Zespół Pieśni i Tańca „Oberek” wrócił właśnie z XX Światowego Festiwalu Folkloru Tęcza 2023, który odbył się w dniach 22-25 czerwca w Ełku. Wyszkowska grupa zaprezentowała suitę z Puszczy Białej. Jej występ publiczność przyjęła bardzo ciepło.
Niezwykła różnorodność kultur, jaką cechuje się festiwal, to wielki walor zarówno dla występujących, jak i dla publiczności. W tym roku prócz sześciu grup z Polski występowały zespoły z Chorwacji, Ukrainy, Litwy, Bośni i Hercegowiny, Gruzji, Indii. Integracja młodego pokolenia ze starszym, dobra atmosfera, przełamywanie barier, wspólne imprezy integracyjne i nauka tańca - wiele się działo podczas tych kilku dni.
- Wszyscy włączali się do wspólnych tańców. Było serdecznie, radośnie, różnorodnie i inspirująco - podkreśla kierownik artystyczna, choreograf Oberka Danuta Deptuła, która docenia entuzjastyczne przyjęcie wyszkowskiego zespołu ze strony festiwalowej publiczności.
Istotą festiwalu były koncerty w ełckim amfiteatrze. W sobotę Zespół Pieśni i Tańca „Oberek” wystąpił z suitą z Puszczy Białej - członkowie zespołu śpiewali i tańczyli do muzyki, którą na żywo grała kapela pod kierunkiem Stanisława Kadłubowskiego.
Po koncercie odbyła się wspólna zabawa z udziałem zespołów. Żywiołowy taniec z różnych krajów zachwycał uczestników. - Niektórzy tańczyli tak, jakby nie było grawitacji – wspomina Danuta Deptuła.
W niedzielę członkowie zespołów przeszli w paradzie ulicami Ełku - uczestnicy śpiewali, tańczyli pozdrawiając publiczność. Później odbył się koncert finałowy. Każdy zespół miał do 10 minut na prezentację - Oberek znów postawił na kulturę z Puszczy Białej - taniec, śpiew w gwarze i oryginalne stroje. Z Ełku przywiózł pamiątkowe dyplomy i statuetkę (festiwal miał formę przeglądu, nie był konkursem).
W trakcie wydarzenia Oberek promował kulturę kurpiowską - przedstawiciele innych zespołów zachwycali się strojami grupy z Wyszkowa, ich wykonaniem. To, co lokalne, swojskie, unikalne zachwyciło przedstawicieli innych regionów i kultur. Oberek promował przy tym Wyszków - na afiszach, w zapowiedziach występów, na paradzie podkreślano pochodzenie grupy i przynależność do Wyszkowskiego Ośrodka Kultury „Hutnik”. Grupa przywiozła do Ełku także gadżety promocyjne gminy (m.in. album fotograficzny), które przekazała m.in. prezydentowi miasta, dyrektorowi festiwalu, innym występującym zespołom.
Organizatorem XX Światowego Festiwalu Folkloru Tęcza 2023 było Ełckie Centrum Kultury oraz Mazurski Zespół Pieśni i Tańca EŁK.