Niezwykły wieczór z filmem archiwalnym w roli głównej

Od czytelników

Niezwykły wieczór z filmem archiwalnym w roli głównej

12.11.2024
autor: Stowarzyszenie Kulturalne Wspólna Przyszłość
„Ziemia Wyszkowska w archiwach Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych w Warszawie oraz w innych zbiorach archiwalnych”- taki tytuł nosi projekt realizowany od 2023 r. przez Stowarzyszenie Wspólna Przyszłość z Leszczydołu-Nowin.
 
Pierwszy etap zakończyliśmy 30 listopada 2023 r., a podsumowaniem naszej pracy był wieczór filmowy w Bibliotece Miejskiej w Wyszkowie 15 grudnia 2023 r. Licznie zgromadzeni mieszkańcy mieli okazję zobaczyć kilka dokumentalnych filmów przedstawiających codzienną rzeczywistość Wyszkowa i miejscowości ościennych. Część z nich była dotąd nieodkryta i wcześniej nieemitowana. Tym większe budziła zaciekawienie. Wcześniej część filmów była emitowana w mediach społecznościowych i na stronie internetowej. Odbiły się one szerokim echem nie tylko w Polsce, o czym świadczą liczne komentarze i udostępnienia. Chętnie oglądali je mieszkańcy Australii czy Chile. Możemy przypuszczać, że w większości byli to Polacy lub ich potomkowie. Dzięki olbrzymiemu zainteresowaniu udało się dotrzeć do nieznanych dotąd zdjęć, które zostały zdigitalizowane i udostępnione. Była to niewielka cząstka archiwalnych materiałów dotyczących naszej małej ojczyzny.
Na szczęście dzięki wsparciu finansowaniu Powiatu Wyszkowskiego znów mogliśmy wydobywać nieodkryte filmy i nasz projekt kontynuować w 2024 r. Dotarliśmy do wielu ciekawych materiałów. Szlaki przetarliśmy i kupowaliśmy  tylko filmy o ważnych wartościach historycznych, mimo że ich walory techniczne nie były najlepsze. Zdobyte materiały, podobnie jak w roku ubiegłym, zaprezentowaliśmy lokalnej społeczności. 
Tym razem 18 października 2024 r. do Biblioteki Miejskiej tłumnie przybyli mieszkańcy Wyszkowa (wśród nich sporo młodzieży), którzy obejrzeli filmy archiwalne z lat 1959 - 1996, m.in. o Wyszkowskiej Fabryce Mebli, Kurpiach Białych, czy zabawie karnawałowej w internacie LO. Wszyscy z zaciekawieniem oglądali prezentowane filmy, starsi przypominali sobie czasy swojej młodości, szukali znajomych miejsc i osób, a młodsi z niedowierzaniem  patrzyli na dawny Wyszków.
Stowarzyszenie (jak zawsze) przygotowało niespodziankę. Tym razem była nią Pani Irena Zdunek, wiodąca postać filmu o karnawale w internacie LO (śpiewała tam tytułową piosenkę), obecnie osoba znana nie tylko w Wyszkowie. To twórczyni Rewii Dziecięcej „Sylaba” i „Studia Piosenki”. Zdobywczyni wielu nagród. Opowieści z jej życia artystycznego bardzo zainteresowały widzów. Dała się też namówić na krótki występ, podczas którego pokazała swój talent wokalno –instrumentalny. Przybył jeszcze inny bohater filmu z internatu, Pan Arek Brejnak.
Prezes stowarzyszenia Artur Gałązka stwierdził, że w archiwach Telewizji Polskiej znajduje się jeszcze wiele ciekawych filmów o naszym regionie. Ma nadzieję, że stowarzyszenie dalej będzie zapraszać zainteresowane osoby w tę sentymentalną podróż do przeszłości historii lokalnej. Będziemy szukać, odkrywać i prezentować.
Ten projekt nie byłby realizowany, gdyby nie pasjonaci historii lokalnej z prezesem Arturem Gałązką na czele, który jest lokomotywą wszelkich poczynań stowarzyszenia. I niezwykle istotne jest wsparcie finansowe Powiatu Wyszkowskiego, który chętnie pilotuje takie poczynania. Tak duże zainteresowanie ze strony mieszkańców zachęca (a nawet wywiera presję) na kontynuację tego projektu.
Zajazd Gadałka 2
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość