Jak wyczyścić złoty łańcuszek domowym sposobem?

Od czytelników

Jak wyczyścić złoty łańcuszek domowym sposobem?

06.08.2019
autor: Materiał zewnętrzny
Biżuteria ze złota od wieków cieszy się ogromną popularnością. Każdy z nas z dumą nosi nowe ozdoby, jednak nawet najpiękniejsze błyskotki z czasem brudzą się, tacą blask i kolor. W takim przypadku niejednokrotnie nasze ulubione złote łańcuszki lądują na dni szuflady. Zupełnie niepotrzebnie! Czyszczenie biżuterii zazwyczaj nie wymaga korzystania z pomocy złotnika. Jeśli chcesz sprawić, by Twoje ozdoby na nowo cieszyły oko, wystarczy zastosować kilka domowych sposobów. Nie dość, że są one bardzo proste, to jeszcze okazuje się, że większość potrzebnych Ci składników znajdziesz we własnej kuchni.
 

Domowe sposoby czyszczenia złotej biżuterii

Przed przystąpieniem do właściwego odświeżania złotych ozdób, trzeba pozbyć się warstwy kurzu, która osiada na biżuterii. Możesz to zrobić za pomocą letniej wody i mydła. Pamiętaj o tym, by swoje złote łańcuszki i inne ozdoby myć delikatnie miękką szczoteczką, flanelową szmatką lub gąbką. W przeciwnym razie na biżuterii mogą powstać rysy.
Jeżeli Twoje ozdoby są mocno zabrudzone, już we wstępnym czyszczeniu możesz do wody dodać nieco płynu do mycia naczyń. Warto też zastosować wodę sodową, która może jeszcze lepiej pomóc osiągnąć pożądany efekt. Pozostaw złotą biżuterię na kilka minut w mieszance, później rozpocznij delikatne czyszczenie. Wypłucz ozdoby w ciepłej wodzie i dokładnie wytrzyj.
Kolejnym sposobem na przywrócenie Twojej złotej biżuterii efektownego wyglądu jest zastosowanie mieszkanki ciepłej wody, mydła i 1-2 łyżeczek wapna w proszku. Składniki należy dokładnie wymieszać. Szczególnie łatwo i wygodnie możesz wyczyścić złote łańcuszki. Powstałą miksturę należy wlać do butelki, następnie wrzucić do niej biżuterię. Zakręconą butelką wystarczy potrząsać około minuty, po czym wyjąć złote łańcuszki i wypłukać w ciepłej wodzie.
Do czyszczenia złotej biżuterii możesz też zastosować sodę oczyszczoną, sok z cytryny lub szczyptę soli. Każdy z tych produktów powinien zostać dodany do ciepłej wody z mydłem. Pamiętaj, by czyścić biżuterię delikatnie, przy pomocy gąbeczki, miękkiej szczotki lub materiału. W przeciwnym wypadku Twoje złote łańcuszki i inne ulubione ozdoby zamiast odzyskać dawny blask, ulegną uszkodzeniu.
Z brudem dobrze radzi sobie też cebula. Zanurz ozdoby w jej soku, na około godzinę. Po tym czasie umyj dokładnie i wytrzyj.
 

Silne zabrudzenia wymagają mocniejszych środków

Jeżeli powyższe sposoby nie poradziły sobie z zabrudzeniami na Twojej biżuterii, możesz zastosować mieszankę mydła i amoniaku, z dodatkiem proszku do pieczenia. Do czyszczenia użyj zwilżonego płatka kosmetycznego. Umieść na nim troszkę proszku, tak aby zaczął się pienić. Następnie lekko pocieraj wacikiem ozdoby, które chcesz oczyścić. Biżuterię pozostaw na pół godziny, po tym czasie opłucz i wysusz.
Możesz też sięgnąć po 50% roztwór spirytusu lub denaturatu, którym należy przecierać biżuterię, lub zastosować benzynę, w której należy pozostawić złote ozdoby na około godzinę. Po wyjęciu złote przedmioty dokładnie je umyj i wytrzyj.
 

O czym trzeba pamiętać czyszcząc biżuterię?

Pamiętaj, by czyszcząc swoją ulubioną biżuterię używać wyłącznie miękkich gąbki, miękkiej szczoteczki lub materiału. Usuwaj brud delikatnie, w przeciwnym wypadku zniszczysz ulubione złote łańcuszki i inne ozdoby.
Biżuteria z kamieniami szlachetnymi nie powinna być zanurzana w wodzie. Dodatkowo zwracaj szczególną uwagę, by podczas czyszczenia ich nie uszkodzić. O ile złote ozdoby nie wymagają pomocy fachowca, biżuterię z kamieniami szlachetnymi najlepiej oddać do zakładu, który specjalizuje się w czyszczeniu tego typu ozdób.
ASF - 2021
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Wsparcie dla hospicjum

Wsparcie dla hospicjum

Dokładnie 14.624, 52 zł zebrali wolontariusze podczas akcji Pola Nadziei, organizowanej przez Klubu Przyjaciół Wyszkowa już po raz dziesiąty. Środki zostaną przekazane na Hospicjum Domowe Caritas działające przy parafii św. Wojciecha.
zobacz więcej
Staż słuchaczy i nauczycieli CKU w Hiszpanii

Staż słuchaczy i nauczycieli CKU w Hiszpanii

W ramach PO WER słuchacze Centrum Kształcenia Ustawicznego im. Jana Kochanowskiego w Wyszkowie będą uczestniczyć  w stażu zagranicznym realizowanym dzięki funduszom europejskim. Projekt pt. „Zagraniczny staż słuchaczy i nauczycieli Centrum Kształcenia Ustawicznego w Wyszkowie kluczem do sukcesu szkolnictwa zawodowego” otrzymał dofinansowanie za pośrednictwem Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji w Warszawie. Grupa 17 słuchaczy kursów kwalifikacyjnych A.65, A.36 oraz szkoły policealnej technik rachunkowości będzie realizowała trzytygodniowy staż w Grenadzie (Hiszpania) w okresie czerwiec/lipiec 2017 r.
zobacz więcej
Zabierz serce w drogę (foto)

Zabierz serce w drogę (foto)

Walentynki to idealny dzień, aby przypomnieć i uświadomić uczestnikom ruchu drogowego, że prawdziwa miłość to odpowiedzialność. Warto by ci, których tak bardzo kochamy, zawsze wracali do nas cali i zdrowi. „Zabierz serce w drogę i bądź bezpieczny/a” – pod takim hasłem 14 lutego policjanci wyszkowskiej drogówki promowali bezpieczne zachowania na drogach. Mundurowi symbolicznie rozdawali balonowe serca oraz odblaski.
zobacz więcej
Spłacają ponad 1,5 mln zł zadłużenia w ZUS

Spłacają ponad 1,5 mln zł zadłużenia w ZUS

Przedsiębiorcom, którzy mają zadłużenie wobec ZUS, zakład radzi zawarcie układów ratalnych. W pierwszym półroczu na terenie województwa mazowieckiego zawarło je ponad 3,9 tys. przedsiębiorców; w wyszkowskim inspektoracie - 27 układów, w sumie na kwotę ponad 1,5 mln zł.
zobacz więcej