Jaka tradycja kryje się za obdarowywaniem się prezentami świątecznymi?

Od czytelników

Jaka tradycja kryje się za obdarowywaniem się prezentami świątecznymi?

10.12.2020
autor: Materiał zewnętrzny
Święta Bożego Narodzenia to przede wszystkim ozdobiona bombkami choinka, rodzinna kolacja przy wigilijnym stole, zapach mandarynek, ale również wzajemne wręczanie sobie prezentów. Jaka tradycja kryje się za obdarowywaniem się prezentami świątecznymi?

Historia obdarowywania się prezentami świątecznymi

Nie ma wątpliwości, że Boże Narodzenie to jedno z najpiękniejszych świąt w całym roku, które jest nieodłącznym elementem naszej kultury. Wiele osób nie wyobraża sobie tak ważnego momentu bez spotkania w rodzinnym gronie, przygotowywania wigilijnych potraw, strojenia choinki oraz domu, a także obdarowywania najbliższych podarunkami. Skąd wzięła się tradycja wręczania upominków? 
Wręczanie prezentów to zwyczaj, który zakorzenił się nie tylko w historii Polski czy chrześcijaństwa. Dotyczy również innych krajów. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to, skąd wzięła się ta tradycja. 
Początki można było zauważyć już u Starożytnych Rzymian. Świętowali oni tzw. Saturnalia, które były jednym z najważniejszych świąt rzymskich. W ramach tego święta bogaci mieszkańcy wzajemnie obdarowywali siebie drobnymi, srebrnymi przedmiotami. Natomiast ubożsi wręczali gliniane figurki czy świecie. Święto obchodzono nie jeden, a kilka dni. Tradycję wręczania prezentów wiąże się również z kultem św. Mikołaja Miry. 
Choć żył on na przełomie III i IV wieku, to w Polsce tradycja ta miała swój początek dopiero w XIX wieku. Wtedy to w domach mieszczańskich, a także dworach pojawił się przebrany św. Mikołaj w szacie biskupiej, trzymający w ręku rózgę, a jego towarzyszem był m.in. anioł. Warto dodać, że w zależności od regionu Polski, Mikołaj przybierał różną postać. Znany jako Gwiazdor, Aniołek, Jusuf czy Dzieciątko Jezus.

Kto przynosi prezenty obecnie?

Święty Mikołaj, którego znamy dzisiaj, to starszy pan z białą, długą brodą oraz ubrany w czerwony strój. Mknie na saniach, aby obdarować upominkami wszystkie grzeczne dzieci oraz osoby dorosłe. W rzeczywistości prezenty świąteczne robimy my sami i obdarowujemy nimi swoich najbliższych. 
Najczęściej osoby, z którymi spędzamy Święta Bożego Narodzenia. Stanowią one dopełnienie wyjątkowo przytulnej atmosfery. Prezenty świąteczne to tańsze lub droższe gadżety, których celem jest wywołanie uśmiechu na twarzy drugiej osoby. To bardzo miły gest, który każdy docenia.

Jak wręczać prezenty świąteczne?

Prezenty świąteczne wręcza się w Wigilię, czyli 24 grudnia. Wcześniej należy je zapakować. Zgodnie z zasadami savoir-vivre powinny być one zapakowane w papier prezentowy. Warto postawić na ten z motywem świątecznym np. Mikołaje, reniferem czy bałwankiem, aby dodać magię świąt. Zamiast papieru można również wybrać gotowe torebki prezentowe. 
Z upominków koniecznie usuwamy cenę. Wyjątek stanowi biżuteria lub drogi sprzęt na gwarancji. Wtedy musimy zostawić paragon oraz metkę, ponieważ są one dowodem zakupu i podstawą do złożenia reklamacji czy wymiany produktu. Wręczanie prezentów zazwyczaj odbywa się w formie podłożenia ich pod choinkę lub pakuje się wszystkie w jeden worek. Jedna osoba z rodziny po kolei bierze prezenty i odczytuje imię, które widnieje na danym upominku.
Nina Wiśniewska - kwiecień 2023
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość