Kontrola tam, gdzie ryzyko nieprawidłowości

Od czytelników

Kontrola tam, gdzie ryzyko nieprawidłowości

02.02.2017
autor: Piotr Olewiński, rzecznik prasowy ZUS na Mazowszu
Kontrole Zakładu Ubezpieczeń Społecznych prowadzone u płatników składek będą bardziej nacelowane na nieprawidłowości. ZUS poprzedzi je szczegółową analizą ryzyka.
1 stycznia 2017 r. weszły w życie nowe przepisy, które zmieniają sposób działania kontrolerów ZUS. Ustawa o poprawie otoczenia prawnego przedsiębiorców i nowela ustawy o swobodzie działalności gospodarczej wprowadzają nowe regulacje, których ideą jest wycelowanie kontroli prowadzonych przez ZUS, urzędy skarbowe, PIP, Sanepid, czy Inspekcję Handlową w te podmioty gospodarcze, w których istnieje największe ryzyko wystąpienia nieprawidłowości. Od nowego roku kontrole są więc poprzedzone dokładną analizą ryzyka, którą w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych prowadzi się w oparciu o szczegółowe dane z Kompleksowego Systemu Informatycznego. Pod uwagę brane jest dotychczasowe wywiązywanie się z obowiązków składkowych przez przedsiębiorców. Analizowana jest także historia przedkładanych w Zakładzie dokumentów zgłoszeniowych i rozliczeniowych. Oznacza to, że w pierwszej kolejności 1,5 tys. kontrolerów ZUS odwiedzi tych przedsiębiorców, u których ryzyko nieprawidłowości i naruszenia prawa jest największe. Dotyczy to w szczególności firm zgłaszających do ubezpieczeń społecznych ponad 20 osób. 
- Sama kontrola przebiegać będzie podobnie jak dotychczas. Zmiana polega więc właśnie na modyfikacji kryteriów, które decydują o tym, która firma zostanie skontrolowana – tłumaczy Piotr Olewiński, regionalny rzecznik prasowy ZUS. Będziemy bacznie zwracać uwagę na te podmioty, w których wypłaty świadczeń z ubezpieczeń społecznych są nieproporcjonalnie wysokie w stosunku do płaconych na te ubezpieczenia składek. Przyjrzymy się także płatnikom, u których w niedługim czasie może nastąpić przedawnienie składek – dodaje rzecznik.
Rocznie w całym kraju ZUS przeprowadza ok. 70-80 tys. kontroli płatników składek. Na terenie działania płockiego oddziału w 2016 r. miało miejsce niemal 1,5 tys. kontroli.
Nina Wiśniewska - kwiecień 2023
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Znów powrócą do piękna w słowie i muzyce

Znów powrócą do piękna w słowie i muzyce

116 zgłoszeń wpłynęło do XXXI Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki lat 60. i 70. „Powróćmy do piękna w słowie i muzyce”, który odbędzie się 30 maja w Wyszkowskim Ośrodku Kultury „Hutnik”.
zobacz więcej
Wielkanocne Warsztaty w Zespole Szkół Specjalnych w Brańszczyku (FOTO)

Wielkanocne Warsztaty w Zespole Szkół Specjalnych w Brańszczyku (FOTO)

W dniach 21-22 marca 2024r. w Zespole Szkół Specjalnych w Brańszczyku zorganizowane zostały dla uczniów tematyczne warsztaty wielkanocne. Celem, jaki przyświecał warsztatom było propagowanie i kultywowanie tradycji związanych z okresem Świąt Wielkanocnych, tworzenie warunków do podejmowania aktywności twórczej oraz umiejętności pracy w grupie. Warsztaty były formą szkolnych rekolekcji wielkopostnych integrujących środowisko i kształtujących postawę szacunku do polskich tradycji i obrzędów.
zobacz więcej
Polsko-niemiecka wymiana uczniów Skłodowskiej (FOTO)

Polsko-niemiecka wymiana uczniów Skłodowskiej (FOTO)

W dniach 12.03-19.03.2024 r. uczniowie Zespołu Szkół nr 1 im. Marii Skłodowskiej-Curie wyjechali na spotkanie z młodzieżą z nowej szkoły partnerskiej Gesamtschule an der Erft z Neuss. Spotkanie młodych Polaków i Niemców odbyło się dzięki finansowemu wsparciu międzynarodowej organizacji Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży.
zobacz więcej
Technologia pomaga palaczom znaleźć mniej szkodliwe alternatywy

Technologia pomaga palaczom znaleźć mniej szkodliwe alternatywy

Niestety, mimo podejmowanych na przestrzeni lat działań edukacyjnych i kampanii społecznych, liczba palaczy na świecie, w tym również w Polsce, nie zmniejsza się. Zdaniem niektórych ekspertów, przede wszystkim z uwagi na nieodpowiednio prowadzoną pozbawioną realnego podejścia politykę antynikotynową. 
zobacz więcej