Ferie z WOT

Od czytelników

Ferie z WOT

21.01.2020
autor: Aneta Szczepaniak, rzecznik prasowy 5. MBOT
Ruszyła kolejna edycja programu Ferie z WOT. Dla ochotników do 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej, chcących wziąć udział w szkoleniu, to ostatni moment by zgłosić się do Wojskowych Komend Uzupełnień.
 
8 lutego 5 Mazowiecka Brygada Oborny Terytorialnej im. st. sierż. Mieczysława Dziemieszkiewicza rozpocznie kolejną edycję projektu Ferie w WOT. Szkolenie podstawowe organizowane w czasie wolnym od nauki jest przeznaczone głównie dla osób młodych, które uczą się i studiują. Skorzystanie z takiego rozwiązania pozwala bezkolizyjnie odbyć przeszkolenie wojskowe, bez potrzeby rezygnacji z nauki.
Poprzednie edycje programów Ferie z WOT i Wakacje z WOT pokazały, że szkolenia organizowane w czasie wolnym od nauki cieszą się dużym zainteresowaniem nie tylko wśród uczniów i studentów, ale także nauczycieli oraz rodziców, którzy korzystają z faktu, że ich pociechy w tym czasie przebywają na zimowiskach, obozach czy też ferie spędzają u dziadków. Statystyki potwierdzają, że służba w WOT cieszy się dużym zainteresowaniem wśród młodych osób, co trzeci żołnierz formacji ma mniej niż 25 lat. Młode osoby, wstępując w nasze szeregi, mają możliwość rozwijania kompetencji, które zdobywają w szkołach i uczelniach.
W 2019 roku z oferty projektu Ferie z WOT skorzystało 700 ochotników. Blisko połowa z nich była uczniami lub studentami. Deklarowali, że do podjęcia decyzji o założeniu munduru skłoniło ich dopasowanie terminu szkolenia do zimowej przerwy międzysemestralnej. Od początku istnienia WOT obserwujemy stale rosnące zainteresowanie służbą młodych osób – w tym uczniów powyżej 18. roku życia oraz studentów. Ten trend jest jeszcze wyraźniej widoczny w okresie ferii zimowych oraz wakacji.
Dopasowanie terminu szkoleń do przerw w nauce nie zmienia systemu szkolenia przyjętego w WOT. Szesnastodniowe szkolenie podstawowe ochotnicy zrealizują podczas ferii zimowych, ich zwieńczeniem będzie uroczysta przysięga wojskowa. To jednak dopiero początek drogi. Cały cykl szkolenia żołnierzy WOT trwa 3 lata i jest podzielony na trzy etapy: na szkolenie indywidualne (pierwszy rok), specjalistyczne (drugi rok) i zgrywające (trzeci rok). W tym czasie żołnierze OT szkolą się w ramach szkoleń rotacyjnych, organizowanych w dni wolne od pracy i nauki, w wymiarze minimum dwóch dni w miesiącu. W każdym roku żołnierz OT uczestniczy w dwutygodniowym szkoleniu zintegrowanym, prowadzonym najczęściej w warunkach poligonowych.
Kolejna okazja do odbycia 16-dniowych szkoleń podstawowych w czasie, kiedy nie będą one kolidowały w nauce i studiach, już w wakacje. Już teraz 5. MBOT rozpoczęła przygotowania do projektu Wakacje z WOT. W tym roku przewidzieliśmy 2 terminy szkoleń w czasie wakacji. Pierwsze wystartuje 27 czerwca i zakończy się przysięgą wojskową 12 lipca, natomiast drugie 22 sierpnia zakończone przysięgą 6 września. 
Wszyscy, którzy chcą wstąpić do WOT powinni zgłosić się do Wojskowych Komend Uzupełnień, wniosek o powołanie do służby można też złożyć elektronicznie przez platformę ePUAP.
Obecnie w szeregach Wojsk Obrony Terytorialnej służy ponad 24 tys. żołnierzy, z czego ponad 2 tysiące stanową Terytorialsi z Północnego Mazowsza. Formacja rozwinęła lub rozwija swoje struktury już we wszystkich województwach, wkrótce pierwsi żołnierze WOT osiągną status gotowych do walki.
Dopasowanie terminu szkoleń do przerw w nauce nie zmienia systemu szkolenia przyjętego w WOT. Szesnastodniowe szkolenie prowadzone w czasie ferii zakończy się złożeniem przysięgi wojskowej.
Nina Wiśniewska - kwiecień 2023
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość