Na szkocką whisky i haggis do Szkocji? Wystarczy przyjechać do Jadowa!

Od czytelników

Na szkocką whisky i haggis do Szkocji? Wystarczy przyjechać do Jadowa!

04.07.2022
autor: Organizatorzy
Na ciekawą imprezę - Dzień Szkocki - w sobotę 9 lipca zaprasza sąsiedni Jadów. W programie m.in. występ jedynego w Polsce zespołu dudziarzy Częstochowa Pipes&Drums, degustacja whisky przygotowanej przez Lożę Dżentelmenów. Będą też haggis i stirling bannock – tradycyjne potrawy szkockie, recytacja wierszy Roberta Burnsa i kino plenerowe.
 
Dzień Szkocki jest imprezą plenerową, która ma przypominać o szkockich osadnikach mieszkających w gminie Jadów w XIX w. - To radosne i rodzinne wydarzenie, które organizujemy z myślą o wszystkich, którzy chcieliby poznać szkocką kulturę – od fanów filmu „Braveheart” czy serialu „Outlander” po tych, którzy z ojczyzną Williama Wallace’a nie mieli wcześniej styczności. Będzie to fantastyczna okazja do tego, aby wszystkimi zmysłami poczuć ten niepowtarzalny klimat. Każdy znajdzie tu coś dla siebie - mówi Marek Suchocki, prezes Jadowskiego Stowarzyszenia Historycznego.
Sam pomysł Dnia Szkockiego to efekt pasji poszukiwawczej członków Jadowskiego Stowarzyszenia Historycznego, którzy zajmują się lokalną historią. W ubiegłym roku postanowili zrewitalizować cmentarz szkocki znajdujący się na terenie ich gminy. Mieszkańcy Jadowa wiedzieli o istnieniu tego cmentarza, ale nikt szczególnie nie interesował się tematem. Działania Jadowskiego Stowarzyszenia Historycznego doprowadziły do rewitalizacji cmentarza, zaangażowania w nią wielu mieszkańców, włącznie z uczniami Liceum Mundurowego w Urlach, organizacji pierwszego Dnia Szkockiego z udziałem m.in. przedstawicieli St. Andrew’s Foundation, byłego konsula RP w Edynburgu Leszka Wieciecha, wreszcie nagrody Super Samorząd Fundacji Batorego, którą otrzymało zarówno Stowarzyszenie, jak i wójt gminy Jadów za udaną współpracę przy organizacji Dnia Szkockiego w 2021 roku. Nie dziwi więc, że Stowarzyszenie postanowiło i w tym roku kontynuować tak udaną inicjatywę. 
Organizatorami tegorocznej edycji Dnia Szkockiego są: Jadowskie Stowarzyszenie Historyczne we współpracy z gminą Jadów, St. Andrew’s Foundation, ogólnopolską akcją Masz Głos Fundacji Batorego. Partnerem wydarzenia są Koleje Mazowieckie.

Eurodock 2021
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość