Kasztanowce w pełnym rozkwicie. Na owady zastanowiono pułapki (FOTO)

Od czytelników

Kasztanowce w pełnym rozkwicie. Na owady zastanowiono pułapki (FOTO)

19.05.2021
autor: Starostwo Powiatowe
Na kasztanowcach białych rosnących wzdłuż al. Wolności w Rybienku Leśnym pojawiły się pułapki fermonowe, chroniące drzewa przed szkodliwym szrotówkiem kasztanowcowiaczkiem.
 
Al. Wolności w Rybienku Leśnym to jedna z najbardziej charakterystycznych i zielonych ulic, kojarzona zarówno przez mieszkańców, jak i turystów z przepięknym szpalerem kasztanowców białych, które właśnie teraz są w pełni rozkwitu. Podobnie jak w ubiegłym roku, Powiat Wyszkowski (zarządca drogi) postanowił zaangażować się w ochronę tych przepięknych i wyjątkowych drzew. 13 maja na drzewach pojawiły się 53 pułapki feromonowe, które mają na celu ochronę drzew przed szrotówkiem kasztanowcowiaczkiem.
Populacja kasztanowców, zwłaszcza białych, jest bardzo narażona na atak szrotówka kasztanowcowiaczka – motyla, który jest głównym sprawcą brązowienia i opadania liści kasztanowca. Bezpośrednie uszkodzenia wywołują larwy tego gatunku żerujące wewnątrz liści, tworząc „miny”, ułatwiają też infekcję przez grzyb Guignardia aesculi powodujący tzw. czekoladową plamistość liści. Przy sprzyjających warunkach pogodowych szacuje się, że w ciągu jednego roku na drzewie mogą pojawić się trzy pełne pokolenia owadów. W ubiegłym roku odłowionych zostało aż 619.193 szt. tego owada, a średnia łowność pojedynczej pułapki kształtowała się na poziomie 12.384 szt.
Powiat Wyszkowski od 2005 r. aktywnie włącza się w ochroną kasztanowców. Dzięki współpracy z Instytutem Badawczym Leśnictwa, w tym roku, podobnie jak w ubiegłym, zastosowano feromonowe pułapki zamontowane na drzewach, na wysokości ok. 4 metrów. Tzw. pułapki kominowe są obecnie najbezpieczniejszą metodą zwalczania owada zapewniającą jednoczesny brak kontaktu z osobami postronnymi (aleja sąsiaduje z kościołem, szkołą podstawową i licznymi posesjami prywatnymi).
Kasztanowce podzielono na 3 grupy wiekowe: 1 - stare, 2 - młode (posadzone w 2013 r.) oraz 3 - najmłodsze (posadzone w 2017). Pułapki wywieszono na 53 drzewach należących do grupy 1 i 2. Z uwagi na możliwość uszkodzenia najmłodszych drzewek zakwalifikowanych z grupy 3 (mają jeszcze zbyt wiotkie gałęzie) zrezygnowano z wywieszenia pułapek.
Prace nad ochroną drzew będą prowadzone od maja do października (w tym czasie pułapki są regularnie opróżniane i w razie potrzeb uzupełniane feromonami) i obejmą trzy pełne mioty owadów.
Rewitalizacja i ochrona kasztanowców rosnących w Rybienku Leśnym jest niezwykle ważna dla przetrwania tych pięknych drzew i zachowania niezwykłego charakteru tego miejsca. Starostwo Powiatowe w Wyszkowie w miejsce zmarłych drzew regularnie zleca nasadzenie młodego pokolenia kasztanowców białych. Obserwacje prowadzone podczas sezonu wegetacyjnego w 2020 r. wskazują na dobrą kondycję młodych drzewek. Środki na ochronę kasztanowców białych są co roku rezerwowane w budżecie Powiatu Wyszkowskiego.
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Andrzejkowa zabawa (foto)

Andrzejkowa zabawa (foto)

Uczniowie Zespołu Szkół Specjalnych w Brańszczyku uczestniczyli w zabawie andrzejkowej, którą zorganizował Samorząd Uczniowski w sali OSP w Brańszczyku.
zobacz więcej
O alternatywach dla papierosa

O alternatywach dla papierosa

Wielka Brytania jest jednym z krajów uznających oficjalnie e-papierosy za mniej szkodliwe od papierosów tradycyjnych. W ramach próby, która ma się rozpocząć już niebawem, tej jesieni, palący pacjenci bez względu na to, z jakiego powodu trafili na SOR, otrzymają urządzenie oraz mający wystarczyć na tydzień zapas płynu do e-papierosów.
zobacz więcej
Dzieci ze szkół w Adelinie, Blochach i Pniewie wiedzą, jak pomagać w gospodarstwie (FOTO)

Dzieci ze szkół w Adelinie, Blochach i Pniewie wiedzą, jak pomagać w gospodarstwie (FOTO)

Placówka Terenowa KRUS w Wyszkowie przeprowadziła szkolenia dla dzieci szkół podstawowych w Adelinie, Blochach i Pniewie. Łącznie przeszkolono 211 uczniów klas 0-IV. Celem spotkania było rozpowszechnienie wśród dzieci zasad bezpiecznego wykonywania prac w gospodarstwie rolnym w ramach pomocy rodzicom.
zobacz więcej
Czemu warto wybrać catering dietetyczny?

Czemu warto wybrać catering dietetyczny?

Każdego dnia stawiamy czoła wyzwaniom, które wymagają od nas ogromnej energii, a także zaangażowania. Dzięki dobrze zbilansowanym posiłkom cały nasz organizm działa sprawniej, a także ma więcej sił do działania. Dieta pudełkowa pozwala na dostarczenie sobie wszystkich niezbędnych witamin i minerałów, a przy tym oszczędza nasz czas. Przekonaj się jakie korzyści może przynieść Ci catering dietetyczny z dostawą i czy warto w niego inwestować. 
zobacz więcej