Jubileusz Orkiestry Ligi Morskiej i Rzecznej

Od czytelników

Jubileusz Orkiestry Ligi Morskiej i Rzecznej

28.06.2018
autor: kmdr dr Józef Kowalewski, opr. red.
W ramach obchodów 100-lecia Ligi Morskiej i Rzecznej oraz 10. rocznicy powstania Orkiestry Reprezentacyjnej LMiR, w dniach 24-29 maja zespół uczestniczył w wydarzeniach społeczno-kulturalnych Kołobrzeskich Dni Hanzy, Dni Kołobrzegu oraz XXVII Zlotu Jungów LMiR. To był bardzo pracowity czas, dziennie zdarzały się nawet cztery występy. 
 
25 maja w Kołobrzegu otwarta została wystawa 100-lecia LMiR, podczas uroczystości podpisano umowę o współpracy LMiR i Muzeum Oręża Polskiego. Wśród obecnych był honorowy obywatel Wyszkowa kpt. ż. w. doc. Eugeniusz Daszkowski – były rektor Wyższej Szkoły Morskiej w Szczecinie. Występ orkiestry, którą prowadzili kmdr Józef Kowalewski i Benedykt Celian, zakończył pierwszy dzień pobytu w Kołobrzegu.  
26 maja orkiestra uczestniczyła w ogólnopolskim otwarciu sezonu żeglarskiego z udziałem m.in. prezydenta Kołobrzegu Janusza Gromka. Druga część sobotnich obchodów Dni Kołobrzegu odbyła się na placu Ratuszowym, gdzie została uhonorowana Orkiestrę Reprezentacyjną LMiR – zespół otrzymał Srebrną Odznakę (Krzyż) Gryfa Zachodniopomorskiego, a  kmdr Józef Kowalewski, w uznaniu za współpracę z miastem - ozdobną buławę. Następnie barwny korowód, prowadzony przez naszą orkiestrę, przemaszerował do Portu Rybackiego. Po dotarciu na miejsce orkiestra wykonała kilka pozycji repertuarowych. Ostatnim tego dnia występem był koncert w Marinie Solnej. Zespół poprowadzili J. Kowalewski i C. Celian. 
Niedziela 27 maja była ostatnim dniem Zlotu Jungów LMiR. Rozpoczęła się mszą św. w Bazylice Konkatedralnej, celebrowanąm.in. przez kapelana krajowego LMiR ks. Waldemara Krzywińskiego. Oprawę muzyczną zapewniła orkiestra, która następnie dała krótki koncert w Muzeum Oręża Polskiego, gdzie oficjalnie został zakończony zlot. Kolejny krótki koncert zespół odegrał w Ośrodku Bukowina – miejscu zakwaterowania i pobytu orkiestry w czasie Zlotu. Kulminacją występów OR LMiR w Kołobrzegu był gościnny udział (z repertuarem narodowo-patriotycznym) w VI Regionalnym Finale Konkursu Piosenki „Dzień Dziecka z pieśnią i piosenką żołnierską”. Niezwykle miłym finalnym akcentem było wręczenie kolejnej, tym razem bursztynowej, buławy od sympatyków orkiestry, z kplm. Kazimierzem Kordasem na czele. 
28 maja orkiestra na pokładzie katamaranu MS Jantar, przebyła 54 mil morskich (ok. 100 km) z Kołobrzegu do Nexø w Danii. Na statku  zespół, mimo przechyłów, był w stanie grać, czym zyskał uznanie wśród innych uczestników rejsu. Po zejściu na ląd zespół zwiedzał ten i okoliczne porty rybackie. W drodze powrotnej, po wybornym obiedzie w mesie statku, wystąpił zespół szantowy – składający się z kilku muzyków OR LMiR pod kierunkiem st. bsm. A. Gerka. Ta grupa swoją muzyką, śpiewem oraz humorem umilała uczestnikom rejsu czas prawie do końca resju. Atmosfera tawerny udzieliła się wszystkim i nie było już problemów z falowaniem. Rejs oraz zwiedzanie wyspy określanej mianem Majorki Północy dostarczyły uczestnikom wielu niezapomnianych wrażeń. 
Wydarzenia, w których uczestniczyła Orkiestra Reprezentacyjna Ligi Morskiej i Rzecznej byłyby niemożliwe, gdyby nie zaangażowanie i pomoc ludzi dobrej woli, którym należą się podziękowania. W tej grupie są: kpt. ż. w. Andrzej Królikowski – prezes LMiR, kmdr Marek Padjas – wiceprezes prezes LMiR ds. morskich, mgr Antoni Szarmach – prezes Oddziału LMiR w Kołobrzegu, Grzegorz Nowosielski – Burmistrz Wyszkowa, Leszek Marszał – naczelnik Wydziału Promocji, Kultury i Sportu w Urzędu Miejskiego w Wyszkowie oraz Zenon Bukowiński – prezes Ośrodka Bukowina w Kołobrzegu. 
Fot. Cezary Spigarski, www.oficynamorska.pl
Kredico 2021
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość