Jesienna akcja szczepienia lisów

Od czytelników

Jesienna akcja szczepienia lisów

17.09.2021
autor: Zespół Prasowy Wojewody Mazowieckiego, opr. SB
Na 20-22 września w powiecie wyszkowskim zaplanowana jest akcja szczepienia lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie. Szczepionka będzie wykładana ręcznie oraz zrzucana z samolotów na lasy, pola i łąki. Przynęty ze szczepionką nie wolno dotykać. Zwierzęta nie przyjmą tych z zapachem człowieka. Przez dwa tygodnie od wyłożenia szczepionki psy należy trzymać na uwięzi i prowadzić na smyczy, a koty trzymać w zamkniętych pomieszczeniach.
 
W ciągu trzech dni akcja będzie przeprowadzana na terenie powiatów: białobrzeskiego, garwolińskiego, grójeckiego, kozienickiego, mińskiego, nowodworskiego, legionowskiego, otwockiego, piaseczyńskiego, pruszkowskiego, grodziskiego, pułtuskiego, wołomińskiego, warszawskiego zachodniego, wyszkowskiego oraz w m. st. Warszawy. Urząd wojewódzki zastrzega, że termin może ulec zmianie ze względu na zmieniające się warunki pogodowe.
Szczepienie wykonuje się przy użyciu doustnej szczepionki umieszczonej we wnętrzu przynęty, w kształcie krążka, koloru brunatno-zielonego o zapachu rybnym. Zrzuty oraz wyłożenie ręczne nie obejmują zbiorników wodnych, dróg i terenów zabudowanych.
Szczepionka uodparnia wyłącznie lisy. Każdy, kto miałby styczność ze szczepionką, powinien niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. Należy także zwrócić uwagę na domowe czworonogi, których ewentualny kontakt z preparatem należy zgłosić weterynarzowi.
Dotychczas Mazowiecki Wojewódzki Lekarz Weterynarii poinformował o wykryciu 55 przypadków wścieklizny u zwierząt wolno żyjących na terenie województwa w 2021 r. (stan na 16 września br.).
Eurodock 2021
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość