Ogólnopolski Dzień Matematyki w Ośrodku Szkolno - Wychowawczym (foto)

Od czytelników

Ogólnopolski Dzień Matematyki w Ośrodku Szkolno - Wychowawczym (foto)

19.03.2017
autor: SOSW Wyszków
Gimnazjaliści z Ośrodka Szkolno - Wychowawczego w Wyszkowie 13 marca włączyli się do obchodów Ogólnopolskiego Dnia Matematyki, organizowanego od trzech lat przez Stowarzyszenie Doskonalenia i Rozwoju 4improve, mającego swoją siedzibę w Bielsku-Białej.
W tym roku inicjatywa ta została objęta patronatem honorowym przez Ministra Edukacji Narodowej, który podkreślił, że „jest to ciekawe i warte uwagi przedsięwzięcie. Nauka matematyki jest bardzo ważna, gdyż bez znajomości jej podstaw nie sposób należycie opisywać zjawiska zachodzące wokół nas”.
W bieżącym roku szkolnym Dzień Matematyki przebiegał pod hasłem „Pieniądze to nie wszystko”. Temat bardzo bliski nam wszystkim. Uczniowie ośrodka zaczęli od rozwiązywania rebusów tematycznie związanych z hasłem dnia. Następnie obejrzeli bardzo ciekawą prezentację multimedialną na temat „Historia pieniądza”, przygotowaną przez Oliviera Gierlickiego. Z niej dowiedzieli się, jak ludzkość radziła sobie, gdy nie było jeszcze pieniędzy na świecie. Wówczas dochodziło do wymiany barterowej towar za towar. Z czasem wprowadzono pisemne potwierdzenie takiej wymiany, by wreszcie wprowadzić pieniądze. W różnych krajach różnie to wyglądało i zajęło to całe wieki. Poza tym prezentacja przybliżyła gimnazjalistom cechy i funkcje pieniędzy oraz sposoby ich zabezpieczania.
Po wysłuchaniu prelekcji Oliviera przeszliśmy do rozwiązywania i wyjaśniania przysłów, które trzeba było ułożyć z rozsypanki wyrazowej. Miały one jednoznaczną wymowę, np. „Pieniądze szczęścia nie dają, ale żyć pomagają” czy też „To dusza czyni ludzi bogatymi”. Następnie przeszliśmy do rozwiązywania zadań zaproponowanych przez organizatora tego dnia. Uczniowie musieli wykazać się praktyczną umiejętnością dokonywania operacji rachunkowych na pieniądzach. Zakończeniem warsztatów było rozwiązanie krzyżówki, której hasło „Matematyka wokół nas” nawiązywało do projektu edukacyjnego realizowanego w klasie drugiej gimnazjum.
Szkolny Dzień Matematyki zorganizowała Anna Wróbel.
ASF - 2021
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość