Plastyczne talenty nagrodzone (FOTO)

Od czytelników

Plastyczne talenty nagrodzone (FOTO)

22.06.2021
autor: Teresa Przygoda
Uczniowie I Liceum im. C. K. Norwida w Wyszkowie uczestniczyli w niezwykłym spotkaniu, podczas którego plastyka przeplatała się z historią. Nietypową lekcję poprowadził opiekun koła plastycznego gen. Związku Piłsudczyków Konrad Wróbel.
 
Konrad Wróbel koło prowadzi od trzydziestu kilku lat, a jego członkowie zdobyli wiele nagród. Zorganizował to spotkanie, żeby podziękować utalentowanej młodzieży, która sięgnęła po najwyższe laury w różnych konkursach plastycznych. Przy organizacji mógł liczyć na pomoc dyr. liceum Doroty Piotrowicz i zainteresowanych uczniów. Spotkanie miało na celu zaprezentowanie osiągnięć plastycznych członków koła. Są wśród nich prawdziwe perełki. Wielu z nich zdobyło nagrody i wyróżnienia nie tylko w konkursach regionalnych, ale też w ogólnopolskich.
Uczniowie wysłuchali prelekcji Konrada Wróbla o gen. Aleksandrze Narbucie-Łuczyńskim i innych lokalnych bohaterach wyszkowskiej ziemi. Spotkaniu towarzyszyła pięknie wyeksponowana wystawa nagrodzonych prac i portretów gen. Narbuta oraz eksponatów militarnych. Nie zabrakło sztandaru wyszkowskich Piłsudczyków. W spotkaniu oprócz uczniów uczestniczyli też nauczyciele, dyrektor szkoły Dorota Piotrowicz, wicestarosta Leszek Marszał, Związek Piłsudczyków RP Okręg Nadbużański z prezesem płk Sylwestrem Raniszewskim i absolwent liceum - pasjonat fotografii Wojciech Smółkowski.
Podziękowania opiekuna koła powędrowały w stronę Julii Ochmańskiej – zdobywczyni I miejsca w Ogólnopolskim Konkursie „Barwy lasu” i I miejsca w konkursie powiatowym na kartkę wielkanocną oraz w stronę Otylii Michalik - zdobywczyni II miejsca w konkursie ogólnopolskim. Natomiast Julia Najmoła zajęła I miejsce w Mazowieckim Konkursie Plastycznym „Białe kwiaty”. Organizuje je Liceum im. C.K. Norwida. Katarzyna Suchocka zdobyła w nim II miejsce, a III Michał Wiśniewski (zdobył też wyróżnienie w konkursie ogólnopolskim). Mamy nadzieję, że to dopiero początek ich plastycznych sukcesów i jeszcze nieraz usłyszymy ich nazwiska. Wszyscy wyróżnieni z rąk opiekuna koła i prezesa Zw. Pił. RP Okręg Nadbużański płk Sylwestra Raniszewskiego otrzymali ryngrafy ufundowane przez Zarząd Krajowy Piłsudczyków oraz znaczki, pismo Piłsudczyk i książki. Znaczki i pismo Piłsudczyk otrzymała też  dyrektor szkoły i absolwent liceum Wojciech Smółkowski.
Część historyczna dotyczyła postaci gen. Aleksandra Jerzego Narbuta-Łuczyńskiego, legionisty Legionów Piłsudskiego, mieszkańca willi „Bellona” w Rybienku Leśnym, który w 1918 roku brał ślub w kościele św. Idziego w Wyszkowie. Generał poprowadził słuchaczy spotkania drogą życiową gen. Narbuta, ilustrowaną obrazami generała, jego przyjaciół i dowódców. Uzupełnieniem wykładu były unikatowe eksponaty z tamtego okresu, m.in. szable i odznaczenia. Dowiedzieliśmy się, co zrobił Narbut dla Polski, kim była jego rodzina, przyjaciele, współpracownicy. Jakie były jego relacje z Józefem Piłsudskim. Uczniowie dowiedzieli się o jego związku z Wyszkowem. Prelekcję generała Wróbla przeplatały teksty źródłowe związane z gen. Narbutem i Józefem Piłsudskim czytane przez członków koła plastycznego, m.in. Julię Ochmańską. Uczniowie mieli okazję poszerzyć swoją wiedzę historyczną i wyciągnąć odpowiednie wnioski. Jak powiedział Józef Piłsudski „Historię swoją piszcie sami, bo inaczej napiszą ją za was inni i źle”. A żeby ją pisać, trzeba ją poznać…
Eurodock 2021
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość