Kobiety w Wojskach Obrony Terytorialnej

Od czytelników

Kobiety w Wojskach Obrony Terytorialnej

10.03.2020
autor: Aneta Szczepaniak, rzecznik 5. Mazowieckiej Brygady OT
W obliczu stojących przed nami wyzwań największe znaczenie ma nie płeć żołnierza, a posiadane przez niego umiejętności i kompetencje. W Wojskach Obrony Terytorialnej pełni służbę już blisko 3,5 tys. kobiet. Razem z żołnierzami - mężczyznami budują one formację skupioną na misji, którą jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności – powiedział dowódca WOT, gen. dyw. Wiesław Kukuła.
 
Współczesne kobiety są zdecydowane i ambitne, nie boją się sięgać po to, o czym marzą, znają swoją wartość i wiedzą, na co je stać. Takie też są kobiety - żołnierze w szeregach Wojsk Obrony Terytorialnej. Jest ich już blisko 3,5 tys., co stanowi 15% całego stanu osobowego WOT i jest współczynnikiem trzykrotnie większym niż w wojskach operacyjnych. Od zeszłorocznego 8 marca liczba kobiet - żołnierzy w WOT zwiększyła się o blisko 60%.
Często słyszymy o tym, że kobiety wnoszą do zespołów tzw. kompetencje miękkie, podobnie jest w przypadku służby wojskowej, która do niedawna była utożsamiana jako „męski świat”. Kobiety - żołnierze są bardziej skoncentrowane na celach, dużą przy tym wagę przywiązują do relacji. Są doskonałymi analitykami, często lepiej od mężczyzn potrafią zarządzać czasem, cechuje je asertywność i empatia.
Kobiety są bardzo ważną częścią zespołu WOT. Jak zaznacza gen. dyw. Wiesław Kukuła, dowódca WOT „w obliczu stojących przed nami wyzwań największe znaczenie ma nie płeć żołnierza, a posiadane przez niego umiejętności i kompetencje. Kobiety – żołnierze razem z mężczyznami budują formację skupioną na misji, którą jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności”. 
Zainteresowanie pań służbą w WOT od samego początku istnienia formacji było duże. Służba w WOT umożliwia kobietom zachowanie balansu, pozwala łączyć dotychczasową aktywność zawodową, życie rodzinne oraz pasje ze służbą Ojczyźnie. Służba w szeregach WOT to rozwiązanie idealne dla kobiet, które choć już są spełnione w wielu aspektach swojego życia, chcą zrobić coś więcej dla swojego kraju i dla swoich najbliższych.
Służba wojskowa dla wielu pań jest również doskonałą formą sprawdzenia się, pokonania swoich własnych słabości i nabycia nowych kompetencji oraz umiejętności.
Kobiety - żołnierze - ochotnicy służące w WOT wykonują różne zawody, mają różne pasje. Niektóre są na początku życiowej drogi, inne mają ustabilizowane życie zawodowe i osobiste. Niezależnie jednak od tego, ile mają lat, skąd pochodzą oraz jaki zawód wykonują, mają jeden wspólny cel: chcą chronić swoich najbliższych, działać na rzecz swojej lokalnej społeczności.
W 5 Mazowieckiej Brygadzie Obrony Terytorialnej służy 2,1 tys. żołnierzy, z czego kobiety stanowią 11%. 
Eurodock 2021
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość