Niezwykła lekcja patriotyzmu (foto)

Od czytelników

Niezwykła lekcja patriotyzmu (foto)

30.11.-0001
autor: ZSS Brańszczyk
W Zespole Szkół Specjalnych w Brańszczyku odbyła się piękna uroczystość z okazji rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, w której uczestniczyła cała społeczność szkoły oraz Siostry Zakonne i Panie Wychowawczynie z Ośrodka Wychowawczego w Brańszczyku. Uczniowie przyszli w strojach galowych; ich ramiona zdobiły biało-czerwone opaski, a piersi – własnoręcznie wykonane kotyliony w barwach narodowych. Całości towarzyszył podniosły nastrój.
Montaż słowno – muzyczny obejmował informacje o historycznych wydarzeniach, recytowanie wierszy i śpiewanie pieśni w ramach Szkolnego Przeglądu Pieśni i Piosenek Patriotycznych i Żołnierskich. Zebrani obejrzeli ciekawą prezentację multimedialną i film pt. „Od Pieśni Legionów do hymnu”, a także wysłuchali nagrania fragmentu przemówienia Marszałka Piłsudskiego. Wszystko pięknie się ze sobą komponowało, wprowadzając oglądających przedstawienie w klimat ówczesnych wydarzeń. Dodatkowe wrażenia podnosiła piękna dekoracja, a także wizyta niezwykłych gości – przedstawicieli Związku Piłsudczyków z Okręgu Nadbużańskiego w Wyszkowie na czele z Ks. Kan. Pawłem Stacheckim, kapelanem w stopniu podpułkownika Związku Piłsudczyków Rzeczypospolitej Polskiej, pułkownikiem Konradem Wróblem oraz kapitanem Jerzym Żółkowskim. Niecodzienni goście w obrazowy sposób przedstawili losy naszej Ojczyzny począwszy od zaborów, a skończywszy na roku 1918. Przedstawili sytuację polityczną kraju, jaka miała miejsce przed odzyskaniem przez Polskę niepodległości. Największy nacisk położyli na ukazanie ducha narodu polskiego, który w czasie 123 lat niewoli, stale wychodził z inicjatywą walki za Ojczyznę. Jednak najwięcej wrażeń, szczególnie chłopcom, dostarczył pokaz broni białej (szabel, mieczy) oraz starych pieniędzy. Spotkanie było też okazją do złożenia gratulacji Bartkowi Waśniewskiemu i Mateuszowi Masalskiemu.
Na zakończenie uczniowie Szkoły Przysposabiającej do Pracy zaprosili gości na pyszną szarlotkę, którą własnoręcznie upiekli. Ponadto osoby biorące udział w przedstawieniu otrzymały słodkie upominki.
To była niezwykła i prawdziwa lekcja historii oraz patriotyzmu, która zapewne na długo zapadnie w pamięci wszystkich zebranych na tej pięknej uroczystości z okazji rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
ASF - 2021
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość