Gotowi do wsparcia

Od czytelników

Gotowi do wsparcia

18.03.2020
autor: Aneta Szczepaniak, rzecznik prasowy 5 Mazowieckiej Brygady OT
1171 żołnierzy służb medycznych WOT już teraz jest zaangażowanych lub jest w 6-godzinnej gotowości do działań ograniczania skutków koronawirusa. W przyszłym tygodniu WOT rozwija zdalny punkt pomocy psychologicznej osób przebywających w kwarantannie.
 
Wojska Obrony Terytorialnej wspierają działania Policji, Straży Granicznej, Wojewodów oraz władz samorządowych w zakresie zapobiegania rozprzestrzenianiu się koronawirusa.
Mając na uwadze potrzebę wsparcia opieki nad osobami zakażonymi, przebywającymi w kwarantannie oraz osobami starszymi, WOT deleguje żołnierzy OT posiadających przydatne uprawnienia, ale tylko tych, którzy na co dzień nie realizują zadań na rzecz służby zdrowia.
Zadanie to jest realizowane poprzez selektywną aktywację żołnierzy WOT posiadających kompetencje: ratowników medycznych, pielęgniarek, farmaceutów, żołnierzy z uprawnieniami KPP (dotyczy to tylko tych żołnierzy, którzy na co dzień nie realizujących zadań na rzecz służby zdrowia). Zadanie to będzie dotyczyło też: kierowców, logistyków, obsług agregatów prądotwórczych, obsług zestawów oświetleniowych, psychologów oraz informatyków. Siły te są utrzymywane w 6-godzinnej gotowości do działania.
Siły te mogą zostać również wykorzystane do wsparcia cywilnych służb medycznych w celu ich odciążenia od działalności bieżącej. Możliwe jest również wykorzystanie potencjału WOT do segregacji medycznej (triażu) pacjentów zgłaszających się do placówek medycznych.
Żołnierze 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej – ratownicy medyczni oraz posiadający kursy KPP (Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy) otrzymali do swojej dyspozycji wyposażenie medyczne, które mają mieć zawsze przy sobie, by mogli wykorzystać je w miejscu zamieszkania czy pracy.
Na chwilę obecną 1171 żołnierzy służb medycznych WOT jest już zaangażowanych lub przebywa w 6-godzinnej gotowości do działań ograniczania skutków koronawirusa. Wśród nich jest 1096 żołnierzy z uprawnieniami KPP (kursy kwalifikowanej pierwszej pomocy); 53 żołnierzy – ratowników medycznych; 22 pielęgniarzy i pielęgniarek. Aktualnie osoby te nie realizują zadań na rzecz służby zdrowia.
Mazowieccy terytorialsi również są w stanie gotowości na wypadek potrzeby wsparcia.
Od środy 18 marca dowództwo WOT planuje zorganizować zdalny punkt pomocy psychologicznej dla osób przebywających w kwarantannie, który będzie zbudowany z żołnierzy OT – psychologów z jednostek wojskowych WOT. Pomoc psychologiczna będzie udzielana poprzez bezpłatną infolinię telefoniczną oraz w formie czatu, całodobowo, w trybie 3-zmianowym. Zespół będzie działał w Zegrzu, w przyszłości możliwe jest uruchomienie central regionalnych.
ASF - 2021
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Nagrodzeni eco uczniowie (foto)

Nagrodzeni eco uczniowie (foto)

4 października w Centrum Edukacji Kampinoskiego Parku Narodowego odbyła się uroczysta gala wręczenia nagród w konkursie EKOSZKOŁA- EDYCJA II. Konkurs organizowany jest przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie dla uczniów szkół podstawowych z Mazowsza. Sporo nagród zgarnęli uczniowie wyszkowskich podstawówek.
zobacz więcej
PaT-port z Leszczydołu-Nowin w Podkowie Leśnej

PaT-port z Leszczydołu-Nowin w Podkowie Leśnej

30 uczniów Gimnazjum w Leszczydole-Nowinach wzięło udział w II Miejskim Przystanku PaT w Podkowie Leśnej – wydarzeniu w ramach programu „Profilaktyka a Ty”. Wyjazd zorganizowała opiekunka PaT-portu Iwona Ochmańska . Tym razem PaT-owicze z Leszczydołu-Nowin sami reprezentowali gminę Wyszków. Do Podkowy przybyło 450 osób z województwa Mazowieckiego. Wśród nich, jak zawsze niezawodny, zespół z Leszczydołu-Nowin.
zobacz więcej
Bezpieczne gospodarstwo rolne

Bezpieczne gospodarstwo rolne

KRUS zaprasza do udziału w XV edycji ogólnopolskiego konkursu „Bezpieczne gospodarstwo rolne”, którego celem jest promocja zasad ochrony zdrowia i życia w gospodarstwach rolnych. Zgłoszenia można przesyłać do końca marca.
zobacz więcej
Zakaz mentoli nie zmieni palaczy

Zakaz mentoli nie zmieni palaczy

Prawie połowa palaczy wybiera dziś papierosy mentolowe lub z kapsułką. Już od 20 maja br. będą ich pozbawieni, bo zacznie obowiązywać zakaz sprzedaży wyrobów tytoniowych o takim aromacie. Badania konsumenckie pokazują, że zakaz nie wpłynie radykalnie na rzucenie palenia. Prawie 90% palących mentole będzie palić nadal. Tylko co? Na rynku pozostaną jedynie alternatywy pod postacią e-papierosów i podgrzewaczy tytoniu typu IQOS.
zobacz więcej