Jak walczyć z trądzikiem różowatym?

Od czytelników

Jak walczyć z trądzikiem różowatym?

03.10.2019
autor: Materiał zewnętrzny
Trądzik różowaty to bardzo trudne schorzenie dermatologiczne. Pomimo podobnej nazwy, niewiele ma wspólnego ze zwykłym trądzikiem. Jego źródło leży w stanie zapalnym naczyń krwionośnych. Obejmuje jedynie twarz i pojawia się dopiero po 30 roku życia.
 
"Trądzik" to nie wypryski ropne, ale guzki, choć faktycznie mogą wyglądać podobnie dla amatorskiego oka. Drugi człon nazwy, czyli "różowaty" odnosi się do zaczerwienień skóry, które występują przy tej chorobie. Co robić, aby poradzić sobie z trądzikiem różowatym? Na pewno sięgnąć po kosmetyki na trądzik różowaty.

Pielęgnacja skóry

Bardzo ważna jest prawidłowa codzienna pielęgnacja twarzy. Pamiętajmy, że trądzik różowaty nie powinien być traktowany jak zwykły trądzik młodzieńczy. Absolutnie wykluczone są wszelkie preparaty silnie oczyszczające, drażniące skórę. Główną zasadą pielęgnacji takiej cery jest kojenie. To oznacza, że kosmetyki na trądzik różowaty nie powinny zawierać sztucznych barwników i zapachów, parabenów, silnych substancji powierzchniowo-czynnych (SLS, SLES), alkoholu czy olejków eterycznych, które mogą uczulać. Lepiej skłonić się ku kosmetykom naturalnym bądź aptecznym.

Makijaż

Sposób pielęgnowania skóry jest tak samo ważny, jak kosmetyki na trądzik różowaty, których używamy. Jeśli malujemy się, zadbajmy o to, aby produkty do makijażu były jak najwyższej jakości, najlepiej hipoalergiczne. Zmywanie makijażu powinno być jak najdelikatniejsze. Skóra chorująca na trądzik różowaty jest niezwykle wrażliwa. Nie trzyjmy niemiłosiernie twarzy wacikami i mocnym płynem do demakijażu. 
Czasem wystarczy przetrzeć twarz olejkiem rozprowadzonym rękami, tylko zróbmy to dokładnie. Cały makijaż zejdzie bez problemu, a następnie będziemy mogli przejść do etapu oczyszczania twarzy delikatnymi środkami, na przykład pianką. Nie używajmy mydła! Ma ono inne pH niż nasza skóra, co może spowodować podrażnienie.

Nawilżanie i kojenie

Jak wspomnieliśmy, kojenie jest głównym celem pielęgnacji skóry z trądzikiem różowatym. Krem powinien być specjalnie przeznaczony dla skóry z takimi problemami. Oprócz tego warto stosować kojące i nawilżające maseczki. Nie musimy sięgać koniecznie po gotowe produkty na drogeryjnych półkach. Czasem wystarczy sięgnąć po to, co mamy w szafce w kuchni. Miód czy płatki owsiane mają działanie antybakteryjne, a jednocześnie prawdopodobieństwo podrażnienia skóry jest niemal zerowe.

Co poza kosmetykami

Trądzik różowaty zwalcza się także antybiotykami. Najlepiej udać się z naszym problemem do lekarza, który doradzi właściwy sposób leczenia. Oprócz tego warto zwrócić uwagę na swój tryb życia. Czy wysypiamy się, czy unikamy stresu, czy nie ćwiczymy zbyt intensywnie lub być może nie ćwiczymy w ogóle. 
Zdrowy tryb życia jest bardzo ważny. To samo dotyczy jedzenia. Nie chodzi tylko o zbilansowaną dietę, ale także o unikanie ostrych przypraw, "kolorowych" alkoholi (i nadmiaru alkoholu w ogóle), słodyczy, żółtego sera czy wątróbki. Potrafią one zaostrzyć objawy trądziku różowatego. Oczywiście wszelkie inne uzależnienia, takie jak papierosy, pogłębiają chorobę.
Nina Wiśniewska - kwiecień 2023
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Zespół Future Perfect bezpłatnie udostępnia zestawy do nauki lekcji języka angielskiego

Zespół Future Perfect bezpłatnie udostępnia zestawy do nauki lekcji języka angielskiego

Zespół Future Perfect zachęca do skorzystania z zestawów przygotowanych przez zespół Future Perfect. Zestawy są oparte na wymaganiach leksykalnych egzaminu maturalnego, ale także nauczyciele szkół podstawowych znajdą wśród nich wiele cennych materiałów.
zobacz więcej
Technologia pomaga palaczom znaleźć mniej szkodliwe alternatywy

Technologia pomaga palaczom znaleźć mniej szkodliwe alternatywy

Niestety, mimo podejmowanych na przestrzeni lat działań edukacyjnych i kampanii społecznych, liczba palaczy na świecie, w tym również w Polsce, nie zmniejsza się. Zdaniem niektórych ekspertów, przede wszystkim z uwagi na nieodpowiednio prowadzoną pozbawioną realnego podejścia politykę antynikotynową. 
zobacz więcej
Polsko-niemiecka wymiana uczniów Skłodowskiej (FOTO)

Polsko-niemiecka wymiana uczniów Skłodowskiej (FOTO)

W dniach 12.03-19.03.2024 r. uczniowie Zespołu Szkół nr 1 im. Marii Skłodowskiej-Curie wyjechali na spotkanie z młodzieżą z nowej szkoły partnerskiej Gesamtschule an der Erft z Neuss. Spotkanie młodych Polaków i Niemców odbyło się dzięki finansowemu wsparciu międzynarodowej organizacji Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży.
zobacz więcej
Wielkanocne Warsztaty w Zespole Szkół Specjalnych w Brańszczyku (FOTO)

Wielkanocne Warsztaty w Zespole Szkół Specjalnych w Brańszczyku (FOTO)

W dniach 21-22 marca 2024r. w Zespole Szkół Specjalnych w Brańszczyku zorganizowane zostały dla uczniów tematyczne warsztaty wielkanocne. Celem, jaki przyświecał warsztatom było propagowanie i kultywowanie tradycji związanych z okresem Świąt Wielkanocnych, tworzenie warunków do podejmowania aktywności twórczej oraz umiejętności pracy w grupie. Warsztaty były formą szkolnych rekolekcji wielkopostnych integrujących środowisko i kształtujących postawę szacunku do polskich tradycji i obrzędów.
zobacz więcej