Narodowe Czytanie w zabrodzkiej podstawówce (FOTO)

Od czytelników

Narodowe Czytanie w zabrodzkiej podstawówce (FOTO)

20.09.2023
autor: Organizatorzy
Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Zabrodziu po raz piąty przystąpiła do ogólnopolskiej akcji Narodowego Czytania. 11 września 2023 r. uczniowie klas VII - VIII zebrali się na sali gimnastycznej, aby przeczytać fragment powieści  „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej.
 
Uroczystość rozpoczęła dyrektor Alina Gotowie. Przywitała zaproszonych gości: wójta Krzysztofa Jezierskiego, sekretarza gminy Elżbietę Jurczyk, dyrektorkę GOK Małgorzatę Wiśniewską, siostrę Noemi Małgorzatę Frach ze Zgromadzenia Sióstr Benedyktynek Samarytanek Krzyża Chrystusowego w Niegowie, Michała Fujaka z Nadleśnictwa Drewnica oraz zebraną społeczność uczniowską i nauczycieli.
Mariola Bogdanowicz, organizator uroczystości szkolnej, uświadomiła uczniom, że  „Nad Niemnem” to jeden z najważniejszych utworów literatury polskiej podejmujący tematykę powstania z 1863 roku. Uczniowie wiedzieli, że chodzi o powstanie styczniowe, którego 160-lecie obchodzone było w 2023 roku. Pani Bogdanowicz poinformowała uczniów, że początkowo powieść ukazywała się w odcinkach w „Tygodniku Ilustrowanym”, a na dzień przed 25. rocznicą powstania styczniowego ukazało się jej książkowe wydanie. Opowiedziała uczniom o dwóch mogiłach, które znajdują się  w przestrzeni nadniemeńskiej powieści: zbiorowej mogile powstańców z 1863 r., która przypomina czasy zrywu niepodległościowego oraz grobie Jana i Cecylii, protoplastach rodu Bohatyrowiczów.  Na zakończenie swojej wypowiedzi dodała – grób Jana i Cecylii przetrwał do naszych czasów, ponieważ pamiętały i dbały o niego kolejne pokolenia. Tak jak wy opiekujecie się kapliczką powstańczą z 1863 r. w Gaju oraz grobem nieznanego żołnierza na cmentarzu parafialnym w Niegowie. 
Następnie zaproszeni goście, dyrekcja szkoły, nauczyciele oraz uczennice: Barbara Warowna,, Amelia Przygoda, Oliwia Bereda, Amelia Mróz oraz Aleksandra Zaręba przeczytali legendę o Janie i Cecylii.
Na zakończenie uroczystości uczestnicy przy dźwiękach piosenki Dawida Podsiadły „Mori” przystawili pamiątkową pieczęć otrzymaną z Kancelarii Prezydenta RP na egzemplarzach książek przyniesionych z domu. 
Pan wójt wręczył dwóm uczniom z kl. VI a – Bartoszowi Nidzie i Dawidowi Roguszewskiemu  prezenty w podziękowaniu za pomoc podczas akcji Narodowego Czytania zorganizowanej na terenie strażnicy OSP w Słopsku.
Nina Wiśniewska - lipiec 2024
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość