Kochają Chopina

Od czytelników

Kochają Chopina

08.10.2021
autor: Elżbieta Szczuka
Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna zorganizowała w dniach 2-3 października wycieczkę do Łodzi, do Teatru Wielkiego na premierę opery „Chopin” Giacomo Oreficego.
 
Październik to miesiąc związany  z naszym genialnym kompozytorem Fryderykiem Chopinem (1810-1849). 
Przypomnijmy, że Chopin zmarł w Paryżu 17 października 1849 r. Jego ciało zabalsamowano, sporządzono też maskę pośmiertną i gipsowy odlew ręki. Z zabalsamowanego ciała wyjęto serce artysty, przewiozła je w urnie do Warszawy jego siostra Ludwika. Serce Chopina jest wmurowane w jeden z filarów górnego kościoła Świętego Krzyża w Warszawie, przy Krakowskim Przedmieściu.
W październiku również (od 1927 r.) co 5 lat odbywa się w Warszawie Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny imienia Fryderyka Chopina. W tym roku (zamiast w ubiegłym, co spowodowała pandemia koronawirusa), mamy 18. edycję tego konkursu.
Wyszkowscy miłośnicy opery i Chopina wybrali się do Łodzi na premierę opery „Chopin”, której twórcą jest Włoch Giacomo Orefice. Partyturę oparł w całości na muzyce polskiego kompozytora, jego postać była też inspiracją dla libretta (chociaż postacie są fikcyjne), a nazwisko – tytułem opery. Premiera tej opery odbyła się w Mediolanie w listopadzie 1901 r.
W pierwszej części wieczoru w Teatrze Wielkim w Łodzi publiczność wysłuchała recitalu fortepianowego Łukasza Krupińskiego. W tle wykorzystane zostały obrazy Wojciecha Siudmaka w wizualizacjach Emilii Sadowskiej. Na wystawie w foyer  teatru można też było obejrzeć 16 wybranych rysunków Wojciecha Siudmaka, stworzonych do „Nokturnów” Fryderyka Chopina. 
Następnego dnia wyszkowianie, zauroczeni operą i Łodzią, a szczególe ulica Piotrkowską, wrócili do domów.
Bezpieczna Przystań
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Kolejna próba podzielenia Mazowsza

Kolejna próba podzielenia Mazowsza

Przy każdych wyborach pojawia się hasło podziału województwa mazowieckiego. Mieszkańcom miast spoza Warszawy roztacza się wizję raju po odcięciu stolicy. Jaka przyszłość naprawdę ich czeka, gdyby doszło do administracyjnego wyodrębnienia stolicy i powiatów ją okalających? Liczby mówią same za siebie. Nowe województwo wokół Warszawy powierzchniowo nie straciłoby wiele. Problem w tym, że pozostałoby w nim tylko 30 proc. z obecnych firm, a dochody z podatku CIT spadłyby o ok. 87 proc.! Kalkulacja jest prosta – nie będzie możliwości rozwoju.
zobacz więcej
Zimowa kurtka dla mężczyzny – jaki model wybrać?

Zimowa kurtka dla mężczyzny – jaki model wybrać?

W trakcie chłodnych miesięcy wcale nie musisz rezygnować z eleganckiego wyglądu! Podpowiadamy, jak wybrać modną, a jednocześnie ciepłą i wygodną kurtkę na zimę. Oto najciekawsze modele zimowych kurtek, dzięki którym nie zmarzniesz i jednocześnie będziesz prezentował się stylowo. Sprawdź nasze propozycje i wybierzesz coś dla siebie!
zobacz więcej
Budżet Obywatelski Mazowsza. Głosuj na wyszkowski projekt!

Budżet Obywatelski Mazowsza. Głosuj na wyszkowski projekt!

Jeszcze tylko do 16 listopada potrwa głosowanie Budżetu Obywatelskiego Mazowsza. Pod głosowanie poddano 10 projektów z regionu ostrołęckiego, w tym m.in. stworzenie przestrzeni edukacyjno-rekreacyjnej w Wyszkowie.
zobacz więcej
Co wiemy o nowym Apple Watch Series 6?

Co wiemy o nowym Apple Watch Series 6?

Apple Watch to bez wątpienia innowacyjne urządzenie, które zachwyca nie tylko designem, ale i funkcjonalnością. To nieodłączny element, który sprawia, że trening jest jeszcze lepszy. Co wiemy o nowym Apple Watch Series 6?
zobacz więcej