Ostatnia szansa na dyplom Opiekuna Medycznego w rok i zaocznie

Od czytelników

Ostatnia szansa na dyplom Opiekuna Medycznego w rok i zaocznie

22.02.2021
autor: Szkołę dla dorosłych Pascal
Opiekun medyczny to najmłodszy zawód w środowisku medycznym. Od 2007 roku można kształcić się w tym kierunku, dzięki czemu rocznie kilka tysięcy osób uzyskuje dyplom. Zapotrzebowanie na opiekunów medycznych stale rośnie, zarówno w Polsce, jak i za granicą, co wynika ze starzenia się społeczeństw. Poza tym obecna sytuacja związana z koronawirusem pokazała, że nic w życiu nie jest pewne, dlatego warto mieć drugi zawód. 
 
Obecnie nauka na kierunku opiekun medyczny trwa jedynie rok i odbywa się w systemie zaocznym. Rozporządzenie Ministra Edukacji i Nauki z dnia 27 stycznia 2021 roku zmienia tryb nauczania na tym kierunku. W wyniku zmiany przepisów nauka będzie trwała 1,5 roku i odbywać się będzie w systemie stacjonarnym.
Minister Zdrowia upatruje w opiekunach medycznych realną pomoc dla szpitali, domów pomocy społecznej i innych miejsc, gdzie konieczna jest opieka nad osobami starszymi i niepełnosprawnymi. Uważa, że potencjał tego zawodu nie jest wykorzystywany, a zmiany w podstawie programowej mają na celu rozszerzenie ich kompetencji.
Opiekun medyczny to osoba profesjonalnie zajmująca się osobami chorymi, starszymi i niesamodzielnymi. Jego obowiązki polegają na rozpoznawaniu problemów pacjentów, pomaganiu w zaspokajaniu ich podstawowych potrzeb, wykonywaniu czynności pielęgnacyjnych oraz udzielaniu im wsparcia. Wykonując wszystkie te działania opiekun medyczny dba o stan psychofizyczny chorego oraz pomaga mu w dążeniu do samodzielności.
Słuchacze kształcący się na kierunku opiekun medyczny przyswajają wiedzę z różnych dziedzin, m. in. z anatomii, fizjologii, psychologii czy socjologii. Ponadto w praktyczny sposób uczą się opieki, wykonywania czynności higienicznych oraz pielęgnacyjnych, a także udzielania pierwszej pomocy. 
Zawód opiekuna medycznego daje wiele możliwości pracy, zarówno w Polsce jak i za granicą, m. in. w Niemczech czy we Włoszech. Zapotrzebowanie w branży medycznej jest duże i cały czas rośnie, zwłaszcza że ministerstwo rozszerza ich kompetencje. Obecnie w środowisku medycznym pracuje 10% osób z dyplomem, a pozostali często decydują się na pracę w domach prywatnych. 
 
Kształcenie w Pascalu bez opłat
Opiekun Medyczny w rok jest jeszcze w ofercie Szkoły Pascal, a pełna lista kierunków dostępna jest na stronie: https://pascal.edu.pl/ Co prawda zgłaszać można się do końca marca, natomiast najlepiej zapisać się jeszcze w lutym, ze względu na ograniczoną liczbę miejsc. Zmiany w przepisach wpływają na większe zainteresowanie. Dlatego wypełnij formularz online https://pascal.edu.pl/zarezerwuj-miejsce?i=rKCuK , aby znaleźć się na liście słuchaczy jeszcze w najbliższym semestrze. Można również zarezerwować miejsce telefonicznie, bądź klikając w ikonę telefonu w dolnym prawym rogu na stronie internetowej, zostawiając swój numer do kontaktu.
Szkoła ma placówki w 15 miastach, również w Wyszkowie przy ul. Gen. J. Sowińskiego 77, tel. 29 646 21 21, szczegóły sprawdzisz również na wyżej podanej stronie. Nauka na tym i innych kierunkach policealnych w Pascalu jest bezpłatna, podobnie jak w liceum.
Zmiany w przepisach i rozszerzenie kompetencji opiekunów medycznych to szansa na zdobycie przyszłościowego zawodu. Jest to ostatni moment, by zrobić go tylko w rok i w weekendy.
ASF - 2021
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
VI Optymistyczny Sejm Przedszkolaków (foto)

VI Optymistyczny Sejm Przedszkolaków (foto)

W Przedszkolu nr 9 odbył się VI Optymistyczny Sejm Przedszkolaków. Wszystkich zebranych powitała pani dyrektor Ewa Karpińska. W związku z trzecimi obchodami Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka, który wypada 20 listopada, pani dyrektor odczytała list od Rzecznika Praw Dziecka pana Marka Michalaka.
zobacz więcej
Życzenia dla Jurka (FOTO)

Życzenia dla Jurka (FOTO)

Jerzy Różycki, jeden z trzech pogromców niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma, absolwent wyszkowskiego gimnazjum w 1926 r., obchodziłby dzisiaj, 23 kwietnia, imieniny. Był to ważny dzień dla członków jego rodziny, którzy byli ze sobą bardzo zżyci. Nawet najmłodsi pamiętali o tym święcie.
zobacz więcej
Niezwykły gość w Szkole Podstawowej nr 2 (foto)

Niezwykły gość w Szkole Podstawowej nr 2 (foto)

Do naszego miasta zawitał kapitan Eugeniusz Andrzej Daszkowski – Honorowy Obywatel Wyszkowa, wybitny pisarz marynista oraz autor publikacji o Wyszkowie. Z tej okazji skorzystali uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 2.
zobacz więcej
Każą zgłaszać i nic nie robią

Każą zgłaszać i nic nie robią

Do naszej redakcji zgłosiła się Czytelniczka, która kupiła na targu w pawilonie dzierżawionym od urzędu miejskiego polędwicę wołową. W trakcie krojenia znalazła w niej coś, co wzbudziło jej podejrzenie. – Chciałam dobrze dla ludzi – mówi – bo to może być tasiemiec (nie mógł to być tasiemiec, bo występuje tylko w mięsie wieprzowym – red.). Poszła więc z tym kawałkiem mięsa do powiatowego sanepidu, by zrobiono badanie. I wtedy się zaczęło. Wydawałoby się prosta sprawa, okazała się bardzo skomplikowaną.  – Każą zgłaszać i nic nie robią – skomentowała nasza Czytelniczka, która kierowała się troską o zdrowie innych klientów.
zobacz więcej