wyszkowska eSkarbonka Wyszkowskie licytacje WOŚP
„Podziel się sobą” (foto)

Od czytelników

„Podziel się sobą” (foto)

29.06.2017
autor: Opiekun Szkolnego Koła Wolontariatu Katarzyna Wróbel
Uczniom Zasadniczej Szkoły Zawodowej w Długosiodle rok szkolny 2016/2017 upłynął pod hasłem działań wolontarystycznych. Thomas Jefferson powiedział: „Obym nigdy nie był tak zajęty swoimi sprawami, by nie zareagować na potrzeby innych ze współczuciem i życzliwością.” W tym roku szkolnym swoim współczuciem, życzliwością, cierpliwością i poświęceniem czasu wykazała się młodzież z naszej szkoły poprzez działania na rzecz ogólnopolskich akcji.
Nasi uczniowie wzięli udział w Szlachetnej Paczce. Weekend cudów odbył się w dniach 10 -11 grudnia 2016 r. Do ostatniego momentu trwały wielkie przygotowania. Uczniowie naszej szkoły także dołożyli swą cegiełkę i przygotowali karty z życzeniami dla darczyńców, których hojność pozwoliła cieszyć się świątecznym czasem osiemnastu rodzinom z terenu gminy Długosiodło. W finałowym dniu, na uroczystej kolacji wieńczącej udany weekend, otrzymaliśmy podziękowania dla wszystkich uczniów zaangażowanych w akcję.
Kolejną akcją o zasięgu ogólnopolskim była Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy – 15 stycznia 2016r. Uczniowie z klasy II Zasadniczej Szkoły Zawodowej oraz Liceum Ogólnokształcącego dla Dorosłych wzięli udział w WOŚP, która grała po raz 25. Na licytację przekazaliśmy dwa talerze domowych wypieków „Karnawałowe smakołyki” przygotowanych przez uczennice klasy III ZSZ oraz nauczycieli i pracowników szkoły.
W szkole prowadzona była również akcja „Twój miś może zostać ratownikiem”, w którą zaangażowani zostali pracownicy szkoły, przekazując zabawki na rzec dzieci poszkodowanych w różnego rodzaju wypadkach.
Ważnym elementem działań woluntarystycznych naszych uczniów były także spotkania z mieszkańcami DPS - „Domu z Sercem” w Komorowie. Z okazji Świąt Bożego Narodzenia młodzież przygotowała własnoręcznie robione papierowe kartki z życzeniami oraz upiekła w szkole pierniki, które następnie razem z pensjonariuszami dekorowała. Spotkanie odbyło się w miłej atmosferze wspólnej zabawy, kolędowania, radości, śmiechu i ciekawych historii. Takie spotkania ze starszymi ludźmi są zawsze pełne ciepła i spontanicznych reakcji.
Innym ciekawym wydarzeniem był udział w projekcie „Fryzura od ucznia”. Innowacyjna inicjatywa uczennic w zawodzie fryzjer oraz absolwentki naszej szkoły polegała na wykorzystaniu własnych umiejętności zawodowych. Wraz z opiekunem praktyk wolontariuszki dwukrotnie wyjechały do Komorowa do „Domu z Sercem” i pracowały z pensjonariuszami. Klienci naszych uczennic byli pod dużym wrażeniem umiejętności zawodowych młodych fryzjerek oraz nawiązywania kontaktów. Dziewczęta wykonały koloryzację włosów, strzyżenie i czesanie. Pensjonariusze byli bardzo zadowoleni z usług i spotkania z młodymi ludźmi. Nasze uczennice sprawdziły swoje umiejętności i poczuły, że ich zawód to nie tylko czynności fryzjerskie, ale także coś więcej: kontakt z ludźmi, rozmowa i przekazywanie dobrej energii.
Uczniowie bardzo cenią sobie spotkania ze starszymi ludźmi, nie zapomnieli o nich również w Dniu Babci i Dziadka. Odwiedzili pensjonariuszy ze słodkim poczęstunkiem i życzeniami. Mamy nadzieję, że spotkania z naszymi uczniami pozwalają zapomnieć o codzienności życia.
Już od 10 lat prowadzimy w szkole autorską akcję „ Podziel się sobą” w ramach której w okresie Świąt Wielkanocnych i Bożego Narodzenia każdy dzieli się z innymi tym, co ma, nie tylko finansowo, ale także swoimi umiejętnościami i zdolnościami artystycznymi.
Dziękujemy wszystkim uczniom i nauczycielom zaangażowanym w szkolne działania wolontarystyczne. Osoby te, zgodnie z hasłem naszego Szkolnego Koła Wolontariatu, nie bały się „podzielić sobą”. Im dedykujemy certyfikat Szkolnego Klubu Wolontarystycznego, który otrzymaliśmy za udział w Ogólnopolskim Konkursie. Ucząc się w naszej szkole, młodzież zdobywa nie tylko zawód, ale także nowe znajomości, które zwiększają poczucie wspólnoty oraz podnoszą umiejętności interpersonalne.
Jeżeli jesteś wrażliwy, chcesz pomagać innym i działać w Szkolnym Klubie Wolontariatu, to zapraszamy do podjęcia nauki w Zespole Szkół w Długosiodle (www.zsdlo.superszkolna.pl).
Kredico 2021
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość