W dniach 25-27 października w Uniejowie odbyła się IX Ogólnopolska konferencja naukowo- dydaktyczna dla nauczycieli „W poszukiwaniu tradycji – dziedzictwo niematerialne w turystyce”. Organizatorem konferencji był Instytut Geografii Miast, Turyzmu i Geoinformacji Uniwersytetu Łódzkiego. W konferencji wzięły udział nauczycielki Zespołu Szkół nr1 Joanna Borkowska-Sergiejuk i Bożena Pikora, uczące w Technikum Organizacji Turystyki i przygotowujące uczniów do Olimpiady Wiedzy o Turystyce.
Pretekstem do podjęcia takiego zagadnienia są obchodzone w 2023 r. dwa jubileusze: 20-lecia przyjęcia Konwencji UNESCO w sprawie ochrony niematerialnego dziedzictwa kulturowego i 10-lecia Krajowej listy niematerialnego dziedzictwa kulturowego.
Program konferencji obejmował zajęcia teoretyczne i praktyczne. Tematyka zajęć teoretycznych dotyczyła następujących zagadnień:
• Niematerialne dziedzictwo kulturowe – czym jest i co stanowi o jego trwałości?
• Czy niematerialne da się skategoryzować?
• Dywany kwiatowe w Spycimierzu – droga do UNESCO.
• Dziedzictwo niematerialne jako element oferty turystycznej.
• Dobre praktyki w ochronie niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Przykłady ze świata.
• Przestrzeń kulturowa dziedzictwa niematerialnego a organizacja przestrzeni turystycznej.
• Turystyka a ochrona i promocja niematerialnego dziedzictwa kulturowego.
Zajęcia były prowadzone przez pracowników naukowych Uniwersytetu Łódzkiego i naukowców współpracujących z uczelnią.
Zajęcia praktyczne miały postać warsztatów w Spycimierzu, gdzie poznano „Centrum Spycimierskie Boże Ciało”, w trakcie spotkania z dyrektorem tego ośrodka – dr Jędrzejem Kałużnym. W remizie OSP odbyło się spotkanie z członkami Stowarzyszenia „Boże Ciało Spycimierz” i członkiniami Koła Gospodyń Wiejskich. W trakcie spotkania poznano tradycję układania kwietnych dywanów na Boże Ciało, drogę wpisu tego wydarzenia na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa, formy współpracy w tym zakresie z przedstawicielami Włoch, Hiszpanii, Meksyku. Zadanie grupowe polegało na ułożeniu fragmentu kwietnego dywanu z bibuły oraz udzieleniu informacji dotyczących znaczenia tego wydarzenia w życiu mieszkańców, korzyści dla społeczności lokalnej i krajowej oraz sposobów promocji. Następnie uczestnicy podzieleni na zespoły 4-osobowe wzięli udział w grze terenowej po Spycimierzu.
Drugi blok zajęć terenowych dotyczył walorów turystycznych Uniejowa. W tym celu uczestnicy konferencji spotkali się z lokalnym przewodnikiem, który zaprezentował walory turystyczne miasta. Zwiedzanie Uniejowa rozpoczęto od poznania zamku, jego historii i obecnie pełnionej funkcji. Następnie poznano powody, historię powstania i funkcjonowanie PGK Termy Uniejów. Podczas spaceru bulwarami Warty poznano zagospodarowanie nabrzeża rzeki i wykorzystanie jej do celów turystycznych i gospodarczych, np. nadrzeczne winnice. Dalsza część wycieczki prowadziła na rynek miasta i do Kolegiaty Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny.
Wartością dodaną konferencji są kontakty z uczestnikami z wszystkich regionów Polski, wymiana doświadczeń zawodowych, poznanie ciekawych propozycji działań rozwijających wiedzę i umiejętności uczniów.
Uczestnicy konferencji pragną podziękować p. dyrektorowi Marianowi Popławskiemu za sfinansowanie udziału w konferencji i możliwość podniesienia wiedzy i umiejętności w zakresie niematerialnego dziedzictwa kulturowego.