Niezwykły wieczór z filmem archiwalnym w roli głównej

Od czytelników

Niezwykły wieczór z filmem archiwalnym w roli głównej

12.11.2024
autor: Stowarzyszenie Kulturalne Wspólna Przyszłość
„Ziemia Wyszkowska w archiwach Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych w Warszawie oraz w innych zbiorach archiwalnych”- taki tytuł nosi projekt realizowany od 2023 r. przez Stowarzyszenie Wspólna Przyszłość z Leszczydołu-Nowin.
 
Pierwszy etap zakończyliśmy 30 listopada 2023 r., a podsumowaniem naszej pracy był wieczór filmowy w Bibliotece Miejskiej w Wyszkowie 15 grudnia 2023 r. Licznie zgromadzeni mieszkańcy mieli okazję zobaczyć kilka dokumentalnych filmów przedstawiających codzienną rzeczywistość Wyszkowa i miejscowości ościennych. Część z nich była dotąd nieodkryta i wcześniej nieemitowana. Tym większe budziła zaciekawienie. Wcześniej część filmów była emitowana w mediach społecznościowych i na stronie internetowej. Odbiły się one szerokim echem nie tylko w Polsce, o czym świadczą liczne komentarze i udostępnienia. Chętnie oglądali je mieszkańcy Australii czy Chile. Możemy przypuszczać, że w większości byli to Polacy lub ich potomkowie. Dzięki olbrzymiemu zainteresowaniu udało się dotrzeć do nieznanych dotąd zdjęć, które zostały zdigitalizowane i udostępnione. Była to niewielka cząstka archiwalnych materiałów dotyczących naszej małej ojczyzny.
Na szczęście dzięki wsparciu finansowaniu Powiatu Wyszkowskiego znów mogliśmy wydobywać nieodkryte filmy i nasz projekt kontynuować w 2024 r. Dotarliśmy do wielu ciekawych materiałów. Szlaki przetarliśmy i kupowaliśmy  tylko filmy o ważnych wartościach historycznych, mimo że ich walory techniczne nie były najlepsze. Zdobyte materiały, podobnie jak w roku ubiegłym, zaprezentowaliśmy lokalnej społeczności. 
Tym razem 18 października 2024 r. do Biblioteki Miejskiej tłumnie przybyli mieszkańcy Wyszkowa (wśród nich sporo młodzieży), którzy obejrzeli filmy archiwalne z lat 1959 - 1996, m.in. o Wyszkowskiej Fabryce Mebli, Kurpiach Białych, czy zabawie karnawałowej w internacie LO. Wszyscy z zaciekawieniem oglądali prezentowane filmy, starsi przypominali sobie czasy swojej młodości, szukali znajomych miejsc i osób, a młodsi z niedowierzaniem  patrzyli na dawny Wyszków.
Stowarzyszenie (jak zawsze) przygotowało niespodziankę. Tym razem była nią Pani Irena Zdunek, wiodąca postać filmu o karnawale w internacie LO (śpiewała tam tytułową piosenkę), obecnie osoba znana nie tylko w Wyszkowie. To twórczyni Rewii Dziecięcej „Sylaba” i „Studia Piosenki”. Zdobywczyni wielu nagród. Opowieści z jej życia artystycznego bardzo zainteresowały widzów. Dała się też namówić na krótki występ, podczas którego pokazała swój talent wokalno –instrumentalny. Przybył jeszcze inny bohater filmu z internatu, Pan Arek Brejnak.
Prezes stowarzyszenia Artur Gałązka stwierdził, że w archiwach Telewizji Polskiej znajduje się jeszcze wiele ciekawych filmów o naszym regionie. Ma nadzieję, że stowarzyszenie dalej będzie zapraszać zainteresowane osoby w tę sentymentalną podróż do przeszłości historii lokalnej. Będziemy szukać, odkrywać i prezentować.
Ten projekt nie byłby realizowany, gdyby nie pasjonaci historii lokalnej z prezesem Arturem Gałązką na czele, który jest lokomotywą wszelkich poczynań stowarzyszenia. I niezwykle istotne jest wsparcie finansowe Powiatu Wyszkowskiego, który chętnie pilotuje takie poczynania. Tak duże zainteresowanie ze strony mieszkańców zachęca (a nawet wywiera presję) na kontynuację tego projektu.
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość