Jak rozmawiać z alkoholikiem?

Od czytelników

Jak rozmawiać z alkoholikiem?

18.09.2020
autor: Materiał zewnętrzny
Nie ulega wątpliwości, że alkoholizm jest niezmiernie powszechnym problemem społecznym. Uzależnienie od napojów alkoholowych może dotknąć osobę w każdym wieku, z różnym statusem materialnym. Alkoholicy nie zawsze chcą się jednak poddać się terapii odwykowej. Bywają także agresywni oraz skłonni do przemocy. Jak należy zatem rozmawiać z osobą uzależnioną od alkoholu?

Unikaj rozmów, gdy osoba uzależniona jest pijana. 

Niektórzy uzależnieni od alkoholu piją alkohol kilka razy w tygodniu. Nie brakuje jednak i takich osób, które spożywają alkohol codziennie, na dodatek w dużych ilościach. Osoba pod wpływem alkoholu może zachowywać się bardzo różnie. To kwestia indywidualna, bo każdy z nas ma inny charakter i nieco inaczej toleruje alkohol. Z całą jednak pewnością bliscy alkoholika powinny unikać rozmawiania z nim, gdy znajduje się on w stanie upojenia alkoholowego. 
Przede wszystkim istnieje spore prawdopodobieństwo tego, że osoba uzależniona nie będzie pamiętała, o czym z nią rozmawialiśmy. Nakłanianie jej do podjęcia ewentualnej terapii wówczas, gdy jest pijana, nie będzie skuteczne. Trzeba mieć na uwadze również to, że osoby, które wypiły znaczną ilość alkoholu, mogą być agresywne. Jeżeli więc bliska nam osoba uzależniona bywa agresywna po alkoholu, warto unikać prowokowania jej. Przede wszystkim nie róbmy jej wymówek, gdy wróci pijana do domu. 
Najlepiej będzie również unikać zaczepek słownych. Rozmowę warto zacząć dopiero wtedy, gdy bliski wytrzeźwieje. Miejmy na uwadze przede wszystkim nasze bezpieczeństwo. Jeżeli osoba pod wpływem alkoholu staje się wyjątkowo agresywna, warto rozważyć wezwanie policji. Oczywiście taka konieczność zachodzi tylko w sytuacjach skrajnych, ale nigdy nie ryzykujmy, zwłaszcza jeśli w domu znajdują się także małe dzieci. 
Policyjny patrol warto wezwać także wówczas, gdy alkoholik grozi, że wyrządzi sobie krzywdę. Podejmowanie prób samobójczych w stanie upojenia alkoholowego jest niestety dość częste, a nierzadko kończą się one śmiercią osoby uzależnionej. 

Rozmowa powinna być spokojna i rzeczowa. 

Jak już wspomniano powyżej, rozmowa z osobą uzależnioną nie ma większego sensu, gdy jest ona pijana. Jeżeli nasz bliski wytrzeźwieje, warto jednak podjąć z nim rozmowę. Powinna być ona jednak rzeczowa i spokojna. Nie wszyscy alkoholicy zdają sobie sprawę z tego, że mają problem z uzależnieniem. 
W rozmowie warto używać rzeczowych, a nie emocjonalnych argumentów. Dobrze byłoby uświadomić osobie uzależnionej, że alkohol niszczy jej zdrowie fizyczne oraz psychiczne. Przyczynia się także do problemów w domu i w pracy. Oczywiście te argumenty nie muszą od razu trafić do osoby, która ma problem z alkoholem. Warto jednak co jakiś czas na nowo zachęcać osobę uzależnioną do podjęcia leczenia. 
Pod żadnym pozorem nie szantażujmy osoby uzależnionej od alkoholu. Szantaże emocjonalne mogą bowiem doprowadzić do tego, że alkoholik załamie się i znowu sięgnie po alkohol. Podczas rozmowy nie podnośmy również głosu, ale starajmy się mówić cicho i spokojnie.
Więcej dowiemy się na uzaleznienia-terapia.pl
Nina Wiśniewska - kwiecień 2023
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość