Jak przygotować ogród po przerwie zimowej?

Od czytelników

Jak przygotować ogród po przerwie zimowej?

26.01.2021
autor: Materiał zewnętrzny
Z początkiem wiosny wszystko budzi się do życia. Nowy sezon w ogrodzie rozpocząć wypada doprowadzeniem do stanu umożliwiającego bujny, choć kontrolowany rozrost roślinności. Poza pracami porządkowymi warto rozplanować rabaty oraz nowe nasadzenia. Wszystko to uzależnione jest od dobrego stanu gleby. W tym celu zaopatrzyć się można w bardzo pożyteczne narzędzia, jakimi są: aerator i wertykulator.
 

Wiosenne porządki

Wiosenne porządki zacząć warto od dokładnego posprzątana powierzchni tak, aby odsłonić kiełkujące rośliny. Odpowiednim momentem jest koniec lutego, początek marca. Im później, tym trudniej okiełznać bujność roślin oraz chwastów. W przypadku prac wczesnowiosennych możemy wykorzystać wertykulator, by pozbyć się niechcianych elementów organicznych zakrywających rośliny, które w pełni mają cieszyć oko przez resztę sezonu.
 
Mając już przeczyszczoną powierzchnię, można sięgnąć po aerator i dostarczyć roślinom odpowiednią dawkę powietrza. Pielęgnację aeratorem trzeba powtarzać wielokrotnie w ciągu sezonu dla utrwalenia dobrego stanu gleby. Również późniejsze przygotowanie na zimę wiąże się z odpowiednim spulchnieniem gleby tak, by wiosną była łatwiejsza w użytkowaniu.

Po pierwsze: pielęgnacja gleby

Zimą niskie temperatury oraz śnieg leżący na ziemi powoduje zatrzymanie cyrkulacji powietrza w glebie. Pierwsze promienie wiosennego słońca odkrywają zapadnięte i przemoczone trawniki. Młode źdźbła trawy, by zbudzić się do życia, wymagają dostarczenia dużej ilości tlenu. Przygotowywanie powierzchni zacząć można od wyrównania i pozbycia się mchu oraz licznych kretowisk. Dopiero wówczas można zająć się dobrym napowietrzeniem warstwy podpowierzchniowej.
 
W tym celu warto sięgnąć po aerator. Jest to zdecydowanie dobre narzędzie ogrodnicze, które prawidłowo użyte dostarczy powietrza do gleby i pobudzi roślinność do życia. Głównymi częściami aeratora są zęby bądź rurki osadzone na wale, który się obraca. Zabieg aeracji jest delikatny i nie niszczy roślin, a jednocześnie wnika w głąb wystarczająco, by ziemię odpowiednio napowietrzyć. Mocno spulchniona powierzchnia ułatwia rozwój roślin i powoduje ich szybszy wzrost.

Aeracja oraz wertykulacja

Aerator niekiedy mylony jest z wertykulatorem, jednak to całkowicie inne narzędzia i mają inne działanie. Wertykulacja to pozbywanie się martwych i zbędnych resztek roślinności tak, aby dobrze przerzedzić trawnik. W przypadku użycia wertykulatora wycinane są martwe części roślin oraz chwasty. Pozbyć się można dzięki niemu również wielu szkodników żyjących w glebie.
 
Pełnię efektu użyźnienia ogrodu można osiągnąć przy zastosowaniu, po zabiegu wertykulacji, drugiego narzędzia, jakim jest aerator. Napowietrzeniu zewnętrznemu towarzyszy wówczas dostarczenie niezbędnego powietrza do wnętrza gleby. Aeracja jest mniej inwazyjna dla roślin, działa punktowo i pozwala na szybsze pozbycie się wilgoci z ziemi.
 
Odpowiednia pielęgnacja ogrodu wiosną z użyciem obu narzędzi pozwoli na szybszy rozwój roślin, a także na prawidłowe ich funkcjonowanie. Bez dobrego przygotowania gleby wczesną wiosną, późniejszy rozwój może być zachwiany i stwarzać szereg problemów.
Wybory 2024 - Janina Orzełowska
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość