Jak w Parlamencie Europejskim

Od czytelników

Jak w Parlamencie Europejskim

04.04.2019
autor: OPS w Wyszkowie
Symulacja obrad Parlamentu Europejskiego dla seniorów i młodzieży odbyła się 29 marca w DDP Senior. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Stowarzyszenie BETA Polska w ramach kampanii Parlamentu Europejskiego "Tym razem głosuję", która ma na celu promowanie czynnego udziału w wyborach do Parlamentu Europejskiego, które w Polsce odbędą się 26 maja 2019 roku.
 
Uczestnicy mogli wcielić się w role członków Parlamentu Europejskiego, zapoznać się z procesem legislacyjnym w Unii Europejskiej i debatować nad dyrektywą w sprawie poprawy równości płci wśród dyrektorów niewykonawczych spółek, których akcje są notowane na giełdzie.
Aby odzwierciedlić w jak najbardziej realistyczny sposób zmagania europosłów w ciągu zaledwie kilku godzin trwania symulacji, zwykła procedura ustawodawcza została skrócona do pierwszego czytania propozycji aktu prawodawczego w Parlamencie Europejskim. Celem symulacji było przeprowadzenie formalnej debaty nad propozycją dyrektywy ze strony Komisji Europejskiej i modyfikowanie jej w zależności od interesów poszczególnych grup politycznych, do których każdy z uczestników został przydzielony przed rozpoczęciem symulacji. Przynależność do jednej z siedmiu grup politycznych była uzależniona od ślepego losu, dlatego na czas symulacji uczestnicy musieli postarać się zapomnieć o swoich osobistych poglądach politycznych i dać sobie szansę na całkowite zanurzenie się w nowej roli. Następnie osoby biorące udział w symulacji przedstawiały swoje pomysły, aby dostosować propozycję aktu do politycznego celu ich grupy politycznej. Aby ten cel osiągnąć, należało również uzyskać poparcie większości w głosowaniu, dlatego trzeba było myśleć o potencjalnych rywalach z innych grup politycznych jako o tych, którzy mogą wesprzeć i zagłosować za proponowanymi poprawkami. 
Po przeprowadzeniu ogólnej debaty nad propozycją Komisji i wniesieniu propozycji poprawek, doszło do ich omówienia w drugiej części symulacji, po czym wszystkie poprawki zostały poddane głosowaniu, a na sam koniec została przyjęta nowa wersja dyrektywy. Uczestnicy byli niemal jednogłośni, że należy wprowadzić rozwiązanie prawne, aby zwiększyć obecność kobiet w organach spółek, zarówno w celu pobudzenia wzrostu gospodarczego i konkurencyjności europejskich przedsiębiorstw, jak i w celu osiągnięcia faktycznej równości płci na rynku pracy.
W symulacji obrad Parlamentu Europejskiego wzięła udział młodzież I LO im. C. K. Norwida w Wyszkowie i Seniorzy DDP w Wyszkowie.
 
ASF - 2021
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość