Ostatnia szansa na dyplom Opiekuna Medycznego w rok i zaocznie

Od czytelników

Ostatnia szansa na dyplom Opiekuna Medycznego w rok i zaocznie

22.02.2021
autor: Szkołę dla dorosłych Pascal
Opiekun medyczny to najmłodszy zawód w środowisku medycznym. Od 2007 roku można kształcić się w tym kierunku, dzięki czemu rocznie kilka tysięcy osób uzyskuje dyplom. Zapotrzebowanie na opiekunów medycznych stale rośnie, zarówno w Polsce, jak i za granicą, co wynika ze starzenia się społeczeństw. Poza tym obecna sytuacja związana z koronawirusem pokazała, że nic w życiu nie jest pewne, dlatego warto mieć drugi zawód. 
 
Obecnie nauka na kierunku opiekun medyczny trwa jedynie rok i odbywa się w systemie zaocznym. Rozporządzenie Ministra Edukacji i Nauki z dnia 27 stycznia 2021 roku zmienia tryb nauczania na tym kierunku. W wyniku zmiany przepisów nauka będzie trwała 1,5 roku i odbywać się będzie w systemie stacjonarnym.
Minister Zdrowia upatruje w opiekunach medycznych realną pomoc dla szpitali, domów pomocy społecznej i innych miejsc, gdzie konieczna jest opieka nad osobami starszymi i niepełnosprawnymi. Uważa, że potencjał tego zawodu nie jest wykorzystywany, a zmiany w podstawie programowej mają na celu rozszerzenie ich kompetencji.
Opiekun medyczny to osoba profesjonalnie zajmująca się osobami chorymi, starszymi i niesamodzielnymi. Jego obowiązki polegają na rozpoznawaniu problemów pacjentów, pomaganiu w zaspokajaniu ich podstawowych potrzeb, wykonywaniu czynności pielęgnacyjnych oraz udzielaniu im wsparcia. Wykonując wszystkie te działania opiekun medyczny dba o stan psychofizyczny chorego oraz pomaga mu w dążeniu do samodzielności.
Słuchacze kształcący się na kierunku opiekun medyczny przyswajają wiedzę z różnych dziedzin, m. in. z anatomii, fizjologii, psychologii czy socjologii. Ponadto w praktyczny sposób uczą się opieki, wykonywania czynności higienicznych oraz pielęgnacyjnych, a także udzielania pierwszej pomocy. 
Zawód opiekuna medycznego daje wiele możliwości pracy, zarówno w Polsce jak i za granicą, m. in. w Niemczech czy we Włoszech. Zapotrzebowanie w branży medycznej jest duże i cały czas rośnie, zwłaszcza że ministerstwo rozszerza ich kompetencje. Obecnie w środowisku medycznym pracuje 10% osób z dyplomem, a pozostali często decydują się na pracę w domach prywatnych. 
 
Kształcenie w Pascalu bez opłat
Opiekun Medyczny w rok jest jeszcze w ofercie Szkoły Pascal, a pełna lista kierunków dostępna jest na stronie: https://pascal.edu.pl/ Co prawda zgłaszać można się do końca marca, natomiast najlepiej zapisać się jeszcze w lutym, ze względu na ograniczoną liczbę miejsc. Zmiany w przepisach wpływają na większe zainteresowanie. Dlatego wypełnij formularz online https://pascal.edu.pl/zarezerwuj-miejsce?i=rKCuK , aby znaleźć się na liście słuchaczy jeszcze w najbliższym semestrze. Można również zarezerwować miejsce telefonicznie, bądź klikając w ikonę telefonu w dolnym prawym rogu na stronie internetowej, zostawiając swój numer do kontaktu.
Szkoła ma placówki w 15 miastach, również w Wyszkowie przy ul. Gen. J. Sowińskiego 77, tel. 29 646 21 21, szczegóły sprawdzisz również na wyżej podanej stronie. Nauka na tym i innych kierunkach policealnych w Pascalu jest bezpłatna, podobnie jak w liceum.
Zmiany w przepisach i rozszerzenie kompetencji opiekunów medycznych to szansa na zdobycie przyszłościowego zawodu. Jest to ostatni moment, by zrobić go tylko w rok i w weekendy.
Eurodock 2021
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość