Kochają Chopina

Od czytelników

Kochają Chopina

08.10.2021
autor: Elżbieta Szczuka
Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna zorganizowała w dniach 2-3 października wycieczkę do Łodzi, do Teatru Wielkiego na premierę opery „Chopin” Giacomo Oreficego.
 
Październik to miesiąc związany  z naszym genialnym kompozytorem Fryderykiem Chopinem (1810-1849). 
Przypomnijmy, że Chopin zmarł w Paryżu 17 października 1849 r. Jego ciało zabalsamowano, sporządzono też maskę pośmiertną i gipsowy odlew ręki. Z zabalsamowanego ciała wyjęto serce artysty, przewiozła je w urnie do Warszawy jego siostra Ludwika. Serce Chopina jest wmurowane w jeden z filarów górnego kościoła Świętego Krzyża w Warszawie, przy Krakowskim Przedmieściu.
W październiku również (od 1927 r.) co 5 lat odbywa się w Warszawie Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny imienia Fryderyka Chopina. W tym roku (zamiast w ubiegłym, co spowodowała pandemia koronawirusa), mamy 18. edycję tego konkursu.
Wyszkowscy miłośnicy opery i Chopina wybrali się do Łodzi na premierę opery „Chopin”, której twórcą jest Włoch Giacomo Orefice. Partyturę oparł w całości na muzyce polskiego kompozytora, jego postać była też inspiracją dla libretta (chociaż postacie są fikcyjne), a nazwisko – tytułem opery. Premiera tej opery odbyła się w Mediolanie w listopadzie 1901 r.
W pierwszej części wieczoru w Teatrze Wielkim w Łodzi publiczność wysłuchała recitalu fortepianowego Łukasza Krupińskiego. W tle wykorzystane zostały obrazy Wojciecha Siudmaka w wizualizacjach Emilii Sadowskiej. Na wystawie w foyer  teatru można też było obejrzeć 16 wybranych rysunków Wojciecha Siudmaka, stworzonych do „Nokturnów” Fryderyka Chopina. 
Następnego dnia wyszkowianie, zauroczeni operą i Łodzią, a szczególe ulica Piotrkowską, wrócili do domów.
Nina Wiśniewska -ados
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość