Parafia zintegrowała mieszkańców Leszczydołu-Nowin (foto)

Od czytelników

Parafia zintegrowała mieszkańców Leszczydołu-Nowin (foto)

23.09.2019
autor: Teresa Przygoda
Mieszkańcy Leszczydołu-Nowin, i nie tylko, tłumnie przybyli 15 września do swojego kościoła, aby wziąć udział w dożynkach, odpuście i pikniku rodzinnym „Rodzina jest dobra na wszystko”. Aż miło było popatrzeć na to międzypokoleniowe spotkanie.
 
Uroczystości mieszkańcom Nowin przygotowała rada parafialna i rada sołecka. Koordynatorem przygotowań była sołtys Bożena Grzegorczyk i ks. proboszcz Sławomir Idźkowski. Uroczystość nie byłaby tak udana i różnorodna, gdyby nie wsparcie mieszkańców. Ich pomoc w przygotowaniach i zaangażowanie podczas spotkania sprawiły, że wszyscy dobrze się bawili i miło spędzili to niedzielne popołudnie. A nudzić się było trudno. Każdy znalazł coś dla siebie. Były występy artystyczne, konkursy i animacje dla dzieci, dmuchane zjeżdżalnie, rowerowa loteria, a przede wszystkim degustacja pysznych i różnorodnych przysmaków kulinarnych.
To rodzinne spotkanie rozpoczęła Msza święta, którą celebrowało kilku księży. Wśród nich wywodzący się z tej miejscowości ks. Jerzy Błaszczak. Odpustową procesję połączoną z korowodem dożynkowym poprowadzili starostowie z chlebem i miodem, dziewczęta z wieńcem dożynkowym oraz mieszkańcy poszczególnych ulic z koszami wypełnionymi warzywami i owocami. Po mszy pani sołtys, ksiądz proboszcz i starostowie podzielili się ze wszystkimi chlebem i miodem. Starostami dożynek byli państwo Anna i Leszek Pomascy – właściciele gospodarstwa rolnego. Wieniec dożynkowy, przedstawiający wóz napełniony zbożem, owocami oraz kwiatami z pól i sadów ciągnięty przez 2 konie, niosły dziewczęta w ludowych strojach.
Potem uroczystość przeniosła się na plac przed kościołem, gdzie na scenie odbyły się występy artystyczne. Poprowadzili je absolwenci szkoły w Leszczydole-Nowinach Sylwia Grzegorczyk i Bartek Durka. Wszystkich przybyłych na uroczystość powitała sołtys wioski Bożena Grzegorczyk. Życzyła miłej zabawy w gronie rodziny i przyjaciół, i oficjalnie otworzyła piknik „Rodzina jest dobra na wszystko”. W koncercie wystąpił zespół ludowy z Rząśnika „Kupie Białe”(tańczą też w nim mieszkańcy wioski), zespół „Nazireat”z pieśniami Maryjnymi, zespół Ewy i Darka Zająców oraz solistka Sylwia Grzegorczyk. Na dzieci czekały dmuchane zjeżdżalnie, animacje (balony, malowanie twarzy, mydlane bańki, chusta, malowanki). Dzieci mogły też wziąć udział w Konkursie Wiedzy Religijnej. Za 5 zł każdy, po udzieleniu poprawnych odpowiedzi na pytania o bezpieczeństwie ruchu drogowego, mógł wygrać rower, ufundowany przez Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Ostrołęce. Chętne osoby mogły zbadać ciśnienie, poziom cukru i skorzystać z porad żywieniowych pań pielęgniarek i pań z „Herbalife”. U strażaków z PSP w Wyszkowie można było obejrzeć sprzęt i dowiedzieć się o pracy strażaka.
W namiocie regionalnym panie serwowały tradycyjne potrawy ze swojskim piwem i chlebem ze smalcem w roli głównej. Wszystkim niezwykle smakowały kiełbaski i kaszanki z grilla. A na stołach jeszcze inne przysmaki na zimno i na gorąco przygotowane i serwowane przez, jak zawsze niezawodnych, mieszkańców Leszczydołu-Nowin.
Działo się bardzo dużo. Na pewno nikt się nie nudził, i ten mały i ten trochę starszy. Parafia zintegrowała mieszkańców Leszczydołu-Nowin, którzy tę niedzielę postanowili spędzić wspólnie z rodziną i przyjaciółmi. Szczególne podziękowania należą się tym, którzy wsparli finansowo uroczystość, przygotowali potrawy, zaangażowali się w przygotowania i zajmowali się różnymi sprawami na pikniku, sponsorowali konkursy, występowali. Bardzo ważne było wsparcie finansowe Burmistrza Gminy Wyszków Grzegorza Nowosielskiego. Gdyby nie te wszystkie osoby, nie byłoby tej uroczystości.
Eurodock 2021
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość