"Nie Boję się Raka" - Onkologiczny głos młodzieży w walce z chorobą cywilizacyjną

Od czytelników

"Nie Boję się Raka" - Onkologiczny głos młodzieży w walce z chorobą cywilizacyjną

13.03.2024
autor: Zespół projektu "Nie Boję Się Raka"
Mottem, które przyświeca nam w walce z coraz większą liczbą zachorowań na chorobę cywilizacyjną, jaką jest rak, jest: "Wiedza może zmniejszyć strach, a odpowiednie nawyki mogą uratować życie".  Jako grupa licealistek postanowiłyśmy podjąć działania, zwracając uwagę naszych rówieśników na tę właśnie problematykę, wierząc, że nasz głos może przyczynić się do zwiększenia świadomości zdrowotnej młodzieży 
 
Nie chcemy, aby rak był tematem tabu wśród młodzieży! Pragniemy, aby nasi rówieśnicy wiedzieli, jak chronić się przed rakiem, jak go diagnozować i jak leczyć. Dlatego rozpowszechniamy informacje o profilaktyce przeciwnowotworowej, przekazujemy wiedzę na temat znaczenia zdrowych nawyków, odpowiedniego żywienia oraz szkodliwości używek i nadmiernego stresu, a także na temat badań profilaktycznych i leczenia chorób nowotworowych. Chcemy, aby młodzi ludzie rozumieli, że rak to nie wyrok, że można go skutecznie zwalczać poprzez wczesne wykrycie i właściwe leczenie. Chcemy, aby wiedzieli, że dokonując dobrych dla zdrowia wyborów, mogą skutecznie zapobiegać rozwojowi chorób nowotworowych. 
 
Nasze działania w mediach społecznościowych skupiają się na tworzeniu rzetelnej bazy wiedzy, a seria postów i wywiadów o życiu z rakiem pod hasztagiem #mylifewithcancer będzie głosem osób, które doświadczyły tej choroby. Planujemy również kolejne działania edukacyjne - uruchomienie podcastu o nazwie "Cancer Talks". To platforma, na której będziemy rozmawiać z ekspertami, psychologami, dietetykami, onkologami oraz osobami chorującymi na raka.  Wszystko po to, aby dzielić się ważnymi informacjami oraz doświadczeniami, aby wspierać naszych rówieśników w dbaniu o zdrowie i radzeniu sobie z trudnościami. Przygotowujemy też specjalne naklejki, które będą informować o profilaktyce przeciwnowotworowej oraz przypominać o zdrowych nawykach. Będziemy rozdawać je naszym rówieśnikom.
 
Wierzymy, że to co robimy jest ważne, że wiedza ma moc, a nasze działania pozytywnie wpłyną na podejście młodzieży do zdrowia. Walka z rakiem zaczyna się od codziennych świadomych wyborów, to walka o lepszą jakość życia dla nas wszystkich. Dlatego będziemy konsekwentnie budować tę świadomość, aby nasze pokolenie mogło jak najdłużej cieszyć się zdrowiem i w pełni korzystać z życia.     
Nina Wiśniewska - kwiecień 2023
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Polsko-niemiecka wymiana uczniów Skłodowskiej (FOTO)

Polsko-niemiecka wymiana uczniów Skłodowskiej (FOTO)

W dniach 12.03-19.03.2024 r. uczniowie Zespołu Szkół nr 1 im. Marii Skłodowskiej-Curie wyjechali na spotkanie z młodzieżą z nowej szkoły partnerskiej Gesamtschule an der Erft z Neuss. Spotkanie młodych Polaków i Niemców odbyło się dzięki finansowemu wsparciu międzynarodowej organizacji Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży.
zobacz więcej
Technologia pomaga palaczom znaleźć mniej szkodliwe alternatywy

Technologia pomaga palaczom znaleźć mniej szkodliwe alternatywy

Niestety, mimo podejmowanych na przestrzeni lat działań edukacyjnych i kampanii społecznych, liczba palaczy na świecie, w tym również w Polsce, nie zmniejsza się. Zdaniem niektórych ekspertów, przede wszystkim z uwagi na nieodpowiednio prowadzoną pozbawioną realnego podejścia politykę antynikotynową. 
zobacz więcej
Zespół Future Perfect bezpłatnie udostępnia zestawy do nauki lekcji języka angielskiego

Zespół Future Perfect bezpłatnie udostępnia zestawy do nauki lekcji języka angielskiego

Zespół Future Perfect zachęca do skorzystania z zestawów przygotowanych przez zespół Future Perfect. Zestawy są oparte na wymaganiach leksykalnych egzaminu maturalnego, ale także nauczyciele szkół podstawowych znajdą wśród nich wiele cennych materiałów.
zobacz więcej
Wielkanocne Warsztaty w Zespole Szkół Specjalnych w Brańszczyku (FOTO)

Wielkanocne Warsztaty w Zespole Szkół Specjalnych w Brańszczyku (FOTO)

W dniach 21-22 marca 2024r. w Zespole Szkół Specjalnych w Brańszczyku zorganizowane zostały dla uczniów tematyczne warsztaty wielkanocne. Celem, jaki przyświecał warsztatom było propagowanie i kultywowanie tradycji związanych z okresem Świąt Wielkanocnych, tworzenie warunków do podejmowania aktywności twórczej oraz umiejętności pracy w grupie. Warsztaty były formą szkolnych rekolekcji wielkopostnych integrujących środowisko i kształtujących postawę szacunku do polskich tradycji i obrzędów.
zobacz więcej