Opiekunka w Niemczech – jak znaleźć legalne i bezpieczne zatrudnienie?

Od czytelników

Opiekunka w Niemczech – jak znaleźć legalne i bezpieczne zatrudnienie?

23.07.2021
autor: Materiał zewnętrzny

Jak znaleźć legalną pracę w opiece nad osobami starszymi w Niemczech? Na co zwrócić uwagę i jak nie dać się oszukać?

Dość często słyszy się o przypadkach, gdy ktoś wyjechał do pracy w opiece do Niemiec i został oszukany. Taka sytuacja może mieć miejsce, gdy pracuje się na czarno lub korzysta z niesprawdzonego pośrednika. Przed wyjazdem należy dokładnie sprawdzić firmę i zapytać o wszystkie ważne kwestie. Opieka nad osobami starszymi w Niemczech to atrakcyjna pod względem finansowym i bezpieczna praca, po warunkiem, że korzysta się z usług rzetelnego pracodawcy.

Jakich nieprzyjemnych sytuacji najczęściej doświadczają opiekunki?

Najczęściej okazuje się, że warunki pracy są zupełnie inne niż przedstawiane w ofercie pracy – np. senior nie jest samodzielny, pokój dla opiekunki jest obskurny, nie ma dostępu do internetu, nie ma przewidzianego czasu na odpoczynek itp. Poza tym jest problem z wynagrodzeniem – jest niższe, nie jest wypłacane na czas albo w ogóle nie jest wypłacone, nie ma składek emerytalnych i zdrowotnych. Inne niemiłe niespodzianki to dodatkowe obowiązki, kary finansowe za zakończenie współpracy itd.
Na co zwracać uwagę podczas wyboru firmy organizującej wyjazdy do pracy dla opiekunek?
Należy poprosić o opisanie sytuacji na miejscu świadczenia usług, zakresu obowiązków, podanie wysokości wynagrodzenia oraz informacji o składkach i ubezpieczeniu. Trzeba koniecznie przeczytać umowę przed jej podpisaniem i nie podejmować pracy, jeśli takiej umowy w ogóle nie ma. Warto zapytać czy opiekunka ponosi jakieś dodatkowe koszty – np. za transport. Jeśli coś wzbudza niepokój, jest niejasne, nieokreślone, to należy zrezygnować z takiej oferty pracy. 

Jak nie dać się oszukać?

Przede wszystkim rzetelna firma zatrudniająca opiekunki przedstawia umowę do podpisania – jest to dowód legalności zatrudnienia. Jej brak wiąże się z brakiem gwarancji otrzymania wynagrodzenia, brak składek na ubezpieczenie emerytalne i brak ubezpieczenia wypadkowego i chorobowego. 
Poza tym przed podpisaniem czegokolwiek należy sprawdzić wiarygodność firmy. Nie należy płacić żadnej prowizji za znalezienie pracy. Jeśli firma domaga się takowej, to powinno wzbudzić czujność. Standardem w branży jest też brak opłat za transport, zakwaterowanie ani wyżywienie.
Trzeba również dbać o bezpieczeństwo swoich danych i nie udostępniać dokumentów osobom trzecim.
Wiarygodne firmy udzielają wsparcia swoim opiekunkom – na miejscu pomocą służy opiekun kontraktu, można także zadzwonić na specjalną infolinię.

Co oferuje swoim opiekunkom Promedica24?

Promedica24 oferuje swoim opiekunkom:
    • atrakcyjne zarobki 
    • w pełni legalną i bezpieczną pracę
    • opłacone składki ZUS
    • dodatkowe ubezpieczenie medyczne 
    • darmowy stacjonarny kurs języka niemieckiego (podstawowy i doszkalający)
    • darmowy kurs niemieckiego online
    • pakiet medyczny Lux Med. dla stałych opiekunek
    • pełną organizację pobytu (transport, zakwaterowanie, wyżywienie)
    • finansowanie wyjazdu
    • dedykowanego opiekuna kontraktu
    • całodobowe wsparcie telefoniczne (infolinia)
    • sprawdzone i indywidualnie dobrane oferty pracy
    • szybkie wyjazdy i elastyczne terminy
    • kompleksowe szkolenia merytoryczne z zakresu opieki (z certyfikatami).

Dlaczego warto zaufać firmie Promedica24?

Promedica24 działa od 2004 roku i jest liderem na rynku usług opiekuńczych w Niemczech, Wielkiej Brytanii i w Polsce. Wyznacza standardy w branży – wyróżnia ją doświadczenie, elastyczność, profesjonalizm i wrażliwość na potrzeby klientów. Misją firmy jest tworzenie alternatywy dla tradycyjnych domów opieki. Firmie zaufało ponad 4000 opiekunek i równie wiele rodzin poszukujących opieki dla swoich bliskich. 
Najczęściej osoby chcące podjąć pracę w opiece nad osobami starszymi szukają ofert w Internecie, wpisując „praca opieka Niemcy” lub „oferty pracy opieka Niemcy”, a najlepiej wejść na stronę ze sprawdzonymi ofertami: https://promedica24.com.pl/oferty-pracy/praca-w-niemczech.
Nina Wiśniewska
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość