Ponad 5 milionów Polaków ma już e-dowód. Wielu z nich wniosek o nowy dokument złożyło online. Niebawem nie będzie to już możliwe.
W ubiegłym miesiącu (dokładnie 4 marca) minęły dwa lata, odkąd wprowadzono w Polsce e-dowód. Od tego czasu każdego dnia (roboczego) nowy dowód odbierało średnio niemal 10 tysięcy osób.
5 milionów w 2 lata
E-dowód to dokument tożsamości z warstwą elektroniczną. To środek identyfikacji w świecie rzeczywistym i w internecie. Dzięki warstwie elektronicznej właściciel dowodu może komunikować się online z administracją publiczną. Dokument umożliwia m.in. elektroniczne podpisywanie dokumentów oraz korzystanie z automatycznych bramek granicznych na lotniskach. Aby korzystać z tych możliwości, wystarczy aktywować warstwę elektroniczną e-dowodu.
- 5.004.410 - dokładnie tylu Polaków ma już w swoim portfelu lub kieszeni e-dowód. Przez ostatnie dwa lata najwięcej takich dokumentów odebrali mieszkańcy województw mazowieckiego, śląskiego, wielkopolskiego, małopolskiego i dolnośląskiego – mówi minister Marek Zagórski, sekretarz stanu ds. cyfryzacji w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
Aby korzystać z warstwy elektronicznej e-dowodu trzeba ją aktywować przy odbiorze. To dobrowolne. Jak to zrobić? Przede wszystkim - wymyślić dwa kody PIN – cztero- i sześciocyfrowy. Kody PIN są potrzebne do tego, by za pomocą e-dowodu móc się uwierzytelniać i podpisać. Czterocyfrowy PIN pozwala na zalogowanie się do e-usług. Sześciocyfrowy – do podpisu pisma. Warto to zrobić!
Właściciele e-dowodów, którzy chcą zalogować się do usług e-administracji lub potwierdzić profil zaufany, mogą korzystać z bezpłatnej aplikacji eDO App.
Wniosku nie złożysz przez Internet
Wniosek o dowód osobisty można złożyć na dwa sposoby: w urzędzie lub przez internet. Ten drugi sposób w ostatnich latach bardzo zyskał na popularności.
Co ważne, od 2 sierpnia jedynym sposobem na złożenie wniosku o nowy dokument tożsamości będzie osobista wizyta w urzędzie. Jest to związane ze zmianą zawartości warstw graficznej i elektronicznej wydawanych dokumentów tożsamości.
Wszystkie państwa członkowskie UE zostały zobligowane do umieszczania w nich odcisków palców (w warstwie elektronicznej) i odręcznego podpisu posiadacza dowodu (w warstwie graficznej). Zarówno odciski palców, jak i podpis trzeba będzie zostawić w urzędzie. A to oznacza, że zniknie możliwość składania elektronicznych wniosków o dowód osobisty.
Składanie online wniosku o dowód osobisty będzie możliwe wyłącznie w przypadku dokumentu dla dzieci do 12. roku życia. Od nich odciski palców nie będą pobierane.
Wprowadzane zmiany nie wiążą się z koniecznością wymiany ważnych dotychczasowych dowodów na nowe.