Ojczyzno ma, tyle razy we krwi skąpana (foto)

Od czytelników

Ojczyzno ma, tyle razy we krwi skąpana (foto)

23.05.2018
autor: T. Przygoda
- pieśń tę zaśpiewali uczniowie Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Leszczydole- Nowinach kombatantom, rodzinom poległych uwiecznionych na pamiątkowej tablicy w kościele, zaproszonym gościom i mieszkańcom wsi. 13 maja w kościele pw. Chrystusa Sługi odbyła się uroczystość w hołdzie bohaterom tej ziemi, poległym, pomordowanym i zmarłym Żołnierzom Września 1939, ofiarom zbrodni sowieckiej 1940, Żołnierzom Niezłomnym, a szczególnie żołnierzom AK Obwodu „ Rajski Ptak”.  
 
Organizatorem uroczystości  jest  Światowy Związek Żołnierzy AK Okręg Warszawa „Wschód” z prezesem Mirosławem Widlickim na czele. On też tę uroczystość przygotował i prowadził. Uroczystość nawiązywała do 100-lecia odzyskania niepodległości. 
To właśnie w parafialnym kościele (wtedy jeszcze kaplicy)  5 maja 2002 r. została poświęcona tablica ku czci żołnierzy AK, zamordowanych przez hitlerowców po pacyfikacjach w Leszczydołach w maju 1944 r. Inicjatorami jej ufundowania byli: Mirosław Widlicki, jego matka Genowefa i adiutant jej męża Jana ps. Orski – Zygmunt Godleś. Pan Mirosław pragnął   w ten sposób ocalić pamięć o swoim ojcu, komendancie placówki XIV „Szczara” Obwodu AK „Rajski Ptak”oraz o mieszkańcach Leszczydołu-Nowin i sąsiednich Leszczydołów, spacyfikowanych przez Niemców. 
Mszę św. odprawił ks. prałat Tadeusz Osiński – kapelan środowisk kombatanckich Światowego Związku Żołnierzy AK Okręg Warszawa „Wschód” z ks. proboszczem Sławomirem Idźkowskim. Apel Poległych poprowadził Mirosław Widlicki. Delegacje, wśród nich m.in. uczniowie i dyrektor szkoły w Leszczydole-Nowinach Krzysztof Ochmański, przedstawiciele rodzin poległych, ŚZŻ AK, złożyły pod tablicą wiązanki kwiatów. 
Obecne były poczty sztandarowe:  ŚZŻ AK Okręg Warszawa Wschód, ŚZŻ AK Koło Wyszków (reprezentowany przez uczniów SP nr 5  im. Żołnierzy AK w Wyszkowie), SP im. Żołnierzy AK w Pniewie, SP im. hm. ppor. AK „Zośki” Tadeusza Zawadzkiego w Sieczychach, SP im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Leszczydole Starym i SP im. Jana Pawła II w Leszczydole-Nowinach. Na uroczystość przybyło wielu gości, wśród nich Anna Król, wiceprezes NFOŚiGW, szef WKU mjr Agnieszka Krystman, , nadleśniczy Nadleśnictwa Wyszków Wojciech Kwiatkowski, Waldemar Sobczak, szef struktury powiatowej PiS, Marek Głowacki z koła Gazety Polskiej, regionalista Mirosław Powierza, prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Wyszkowa, Puszczy Białej i Kamienieckiej Adam M. Mickiewicz. 
Wszyscy obejrzeli montaż słowno-muzyczny przygotowany przez uczniów szkoły w Leszczydole-Nowinach (na fot.). Była to żywa lekcja historii, nie tylko tej lokalnej. Uczniowie recytowali patrio-tyczne wiersze, chór wykonał pieśni z czasów II wojny światowej. Przy akompaniamencie gitar, z udziałem uczestników, śpiewano „Białe róże”, „Ojczyzno ma”, „Biały krzyż”, „Modlitwę AK”. Pieśni przywołały tamte dni, u niejednej osoby pojawiła się w oku łza. Uczniowie pod tablicą postawili znicze, a Nikola, która wcieliła się w postać naszej Ojczyzny, rozdawała biało-czerwone tulipany. 
Część artystyczną z uczniami przygotowały panie Teresa Przygoda i Jolanta Piątkowska. Czas robi swoje i z każdym rokiem ubywa uczestników wojennej zawieruchy. Chciałoby się powtórzyć za ks. Janem Twardowskim „Spieszmy się kochać ludzi, tak szybko odchodzą”. Na szczęście pamięć jest w nas i w naszych sercach. To piękne spotkanie – pełne zadumy i wspomnień – zakończyły rozmowy przy słodkim poczęstunku przygotowanym przez rodziny poległych. 
Nina Wiśniewska - kwiecień 2023
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Przedszkolny przegląd pieśń patriotycznych (FOTO)

Przedszkolny przegląd pieśń patriotycznych (FOTO)

Z okazji zbliżającego się Święta Niepodległości w Przedszkolu nr 1 w Wyszkowie odbył się przegląd pieśń patriotycznych.
zobacz więcej
W listopadzie - Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu. Co wiemy o nikotynowych alternatywach?

W listopadzie - Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu. Co wiemy o nikotynowych alternatywach?

Jesień w pełni, większość dnia spędzamy więc w domu i coraz częściej zwracamy uwagę na porządek i miłe zapachy w naszym najbliższym otoczeniu. Kupujemy zapachowe świece, odświeżacze do ubrań, czy tzw. perełki zapachowe. Ale wrogiem może okazać się tytoń. W trzeci czwartek listopada przypada światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu (w tym roku jest to 16 listopada), zatem warto pochylić się nie tylko nad estetycznymi, ale przede wszystkim nad zdrowotnymi skutkami jego obecności w naszym życiu. Tym bardziej, że technologia oferuje dotychczasowym palaczom już całkiem spory wachlarz nikotynowych alternatyw, a o niektórych wprost mówi się także jako o narzędziach pomocnych w rozstaniu się z tym nałogiem.
zobacz więcej
Nauczyciele w poszukiwaniu tradycji (FOTO)

Nauczyciele w poszukiwaniu tradycji (FOTO)

W dniach 25-27 października w Uniejowie odbyła się IX Ogólnopolska konferencja naukowo- dydaktyczna  dla nauczycieli „W poszukiwaniu tradycji – dziedzictwo niematerialne w turystyce”. Organizatorem konferencji był Instytut Geografii Miast, Turyzmu i Geoinformacji Uniwersytetu Łódzkiego. W konferencji wzięły udział nauczycielki Zespołu Szkół nr1 Joanna Borkowska-Sergiejuk i Bożena Pikora, uczące w Technikum Organizacji Turystyki i przygotowujące uczniów do Olimpiady Wiedzy o Turystyce.
zobacz więcej

OGŁOSZENIE

Zgodnie z art. 35 ust 1 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami Wójt Gminy Zabrodzie informuje, że

został ogłoszony wykaz nieruchomości stanowiących własność Gminy Zabrodzie przeznaczonych do najmu i dzierżawy.

Wykaz dostępny jest na tablicy ogłoszeń Urzędu Gminy Zabrodzie ul. Wł. St. Reymonta 51, 07-230 Zabrodzie oraz w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Gminy Zabrodzie.

Wójt Gminy Zabrodzie
Krzysztof Jezierski

Zitcom
Zitcom
Zitcom