Narodowe Czytanie w zabrodzkiej podstawówce (FOTO)

Od czytelników

Narodowe Czytanie w zabrodzkiej podstawówce (FOTO)

20.09.2023
autor: Organizatorzy
Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Zabrodziu po raz piąty przystąpiła do ogólnopolskiej akcji Narodowego Czytania. 11 września 2023 r. uczniowie klas VII - VIII zebrali się na sali gimnastycznej, aby przeczytać fragment powieści  „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej.
 
Uroczystość rozpoczęła dyrektor Alina Gotowie. Przywitała zaproszonych gości: wójta Krzysztofa Jezierskiego, sekretarza gminy Elżbietę Jurczyk, dyrektorkę GOK Małgorzatę Wiśniewską, siostrę Noemi Małgorzatę Frach ze Zgromadzenia Sióstr Benedyktynek Samarytanek Krzyża Chrystusowego w Niegowie, Michała Fujaka z Nadleśnictwa Drewnica oraz zebraną społeczność uczniowską i nauczycieli.
Mariola Bogdanowicz, organizator uroczystości szkolnej, uświadomiła uczniom, że  „Nad Niemnem” to jeden z najważniejszych utworów literatury polskiej podejmujący tematykę powstania z 1863 roku. Uczniowie wiedzieli, że chodzi o powstanie styczniowe, którego 160-lecie obchodzone było w 2023 roku. Pani Bogdanowicz poinformowała uczniów, że początkowo powieść ukazywała się w odcinkach w „Tygodniku Ilustrowanym”, a na dzień przed 25. rocznicą powstania styczniowego ukazało się jej książkowe wydanie. Opowiedziała uczniom o dwóch mogiłach, które znajdują się  w przestrzeni nadniemeńskiej powieści: zbiorowej mogile powstańców z 1863 r., która przypomina czasy zrywu niepodległościowego oraz grobie Jana i Cecylii, protoplastach rodu Bohatyrowiczów.  Na zakończenie swojej wypowiedzi dodała – grób Jana i Cecylii przetrwał do naszych czasów, ponieważ pamiętały i dbały o niego kolejne pokolenia. Tak jak wy opiekujecie się kapliczką powstańczą z 1863 r. w Gaju oraz grobem nieznanego żołnierza na cmentarzu parafialnym w Niegowie. 
Następnie zaproszeni goście, dyrekcja szkoły, nauczyciele oraz uczennice: Barbara Warowna,, Amelia Przygoda, Oliwia Bereda, Amelia Mróz oraz Aleksandra Zaręba przeczytali legendę o Janie i Cecylii.
Na zakończenie uroczystości uczestnicy przy dźwiękach piosenki Dawida Podsiadły „Mori” przystawili pamiątkową pieczęć otrzymaną z Kancelarii Prezydenta RP na egzemplarzach książek przyniesionych z domu. 
Pan wójt wręczył dwóm uczniom z kl. VI a – Bartoszowi Nidzie i Dawidowi Roguszewskiemu  prezenty w podziękowaniu za pomoc podczas akcji Narodowego Czytania zorganizowanej na terenie strażnicy OSP w Słopsku.
Nina Wiśniewska - kwiecień 2023
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
W listopadzie - Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu. Co wiemy o nikotynowych alternatywach?

W listopadzie - Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu. Co wiemy o nikotynowych alternatywach?

Jesień w pełni, większość dnia spędzamy więc w domu i coraz częściej zwracamy uwagę na porządek i miłe zapachy w naszym najbliższym otoczeniu. Kupujemy zapachowe świece, odświeżacze do ubrań, czy tzw. perełki zapachowe. Ale wrogiem może okazać się tytoń. W trzeci czwartek listopada przypada światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu (w tym roku jest to 16 listopada), zatem warto pochylić się nie tylko nad estetycznymi, ale przede wszystkim nad zdrowotnymi skutkami jego obecności w naszym życiu. Tym bardziej, że technologia oferuje dotychczasowym palaczom już całkiem spory wachlarz nikotynowych alternatyw, a o niektórych wprost mówi się także jako o narzędziach pomocnych w rozstaniu się z tym nałogiem.
zobacz więcej
Przedszkolaki też pamiętają (FOTO)

Przedszkolaki też pamiętają (FOTO)

Przedszkole nr 9 wzięło udział w zorganizowanej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej akcji „Szkoła pamięta”. Celem tej inicjatywy jest zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o historii i bohaterach naszego kraju, regionu, czy społeczności.
zobacz więcej
Nauczyciele w poszukiwaniu tradycji (FOTO)

Nauczyciele w poszukiwaniu tradycji (FOTO)

W dniach 25-27 października w Uniejowie odbyła się IX Ogólnopolska konferencja naukowo- dydaktyczna  dla nauczycieli „W poszukiwaniu tradycji – dziedzictwo niematerialne w turystyce”. Organizatorem konferencji był Instytut Geografii Miast, Turyzmu i Geoinformacji Uniwersytetu Łódzkiego. W konferencji wzięły udział nauczycielki Zespołu Szkół nr1 Joanna Borkowska-Sergiejuk i Bożena Pikora, uczące w Technikum Organizacji Turystyki i przygotowujące uczniów do Olimpiady Wiedzy o Turystyce.
zobacz więcej
Przedszkolny przegląd pieśń patriotycznych (FOTO)

Przedszkolny przegląd pieśń patriotycznych (FOTO)

Z okazji zbliżającego się Święta Niepodległości w Przedszkolu nr 1 w Wyszkowie odbył się przegląd pieśń patriotycznych.
zobacz więcej