Najnowsze badanie saszetek nikotynowych: to zdecydowanie niższe ryzyko dla palaczy

Od czytelników

Najnowsze badanie saszetek nikotynowych: to zdecydowanie niższe ryzyko dla palaczy

19.01.2023
autor:
Osoby korzystające z saszetek nikotynowych poddanych badaniu, którego wyniki opublikowano w grudniu1), mają znacznie lepsze wyniki w przypadku kilku wskaźników chorób związanych z paleniem tytoniu w porównaniu z osobami palącymi - takie są wyniki nowego - innowacyjnego i przekrojowego badania klinicznego. Badanie jest kolejnym dowodem przemawiającym za tym, że saszetki są produktem o zmniejszonym ryzyku dla osób, które decydują się całkowicie zastąpić nim palenie tytoniu.
 
Wyniki badania pokazały, że poziomy tzw. „biomarkerów narażenia”, oparte na priorytetowych substancjach toksycznych zdefiniowanych przez WHO, były znacznie niższe u konsumentów poddanych badaniu, którzy używali konkretnych poddanych badaniu saszetek (były to VELO) - w porównaniu z osobami palącymi. Wykazano również korzystne dla użytkowników saszetek nikotynowych różnice w poziomie biomarkerów pomiędzy nimi i palaczami, przy czym cztery ze wskaźników osiągnęły istotność statystyczną, a pozostałe miały podobne poziomy u konsumentów VELO, byłych palaczy i osób, które nigdy nie paliły.  
W badaniu wzięli udział mieszkańcy Danii i Szwecji w wieku 19-55 lat, cieszący się ogólnie dobrym stanem zdrowia. Zostali podzieleni na kilka grup: aktualnych palaczy, którzy palili przez co najmniej rok przed badaniem przesiewowym, osoby korzystające wyłącznie z poddanych badaniu saszetek przez co najmniej sześć miesięcy, byłych palaczy, którzy rzucili nałóg co najmniej sześć miesięcy wcześniej, osoby, które nigdy nie paliły.
W przeciwieństwie do badań długoterminowych, w których uczestnicy biorą udział uczestnicząc w wielu wizytach w klinice przez dłuższy czas, uczestnicy tego badania odbyli jedną wizytę w klinice, podczas której pobrano m. in. próbki krwi i moczu oraz wykonano inne pomiary kliniczne.  Próbki te były następnie oceniane pod kątem biomarkerów narażenia (na wybrane substancje toksyczne) oraz biomarkerów potencjalnej szkodliwości.  Różnice w poziomach biomarkerów pomiędzy czterema grupami zostały porównane i przeanalizowane. 
Wyniki są źródłem nowych ważnych spostrzeżeń na temat roli doustnych saszetek nikotynowych w ograniczaniu szkód wyrządzanych przez palenie tytoniu. Ich profil toksyczności jest porównywalny z nikotynową terapią zastępczą (NTZ), a zatem mogą wnieść istotny wkład w redukcję szkód związanych z paleniem.
Ten temat jest także analizowany i poruszany przez polskich naukowców. - Bez wątpienia mamy do czynienia z najmniej szkodliwym dla palaczy alternatywnym produktem dostarczającym nikotynę,  mówił prof. Andrzej Sobczak ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach,  ekspert od lat badający alternatywne metody dostarczania nikotyny do organizmu.
 
1) Assessment of biomarkers of exposure and potential harm, and physiological and subjective health measures in exclusive users of nicotine pouches and current, former and never smokers, Biomarkers, https://www.tandfonline.com/
Nina Wiśniewska
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
WOS ma głos w I Liceum Ogólnokształcącym

WOS ma głos w I Liceum Ogólnokształcącym

„WOS ma głos” - to nazwa konkursu przedmiotowego, którego pierwsza edycja odbyła się w tym roku szkolnym z inicjatywy Katarzyny Mielcarz - nauczycielki wiedzy o społeczeństwie oraz Patrycji Ogrodzińskiej – nauczycielki języka angielskiego w I Liceum Ogólnokształcącym im . C.K. Norwida.
zobacz więcej
Brązowa Szkolnastrona Roku 2016

Brązowa Szkolnastrona Roku 2016

Z dumą informujemy, iż po raz kolejny strona internetowa naszego przedszkola http://9pwyszkow.szkolnastrona.pl/index.php została nagrodzona. W VIII edycji ogólnopolskiego Konkursu otrzymaliśmy tytuł Brązowa Szkolnastrona Roku 2016. Nasza strona internetowa jest jedną z najlepiej zarządzanych szkolnych stron w Polsce. Konkurs Szkolnastrona Roku jest największym ogólnopolskim konkursem, którego celem jest promowanie stron internetowych placówek oświatowych. W VIII edycji konkursu udział wzięło ponad 2400 placówek oświatowych. Nasza strona internetowa jest w ścisłej czołówce, na trzecim miejscu.
zobacz więcej
Dzieci ze szkół w Adelinie, Blochach i Pniewie wiedzą, jak pomagać w gospodarstwie (FOTO)

Dzieci ze szkół w Adelinie, Blochach i Pniewie wiedzą, jak pomagać w gospodarstwie (FOTO)

Placówka Terenowa KRUS w Wyszkowie przeprowadziła szkolenia dla dzieci szkół podstawowych w Adelinie, Blochach i Pniewie. Łącznie przeszkolono 211 uczniów klas 0-IV. Celem spotkania było rozpowszechnienie wśród dzieci zasad bezpiecznego wykonywania prac w gospodarstwie rolnym w ramach pomocy rodzicom.
zobacz więcej
Kolekcjonerska Giełda Różności

Kolekcjonerska Giełda Różności

Kolekcjonerska Giełda Różności - gratka dla kolekcjonerów, zbieraczy, miłośników staroci i przedmiotów kolekcjonerskich odbędzie się 18 maja w Ostrołęce.
zobacz więcej