Narodowe Czytanie w Zabrodziu (foto)

Od czytelników

Narodowe Czytanie w Zabrodziu (foto)

11.09.2019
autor: SP w Zabrodziu, Ewa Strzelczyk
Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Zabrodziu już po raz kolejny przystąpiła do ogólnopolskiej akcji Narodowego Czytania. 9 września uczniowie klas VI, VII i VIII zebrali się na sali gimnastycznej, aby przeczytać nowelę Marii Konopnickiej pt. „Dym”.
 
Uroczystość rozpoczęła dyrektor szkoły Alina Gotowiec. Przywitała zaproszonych gości: sekretarz gminy Elżbietę Jurczyk, członka Stowarzyszenia Bractwo Zabrodzkie Michała Fujaka oraz społeczność uczniowską i nauczycieli.
Mariola Bogdanowicz przedstawiła informacje na temat dotychczasowych akcji Narodowego Czytania, organizowanych przez Prezydenta RP od 2012 roku. Akcja Narodowe Czytanie została zainicjowana przez Bronisława Komorowskiego wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W następnych latach czytano kolejno: dzieła Aleksandra Fredry, Trylogię Henryka Sienkiewicza, „Lalkę” Bolesława Prusa, „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza, „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego, a w ubiegłym roku lekturą było „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego. W tym roku na ogólnopolską akcję wybrano osiem nowel. Pani Bogdanowicz powiedziała: - Jest dla nas ogromnym zaszczytem, że wybrano nowelę napisaną przez Marię Konopnicką, patronkę naszej szkoły.
Osiem nowel na 8 edycję Narodowego Czytania zostało wybranych spośród ponad stu zgłoszonych do Pary Prezydenckiej. W sobotę 7 września Narodowe Czytanie w warszawskim Ogrodzie Saskim odbyło się w szczególnej, nowoczesnej scenerii, w formie obrazów komiksowych. Sceneria nie była przypadkowa, ponieważ w tym roku przypada symboliczna 100. rocznica opublikowania pierwszego polskiego komiksu w prasie lwowskiej. Para Prezydencka rozpoczęła akcję czytaniem „Katarynki” Bolesława Prusa.
Mariola Bogdanowicz pokazała zebranym okolicznościowe torby z fragmentami komiksu, które rozdawane były podczas uroczystości inauguracyjnej w Warszawie. Zachęcała do udziału w Narodowym Czytaniu w 2020 roku. 
Następnie zaproszeni goście, dyrekcja szkoły: Alina Gotowiec i Małgorzata Antczak, nauczyciel polonista Agnieszka Morka oraz uczniowie: Zofia Więch z kl VIa, Krzysztof Oleksiak z kl. VIb, Olaf Powierża kl. VIc, Julia Getka z kl. VIIa, Szymon Izdebski z kl. VIIb, Patryk Kurzatek z kl. VIIIa i Oliwia Dana z kl. VIIIb przeczytali nowelę „Dym” Marii Konopnickiej.
Na zakończenie uroczystości przystawiono pamiątkową pieczęć otrzymaną 
z Kancelarii Prezydenta RP na egzemplarzach książek przyniesionych przez uczniów i nauczycieli. Uczniowie z klas biorących udział w Narodowym Czytaniu będą próbowali swoich możliwości w stworzeniu komiksu na podstawie noweli „Dym”.
*
Na apel prezydenta Andrzeja Dudy o udział w akcji Narodowego Czytania odpowiedziała również Szkoła Podstawowa im. ks. Henryka Nowackiego w Adelinie z siedzibą w Zabrodziu.
9 września uczniowie i nauczyciele przystąpili do czytania wybranych fragmentów nowel. W akcji udział wzięły wszystkie klasy. W zerówce nowelę „Katarynka” czytał nauczyciel, w pozostałych klasach uczniowie sami wybierali fragmenty tekstów z książek wchodzących w skład projektu „Osiem lektur na ósme narodowe czytanie” i odczytywali je kolegom. Akcja miała miejsce w klasach i na korytarzach szkoły.

Eurodock 2021
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość