Magiczne spotkanie (foto)

Od czytelników

Magiczne spotkanie (foto)

13.11.2016
autor: Elżbieta Iglik, Edyta Jakacka
4 listopada w Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym im. Marii Konopnickiej w Wyszkowie miało miejsce wyjątkowe wydarzenie. Przy udziale fantastycznej młodzieży z Gimnazjum nr 2 im. Obrońców Westerplatte w Wyszkowie gościliśmy utytułowanego wyszkowskiego zawodnika kickboxing’u formuły K-1 pana Piotra Trześniewskiego-Tryca. 
Wierzymy, że wychowanie i edukacja młodych ludzi na szanujących się wzajemnie członków społeczeństwa nie leży tylko w gestii nauczycieli. Jedną z najbardziej efektywnych metod w tym kierunku są spotkania z ludźmi, którzy potrafili pokonać życiowe zakręty i osiągnęli sukces w wielu dziedzinach życia. Podczas spotkania pan Piotr Trześniewski-Tryc wystąpił przede wszystkim w roli mentora, doświadczonego streetworker’a pracującego z dziećmi i młodzieżą z trudnych środowisk.
Jego początki działalności społecznej wzięły się z chęci pomocy i z dobrych wzorców, które spotkał 
w swoim życiu, a nie zawsze był „poukładanym” i bezproblemowym chłopcem/młodym mężczyzną. Fakt, że aktualnie imponuje licznymi sukcesami w turniejach sportowych na amatorskich 
i zawodowych ringach w kraju i za granicą, stale rozwija się zawodowo i edukacyjnie oraz ma szczęśliwe życie osobiste, przyznał, że jest, między innymi, zasługą ludzi, którzy w odpowiednim momencie pokazali mu inne możliwości. To pierwsi trenerzy uwierzyli w niego; dzięki nim powoli zaczął zmieniać swoje życiowe cele i priorytety.
Mówił o tym do zebranych w sposób, który ich „zaczarował”. Niemal dwugodzinne spotkanie emanowało niesamowitą atmosferą skupienia i zaangażowania. Zapewne każdy, kto uczestniczył w podobnych wydarzeniach dla dzieci i młodzieży, które różnią się zarówno wiekiem, potrzebami emocjonalnymi i intelektualnymi, doceni fakt, że po każdym z dzieciaków widać było szczere zainteresowanie i radość, że może być słuchaczem pana Piotra. Atmosfera ta komentowana była przez osoby z zewnątrz  jako coś wyjątkowego, rzadko spotykanego na tego typu spotkaniach szkolnych. Absolutna magia!
Była w tym zapewne zasługa charyzmatycznej osobowości gościa, który w prosty, „życiowy” sposób przekonywał na swoim przykładzie, że marzenia się nie spełniają, my sami musimy je spełniać i nikt nie ma prawa nas od tego powstrzymać. Wystarczy odnaleźć i wydobyć z siebie chęć i siłę na ich realizowanie.
Kontekst sportowy spotkania to zachęta do uprawiania sportu w ogóle, ale jako miłośnik sztuk walki, pan Piotr promował przede wszystkim ten rodzaj aktywności.
W jego przekonaniu sztuki walki kształtują charakter, hart ducha i wolę walki w sposób szczególny. A potem może przyjść satysfakcja z osiągnięć, które budują  pozytywną samoocenę i spojrzenie na świat.  Widowiskowy mini trening dla chętnych spowodował, że po spotkaniu, wiele osób zadeklarowało gotowość do podjęcia treningów kickboxing’u od zaraz.
Podsumowując – spotkanie z panem Piotrem Trześniewskim-Trycem, trenerem, instruktorem i sędzią sportowym, utytułowanym zawodnikiem kickboxing’u i innych sztuk walki, przyszłym nauczycielem wychowania fizycznego i aktywnym streetworker’em, miało wymiar wręcz „magiczny”. Jego energia,  entuzjastyczne nastawienie i pasja były bardzo zaraźliwe, a sposób przekazu przykuwający.
Byłoby szkoda zmarnować takie efekty i zapał młodzieży. Także już parę godzin po wizycie 
w SOSW w Wyszkowie pan Piotr poinformował nas, że istnieje możliwość sfinansowania dodatkowych zajęć sportowych dla naszych uczniów. No cóż  - człowiek czynu… Z pewnością zrobimy wszystko, by tę szansę wykorzystać i pomóc naszym wychowankom poczuć się wartościowymi ludźmi z poczuciem sprawczości (już zostały podjęte pierwsze kroki).
Panie Piotrze, wielkie podziękowania za inspirującą wizytę, wiele godzin poświęconych na jej  przygotowania i widoczne zaangażowanie się we wsparcie naszych uczniów. Dziękujemy także za uczestnictwo w spotkaniu wspaniałej młodzieży z Gimnazjum nr 2, która od wielu lat współpracuje z naszą szkołą. A dzięki takim nauczycielom jak pani Jolanta Sarnacka czy pani Beata Kamińska, idea integracji nabiera bardziej wiarygodnego wymiaru.
Nina Wiśniewska -ados
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość