Oddanie czci ofiarom Holocaustu w Porębie Średniej

Od czytelników

Oddanie czci ofiarom Holocaustu w Porębie Średniej

01.07.2021
autor: Gmina Brańszczyk
Instytut Pileckiego przygotował 25 czerwca uroczystość oddania czci ofiarom zagłady przy nowo oznaczonej mogile przy cmentarzu parafialnym w Porębie Średniej. Stanęła tutaj drewniana macewa.
 
W symbolicznej uroczystości wzięli udział m.in. rabin Michael Schudrich, proboszcz ks. Andrzej Grzybowski, wiceminister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu  Magdalena Gawin, dyrektor Instytutu Pileckiego Wojciech Kozłowski oraz wójt gminy Brańszczyk Wiesław Przybylski. 
Instytut Pileckiego realizuje program „Zawołani po imieniu”, poświęcony Polakom mordowanym przez Niemców za pomoc Żydom. W konsekwencji prowadzonych badań niekiedy Instytut dociera do miejsc, w których lokalna społeczność pamięta o istnieniu mogił żydowskich, do tej pory nieoznaczonych. Dlatego do współpracy została zaproszona Fundacja Zapomniane, której misją jest identyfikowanie i oznaczanie anonimowych grobów ofiar Holokaustu. W czerwcu 2019 r. w Porębie-Kocębach Instytut jako swoje drugie upamiętnienie zawołał po imieniu Piotra Leszczyńskiego i Antoniego Prusińskiego, którzy zostali zamordowani za pomoc ukrywającemu się w lesie nieznanemu już z imienia Żydowi. Po analizie zeznań przez Główną Komisję Badania Zbrodni Hitlerowskich, złożonych kilkadziesiąt lat temu przez mieszkańców Poręby, oraz rozmawiając z ludźmi na miejscu, zweryfikowano potencjalne miejsce pochówku kilkorga Żydów zamordowanych przy innej okazji przez niemieckich żandarmów, najpewniej w styczniu 1943 r. Dzięki współpracy z Fundacją, miejsce to nie jest już nieoznaczone. Stoi tutaj drewniana macewa, która stanowi pierwszy krok do trwałego oznaczenia tej mogiły, kolejnego śladu zbrodniczej okupacji niemieckiej.

Zawołani po imieniu

W ramach programu „Zawołani po imieniu” Instytut Pileckiego wydobywa z niepamięci historie Polaków, którzy za ratowanie Żydów od zagłady zapłacili życiem własnym i swoich najbliższych. Program łączy badania naukowe, edukację historyczną i różnorodne działania w obszarze kultury pamięci. Nazwa przedsięwzięcia nawiązuje do wiersza Zbigniewa Herberta „Pan Cogito o potrzebie ścisłości”, w którym poeta wzywa do precyzyjnego oszacowania liczby ofiar „walki z władzą nieludzką”. Instytut Pileckiego rozpoczął ten program w Sadownem 24 marca 2019 r., w Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. 
MajsterPlus728x240
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Nawet do 10 tys. zł na wsparcie mobilności osób niepełnosprawnych

Nawet do 10 tys. zł na wsparcie mobilności osób niepełnosprawnych

Osoby niepełnosprawne mogą skorzystać z dofinansowania m.in. na kurs prawa jazdy czy zakup sprzętu samochodowego. Możliwości uzyskania wsparcia jest więcej, choćby na zakup skutera lub wózków o napędzie elektrycznym. Środki na ten cel pochodzą z PFRON-u, który przy wsparciu samorządów pomaga zwiększyć mobilność osób z niepełnosprawnościami.
zobacz więcej
Sukcesy uczniów - humanistów Gimnazjum nr 1

Sukcesy uczniów - humanistów Gimnazjum nr 1

Julia Borzymek i Szymon Dawidczyk – humaniści, uczniowie Gimnazjum nr 1 na Polonezie osiągnęli najwyższe sukcesy w konkursach przedmiotowych organizowanych przez Mazowieckiego Kuratora Oświaty. Julia Borzymek została laureatką konkursu z języka polskiego – opiekun Jolanta Popławska, Szymon Dawidczyk finalistą z historii – opiekun Krystyna Szczuka-Wiśniewska i wiedzy o społeczeństwie – opiekun Paweł Baranowski.
zobacz więcej
Uczniowie „Kopernika” na stażu w Portugalii (foto)

Uczniowie „Kopernika” na stażu w Portugalii (foto)

Uczniowie CEZiU „Kopernik” od 21 sierpnia do 11 września uczestniczyli w stażu zagranicznym w Portugalii, w ramach projektu Erasmus+ „Kompetentny uczeń kluczem do sukcesu zawodowego na europejskim rynku pracy”. 
zobacz więcej
Żabka – opinie o współpracy

Żabka – opinie o współpracy

Franczyza Żabka jest największą tego typu siecią w Polsce. Mimo pandemii i związanego z nią kryzysu sieć odnosi kolejne sukcesy, a ilość Żabek systematycznie rośnie. Badania pokazały, że 95 proc. konsumentów kojarzy tę markę. Nic zatem dziwnego, że kolejni przedsiębiorcy rozważają przystąpienie do franczyzy. Czy to opłacalne? Sprawdźmy, jakie warunki proponuje obecnie Żabka nowym franczyzobiorcom.
zobacz więcej