Baner desktopowy
Baner mobilny
materialy/info/med1/11238.jpg

Od czytelników

Narzędzia skrawające - wszystko co musisz o nich wiedzieć!

06.09.2021
autor: Materiał zewnętrzny
Istnieją różnorodne technologie wytwarzania Zaliczyć można do nich obróbkę erozyjną, technologie procesów materiałowych (odlewnictwo, obróbka plastyczna, obróbka cieplna, obróbka powierzchni, spawanie, obróbka cieplno-plastyczna, zgrzewanie, obróbka materiałów polimerowych), a także obróbka skrawaniem do której wykorzystuje się narzędzia skrawające. 
 

Definicja obróbki skrawaniem i narzędzi skrawających

Jak już wspomniano – skrawanie jest jedną z technologii wytwarzania. Warto więc zastanowić się czym właściwie jest obróbka skrawaniem, jak się  definiuje ten proces. Obróbka skrawaniem rozumiana jest powszechnie jako rodzaj obróbki ubytkowej, której celem jest oddzielenie warstwy materiału o  danej grubości (czyli naddatku) od przedmiotu, który jest poddawany procesom obróbkowym. Materiał jest oddzielany z wykorzystaniem klinowego ostrza narzędzia skrawającego muszącego poruszać się z określoną prędkością względem przedmiotu obrabianego po to ,by nadać mu odpowiednie cechy geometryczne. Narzędziami skrawającymi nazywa się specjalistyczne narzędzia (wykonane z określonych materiałów) powodujących lokalne odkształcenie sprężyste oraz plastyczne w wyniku nacisku ostrza na powierzchnię obrabianą. Użycie narzędzi skrawających powoduje powstanie wiórów (resztek usuniętego materiału).

Historia obróbki skrawaniem i narzędzi skrawających

Założenie, iż obróbka skrawaniem jest procesem stosunkowo nowym, powstałym w wyniku postępu technologicznego – jest błędne. Historia tego pojęcia rozpoczyna się wraz z historią ludzkości. Oczywiście pierwotnie definiowano je zupełnie inaczej, a właściwie wcale nie definiowano. Wraz z biegiem lat ewoluowało ono by w końcu zyskać obecny kształt. W takim razie co wcześniej nazywano obróbką skrawaniem oraz narzędziami skrawającymi?  Ludzie pierwotni wykorzystywali proste przedmioty bo to by na przykład wypolerować kamień oraz nawiercić w nim otwory. W późniejszym okresie zajmowano się procesami hartowania oraz nawęglania. Wszystkie te procesy miały jednak charakter obróbki ręcznej, co znacząco odróżnia je od współczesnej obróbki skrawaniem, gdzie nadmiar materiału usuwany jest zazwyczaj przez specjalistyczne maszyny. Narzędzia skrawające wymagały więc niegdyś użycia siły oraz posiadania pewnych zdolności manualnych.
Więcej o narzędziach skrawających znajdziesz na stronie ich producenta, czyli https://www.yg-1.pl/

Budowa narzędzi skrawających

Współcześnie istniejące i wykorzystywane w procesach produkcyjnych narzędzia skrawające muszą być zbudowane w odpowiedni sposób by mogły spełniać swoje funkcje. Wytwarza się je z dwóch części: roboczej oraz chwytowej. Część robocza to ta powierzchnia narzędzia skrawającego, która ma bezpośrednią styczność z obrabianą powierzchnią. Z kolei część chwytowa wykorzystywana jest nie tylko – jak sama nazwa wskazuje – do „uchwycenia”, czyli zamontowania narzędzia, ale także do ustalenia jego położenia. W większości przypadków obie części wykonane są z różnych materiałów. Jest to często stosowana praktyka nie tylko z uwagi na pragnienie obniżenia kosztów wytwarzania, ale też ze względów technologicznych.
Bug Nature Festiwal 2025
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Z historią w tle budujemy europejską wspólnotę (FOTO)

Z historią w tle budujemy europejską wspólnotę (FOTO)

W dniach 18.06-25.06.2025 r. uczniowie Szkoły Podstawowej nr 5 spotkali się z uczniami ze szkoły partnerskiej Gesamtschule an der Erft z Neuss. W spotkaniu udział wzięli również uczniowie z Zespołu Szkół nr 1 w Wyszkowie. Spotkanie młodych Polaków i Niemców odbyło się dzięki finansowemu wsparciu międzynarodowej organizacji Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży.
zobacz więcej
By dostali wiatru w żagle (FOTO)

By dostali wiatru w żagle (FOTO)

16 i 17 czerwca w Przedszkolu nr 9 w Wyszkowie odbyły się wzruszające uroczystości pożegnania dwóch najstarszych grup, Żabki oraz Tygryski. Dzieci żegnały się z przedszkolem, by już we wrześniu rozpocząć nowy, szkolny etap swojej edukacyjnej przygody.
zobacz więcej
Seniorzy Związku Nauczycielstwa Polskiego w Nadleśnictwie (FOTO)

Seniorzy Związku Nauczycielstwa Polskiego w Nadleśnictwie (FOTO)

12 czerwca to niezwykle miły dzień dla seniorów ZNP w Wyszkowie. Dzięki uprzejmości Nadleśnictwa Wyszków mogli się tu spotkać. W bajecznym miejscu, przy kiełbasce z grilla i koszyczkowych specjałach seniorzy prowadzili długie rozmowy, śpiewali i wspominali szkolne czasy.
zobacz więcej
Trwa konkurs Moje Piękne Miasto (FOTO)

Trwa konkurs Moje Piękne Miasto (FOTO)

Moje Piękne Miasto to konkurs organizowany przez Wyszkowskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego, przy współpracy Urzędu Miejskiego w Wyszkowie i Ośrodka Pomocy Społecznej. Jego celem jest podnoszenie estetyki budynków zarządzanych przez WTBS, promowanie wśród mieszkańców czystości i porządku oraz budowanie relacji sąsiedzkich. 
zobacz więcej
Zitcom