w warsztatach. Mieliśmy okazję wspiąć się po 533 schodach na wieżę największej katedry w Europie, odbyliśmy przesłodkie warsztaty w muzeum czekolady Lindt w Kolonii. W Dusseldorfie wjechaliśmy windą na Rheinturm (wieżę nad Renem), skąd podziwialiśmy piękny zachód słońca. Amsterdam, nazywany Wenecją północy oraz położony nad rzeką Amstel, zaskoczył nas ilością kanałów, po których pływaliśmy, jedząc tradycyjne niederlandzkie dania. Na koniec odwiedziliśmy byłą stolicę RFN – Bonn wraz z Muzeum Historii Niemieckiej po 1945 roku. Uczniowie każdego dnia doskonalili swoje kompetencje językowe, przebywając przez 5 dni programu w rodzinach niemieckich.
Zostaliśmy serdecznie przyjęci przez szkołę partnerską z Neuss oraz władze miasta, które zorganizowały dla nas spotkanie w miejskim ratuszu z Panią Burmistrz Susanne Benary. Nasze spotkanie było znakomitą okazją budowania partnerstwa i poczucia europejskiej wspólnoty wśród młodzieży obu państw. Czekamy z niecierpliwością na rewizytę grupy z Niemiec jesienią. Dziękujemy Pani Anecie Kowalewskiej z Urzędu Miejskiego w Wyszkowie za wsparcie naszego wyjazdu okolicznościowymi prezentami. Szczególne podziękowania kieruję do Dyrekcji Szkoły ZS nr 1 oraz nauczycielek Pani Joanny Urbanik i Pani Bożeny Pikory, które poświęciły swój czas na realizację wymiany PNWM/ DPJW.
Organizator wymiany Anna Szymańska-Grodzka

Nina Wiśniewska - kwiecień 2023
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Architektura wiejska inspirowana obrazem Władysława Podkowińskiego (FOTO)

Architektura wiejska inspirowana obrazem Władysława Podkowińskiego (FOTO)

I miejsce i 8 wyróżnień zdobyli podopieczni Koła Plastycznego WOK „Hutnik” w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym im. Władysława Podkowińskiego. Nagrody podczas gali finałowej odbiorą również podopieczni GOK w Zabrodziu, uczniowie SP w Długosiodle i SP w Dębinkach.
zobacz więcej
Poezji anglojęzycznej czar… (FOTO)

Poezji anglojęzycznej czar… (FOTO)

22 uczniów z 13 szkół podstawowych powiatu wyszkowskiego oraz powiatów sąsiadujących wzięło udział w tegorocznym finale Powiatowego Konkursu  Recytatorskiego Poezji Anglojęzycznej, który odbył się 18 kwietnia w Zespole Szkół nr 3 im. Jana Kochanowskiego w Wyszkowie.
zobacz więcej
Maj z Heide w górach (FOTO)

Maj z Heide w górach (FOTO)

W dniach 28.04-06.05.2024 r. uczniowie Szkoły Podstawowe nr 5 spotkali się kolejny raz   z młodzieżą z Heide w Wyszkowie. Ze szkołą partnerską Friedrich Elvers Schule –Forderszentrum Heide  Europaschule współpraca kwitnie już 10 lat. Spotkanie młodych Polaków i Niemców odbyło się dzięki finansowemu wsparciu  Polsko-Niemieckiej  Współpracy Młodzieży. Nasze spotkanie było okazją budowania partnerstwa i poczucia europejskiej wspólnoty wśród młodzieży obu państw. 
zobacz więcej
E-papierosy na receptę to nie mit

E-papierosy na receptę to nie mit

Czy e-papierosy powinny być przepisywane na receptę? Z takiego założenia wychodzą Brytyjczycy, którzy traktują wspominane urządzenia, jako jedno z narzędzi pomocy osobom uzależnionym od papierosów. Czy to właściwa droga?
zobacz więcej