Narodowe Czytanie w Zabrodziu (foto)

Od czytelników

Narodowe Czytanie w Zabrodziu (foto)

11.09.2019
autor: SP w Zabrodziu, Ewa Strzelczyk
Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Zabrodziu już po raz kolejny przystąpiła do ogólnopolskiej akcji Narodowego Czytania. 9 września uczniowie klas VI, VII i VIII zebrali się na sali gimnastycznej, aby przeczytać nowelę Marii Konopnickiej pt. „Dym”.
 
Uroczystość rozpoczęła dyrektor szkoły Alina Gotowiec. Przywitała zaproszonych gości: sekretarz gminy Elżbietę Jurczyk, członka Stowarzyszenia Bractwo Zabrodzkie Michała Fujaka oraz społeczność uczniowską i nauczycieli.
Mariola Bogdanowicz przedstawiła informacje na temat dotychczasowych akcji Narodowego Czytania, organizowanych przez Prezydenta RP od 2012 roku. Akcja Narodowe Czytanie została zainicjowana przez Bronisława Komorowskiego wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W następnych latach czytano kolejno: dzieła Aleksandra Fredry, Trylogię Henryka Sienkiewicza, „Lalkę” Bolesława Prusa, „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza, „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego, a w ubiegłym roku lekturą było „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego. W tym roku na ogólnopolską akcję wybrano osiem nowel. Pani Bogdanowicz powiedziała: - Jest dla nas ogromnym zaszczytem, że wybrano nowelę napisaną przez Marię Konopnicką, patronkę naszej szkoły.
Osiem nowel na 8 edycję Narodowego Czytania zostało wybranych spośród ponad stu zgłoszonych do Pary Prezydenckiej. W sobotę 7 września Narodowe Czytanie w warszawskim Ogrodzie Saskim odbyło się w szczególnej, nowoczesnej scenerii, w formie obrazów komiksowych. Sceneria nie była przypadkowa, ponieważ w tym roku przypada symboliczna 100. rocznica opublikowania pierwszego polskiego komiksu w prasie lwowskiej. Para Prezydencka rozpoczęła akcję czytaniem „Katarynki” Bolesława Prusa.
Mariola Bogdanowicz pokazała zebranym okolicznościowe torby z fragmentami komiksu, które rozdawane były podczas uroczystości inauguracyjnej w Warszawie. Zachęcała do udziału w Narodowym Czytaniu w 2020 roku. 
Następnie zaproszeni goście, dyrekcja szkoły: Alina Gotowiec i Małgorzata Antczak, nauczyciel polonista Agnieszka Morka oraz uczniowie: Zofia Więch z kl VIa, Krzysztof Oleksiak z kl. VIb, Olaf Powierża kl. VIc, Julia Getka z kl. VIIa, Szymon Izdebski z kl. VIIb, Patryk Kurzatek z kl. VIIIa i Oliwia Dana z kl. VIIIb przeczytali nowelę „Dym” Marii Konopnickiej.
Na zakończenie uroczystości przystawiono pamiątkową pieczęć otrzymaną 
z Kancelarii Prezydenta RP na egzemplarzach książek przyniesionych przez uczniów i nauczycieli. Uczniowie z klas biorących udział w Narodowym Czytaniu będą próbowali swoich możliwości w stworzeniu komiksu na podstawie noweli „Dym”.
*
Na apel prezydenta Andrzeja Dudy o udział w akcji Narodowego Czytania odpowiedziała również Szkoła Podstawowa im. ks. Henryka Nowackiego w Adelinie z siedzibą w Zabrodziu.
9 września uczniowie i nauczyciele przystąpili do czytania wybranych fragmentów nowel. W akcji udział wzięły wszystkie klasy. W zerówce nowelę „Katarynka” czytał nauczyciel, w pozostałych klasach uczniowie sami wybierali fragmenty tekstów z książek wchodzących w skład projektu „Osiem lektur na ósme narodowe czytanie” i odczytywali je kolegom. Akcja miała miejsce w klasach i na korytarzach szkoły.

Kredico 2021
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Mikołajki seniorów (foto)

Mikołajki seniorów (foto)

W grudniowy, mikołajkowy dzień seniorzy z Domu Dziennego Pobytu „Senior” sprawili żywy prezent dzieciom z Przedszkola nr 2 w Wyszkowie. Seniorzy zaprezentowali inscenizację „Rzepki” Juliana Tuwima.
zobacz więcej
Uczniowie z Leszczydołu-Nowin na Jasnej Górze

Uczniowie z Leszczydołu-Nowin na Jasnej Górze

Już po raz XVII na Jasnej Górze spotkały się szkoły imienia Jana Pawła II i należące do Rodziny Szkół noszącej imię tego Wielkiego Polaka. Tym razem spotkanie odbyło się 4 października 2017 r. Wśród 360 szkół z całej Polski znalazła się Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II z Leszczydołu-Nowin. Grupa uczniów i nauczycieli ze szkoły podstawowej i gimnazjum, z pocztem sztandarowym ze szkoły podstawowej i pod przewodnictwem dyrektora Krzysztofa Ochmańskiego uczestniczyła na Jasnej Górze w uroczystej Mszy Świętej celebrowanej przez duszpasterza rodziny szkół biskupa Henryka Tomasika. Modliliśmy się za pontyfikat św. Jana Pawła II, prosiliśmy o obronę rodzin, świata i kościoła. W tym roku zjazd odbywał się pod hasłem „Idźmy naprzód z nadzieją”.
zobacz więcej
Pasja, bez której nie byłbym sobą

Pasja, bez której nie byłbym sobą

Święto Babci i Dziadka to dobry moment nie tylko na laurki, życzenia i odwiedziny, ale też pochylenie się nad historią własnej rodziny. Warto porozmawiać z dziadkami o tym, jak dawniej wyglądało ich życie, ale też o ich dziadkach, czyli nieznanych nam przodkach.
O tym, dlaczego warto tworzyć drzewo genealogiczne w ostatnim, VII wydaniu „Zeszytów Wyszkowskich” (2018 r.) pisał Leszek Szczesny. Prezentujemy obszerne fragmenty.
zobacz więcej
Tropili łosia w Puszczy Białej

Tropili łosia w Puszczy Białej

1 października mieszkańcy Leszczydołu-Nowin, ich znajomi i przyjaciele uczestniczyli w imprezie plenerowej „Tropem łosia po Puszczy Białej.” Zorganizowało ją Stowarzyszenie „Wspólna Przyszłość”. Dzięki wspólnemu wysiłkowi wielu członków stowarzyszenia, a szczególnie prezesa Artura Gałązki, udało się zorganizować  rodzinne i wielopokoleniowe  spotkanie. Rozpoczął je rajd rowerowy, a zakończyło ognisko. Aktywnie, na rowerach, a potem przy wesołej muzyce powitano złotą polską jesień, która w tej okolicy jest szczególnie piękna. 
zobacz więcej