Na Bitwie Czołgów (foto)

Od czytelników

Na Bitwie Czołgów (foto)

25.07.2017
autor: Grajcyli skład
15 lipca tego roku w stolicy polskich poligonów, Orzyszu, odbyła się pierwsza w Polsce inscenizacja współczesnego pola walki pt.: ,,Bitwa czołgów”. Postaraliśmy się, aby naszej grupy streetworkerskiej „Grajcyli skład” na tej imprezie nie zabrakło.
Wyruszyliśmy w dzień wydarzenia: nasza młodzież, dzieciaki z grupy i nasi przyjaciele, a zarazem sympatycy militariów. Od początku towarzyszyły nam emocje i rozwijała się wyobraźnia: jaki będzie sprzęt, jak przebiegnie inscenizacja itp. Większość z naszej grupy widziała już kilka rekonstrukcji historycznych, dlatego na ten wyjazd nikogo namawiać nie było trzeba.
Historyczne inscenizacje oglądaliśmy, ale współczesne pole walki... (?). Dużo było domysłów. A tu, przed samym Orzyszem, korek i to od horyzontu do horyzontu. Czyżby wszyscy na inscenizację? Niemożliwe... A jednak okazało się to prawdą - na inscenizację. Przez sam Orzysz jechaliśmy tyle co z Wyszkowa czyli 2,5 godz. A gdzie zaparkować? Zobaczyliśmy przy drodze coś jak trawnik, jak mała łąka i szybko wskoczyliśmy na nią busem, bez zastanawiania się, jak wyjedziemy; trzeba było szybko łapać okazję. Później godzinny marsz i to już po samym poligonie wśród tłumów ludzi, z forsowaniem rowów przeciwczołgowych, wzniesień i okopów piechoty, mijając stanowiska z czołgami, armatami plot., transporterami itp. sprzętem. Do tego nisko nad naszymi głowami krążył śmigłowiec. Klimat iście bojowy...
Zdążyliśmy dotrzeć na wyznaczony pas taktyczny, usiąść (nawet trafiły się nam niezłe miejsca), a tu znienacka wyjeżdża czołg i wali z armaty aż nam podmuch czapki z głów pozsuwał, za nim Bojowy Wóz Piechoty prażący z karabinu maszynowego długimi seriami. A to było tylko rozpoznanie. Po postawieniu zasłony dymnej z wyrzutni wieżowych szybkie wycofanie, a po chwili główne natarcie całej kompanii czołgów PT 91. Twardy, efektownie pokryty kostkami pancerza reaktywnego. Tu już armaty czołgów i km. przemawiały ciągłym ogniem. Dym, ogień, ryk silników. Spomiędzy czołgów, prawie frunąc, wyskoczyły BWP-y z piechotą. Jeden został uszkodzony, szybka zasłona dymna i już był założony hol, a ciągnik ewakuacyjny zabierał uszkodzoną maszynę w bezpieczne miejsce. Całe 30 min. walki minęło błyskawicznie, opadły dymy, nastąpiła mała defilada szwadronu honorowego kawalerii i sprzętu pancernego. A po defiladzie godzina marszu do busa, walka o wyjazd na szosę i włączenie się do ruchu, co dzięki kierowcy, p. Adamowi, udało się szybko osiągnąć i kolejne 5 godz. drogi powrotnej. Jednak wszyscy byli na tyle zadowoleni, że na te kolejne godziny jazdy uwagi nikt nie zwracał.
*
Grupa pedagogiki niekonwencjonalnej działa w ramach projektu dofinansowanego przez gminę Wyszków i realizowanego od roku 2015 przez Fundację Nad Bugiem. 
 
Eurodock 2021
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Nauczyciele w poszukiwaniu tradycji (FOTO)

Nauczyciele w poszukiwaniu tradycji (FOTO)

W dniach 25-27 października w Uniejowie odbyła się IX Ogólnopolska konferencja naukowo- dydaktyczna  dla nauczycieli „W poszukiwaniu tradycji – dziedzictwo niematerialne w turystyce”. Organizatorem konferencji był Instytut Geografii Miast, Turyzmu i Geoinformacji Uniwersytetu Łódzkiego. W konferencji wzięły udział nauczycielki Zespołu Szkół nr1 Joanna Borkowska-Sergiejuk i Bożena Pikora, uczące w Technikum Organizacji Turystyki i przygotowujące uczniów do Olimpiady Wiedzy o Turystyce.
zobacz więcej
W listopadzie - Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu. Co wiemy o nikotynowych alternatywach?

W listopadzie - Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu. Co wiemy o nikotynowych alternatywach?

Jesień w pełni, większość dnia spędzamy więc w domu i coraz częściej zwracamy uwagę na porządek i miłe zapachy w naszym najbliższym otoczeniu. Kupujemy zapachowe świece, odświeżacze do ubrań, czy tzw. perełki zapachowe. Ale wrogiem może okazać się tytoń. W trzeci czwartek listopada przypada światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu (w tym roku jest to 16 listopada), zatem warto pochylić się nie tylko nad estetycznymi, ale przede wszystkim nad zdrowotnymi skutkami jego obecności w naszym życiu. Tym bardziej, że technologia oferuje dotychczasowym palaczom już całkiem spory wachlarz nikotynowych alternatyw, a o niektórych wprost mówi się także jako o narzędziach pomocnych w rozstaniu się z tym nałogiem.
zobacz więcej
Staże i nowoczesne pracownie kształcenia zawodowego (FOTO)

Staże i nowoczesne pracownie kształcenia zawodowego (FOTO)

Innowacyjność, kreatywność i praktyczna nauka zawodu w nowocześnie wyposażonych pracowniach dzięki realizacji projektu „Dobre kompetencje – lepszy start”.
zobacz więcej
Przedszkolaki też pamiętają (FOTO)

Przedszkolaki też pamiętają (FOTO)

Przedszkole nr 9 wzięło udział w zorganizowanej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej akcji „Szkoła pamięta”. Celem tej inicjatywy jest zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o historii i bohaterach naszego kraju, regionu, czy społeczności.
zobacz więcej