Jak radzić sobie ze stresem w pracy?

Od czytelników

Jak radzić sobie ze stresem w pracy?

01.10.2019
autor: Materiał zewnętrzny
Stres towarzyszy nam każdego dnia i pojawia się w różnych nasileniach. Czasami jest to tylko chwila, czasami jednak utrzymuje się znacznie dłużej, ponieważ dotyczy konkretnego zdarzenia, sytuacji. Jednym z powszechnych czynników stresogennych jest nasza praca. 
 
Pamiętajmy, że częste drżenie rąk, skurczony żołądek oraz szybsze bicie serce nie są normalnymi i pożądanymi reakcjami naszego organizmu. Jak radzić sobie ze stresem w pracy? Poznaj najlepsze sposoby na zachowanie spokoju i równowagi! 

Czym jest stres?

Stres jest częścią naszego życia, pierwotną reakcją na na zagrożenie. W jego wyniku do organizmu uwolniony zostaje kortyzol, adrenalina oraz noradrenalina, powodując przyspieszenie oddechu i pracy serca, a także przekierowanie krwi do kończyn oraz mięśni. 
Aktualny styl życia sprawia, że na powyższe objawy większa część z nas narażona jest każda dnia. Codziennie bowiem zmagamy się z rozmaitymi sytuacjami stresogennymi, z miejsca pracy przenosząc je do domu i odwrotnie. 
Nasz organizm nie ma przez to czasu na regenerację, a my, czujemy się coraz to gorzej. Pojawiają się bóle głowy, wrzody żołądka, poddenerwowanie, problemy ze snem, jedzeniem, osłabienie układu odpornościowego.

Stres w miejscu pracy. Co robić?

Niezależnie od tego, czy lubimy swoją pracę czy też nie do końca za nią przepadamy, stres jest jej nieodłącznym elementem.  Aby zminimalizować ten stan konieczne jest zaangażowanie nie tylko pracowników, ale przede wszystkim pracodawców, którzy powinni za wszelką cenę stworzyć przyjemne oraz bezpieczne warunki pracy. Co zatem robić, aby stres nie zawładnął naszym życiem?

Efektywnie zarządzaj swoim czasem pracy

Umiejętne rozplanowanie powierzonych zadań oraz nie odkładanie wszystkiego na ostatnią chwilę pozwoli Ci na zachowanie spokoju oraz zapewni komfort pracy. Podejmuj się tylko takich czynności, które potrafisz oraz zdołasz wykonać w wyznaczonym do tego czasie.

Unikaj wyścigu szczurów

Niestety, wyścigi szczurów oraz tzw "przepychanki się" i wieczna gonitwa to codzienność wielu firm. Nieustanna presja na bycie najlepszym i osiąganie zadowalających wyników w wielu przypadkach wcale nie działają motywująco. 
Postaraj się zatem nie patrzeć na resztę, tylko w skupieniu robić swoje. Nabierz odpowiedniego dystansu, który pozwoli realne spojrzeć na daną sprawę i ocenić, czy jest warta Twojego stresu oraz nerwów. I najważniejsze: zawsze wierz w siebie i swoje umiejętności! 

Zadbaj o równowagę między pracą a życiem osobistym

Najlepszą pracą jest taka, której nie przynosimy do domu. Szanuj swój czas wolny i spędzaj go w jak najlepszy sposób. Z bliskim, przyjaciółmi, rodziną. To moment, w którym każdy powinien oderwać swoje myśli od codziennych obowiązków, odprężyć się oraz odpocząć.

Uprawiaj sport

Jedną ze skuteczniejszych metod radzenia sobie ze stresem jest aktywność fizyczna. Podczas wysiłku pozbywamy się negatywnych emocji i pozwalamy naszej głowie na chwilowy odpoczynek. Ruch zwiększa wydzielanie endorfin, czyli hormonów szczęścia i prowadzi do zmniejszenia ilość kortyzolu, będącego hormonem odpowiedzialnym za stres. Pamiętaj, że nawet krótki trening jest efektywny! 

Utrzymuj dobre kontakty ze współpracownikami 

Jeśli to możliwe, postaraj się zadbać o dobre lub neutralne relacje z kolegami z pracy. Oczywiście w wielu przypadkach wzajemne zaufanie i szerze życzliwe kontakty mogą być niemożliwe do wypracowania. W takiej sytuacji nie warto na siłę szukać wspólnej więzi, tylko skupić się na swoich czynnościach. W końcu praca to miejsce, w którym w pierwszej kolejności zarabiamy pieniądze.
 
SPECTRUM kopia
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość