Eksperyment i innowacje w Gimnazjum nr 2 częścią drogi w lepszą stronę (foto)

Od czytelników

Eksperyment i innowacje w Gimnazjum nr 2 częścią drogi w lepszą stronę (foto)

13.03.2017
autor: Gimnazjum nr 2
Od 2013 roku w Gimnazjum nr 2 realizujemy następujące innowacje pedagogiczne, czyli nowatorskie rozwiązania mające na celu doskonalenie jakości pracy szkoły:
  • Eksperyment pedagogiczny „Odkrywamy matematykę. Odkrywamy fizykę” pod patronatem Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Wydział Matematyczno Przyrodniczy, Szkoła Nauk Ścisłych: pozytywnie zaopiniowany przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, op. Jolanta Sarnacka, Jadwiga Gerek. Opiekunami ze strony uczelni są dr hab. Grzegorz Grabecki, prof. UKSW, dr Tomasz Rogala i mgr Krzysztof Leśniewski. Na realizację projektu „Odkrywamy matematykę” pozyskaliśmy grant w konkursie „mPotęga” organizowanym przez Fundację mBanku.
  • Innowacja pedagogiczna „Odkrywcy matematyki”: zrealizowana w latach 2013-2016, op. Agnieszka Pałka.
  • Innowacja pedagogiczna „Odkrywcy fizyki”: zrealizowana w latach 2013-2016, op. Jadwiga Gerek.
  • Innowacja pedagogiczna „Uczymy przyrody bez podręcznika”: op. Ewa Nowak-Kowalska.
  • Innowacja pedagogiczna „e-matematyka”: op. Agnieszka Pałka.
  • Innowacja pedagogiczna z wychowania fizycznego „Zostań mistrzem”: zrealizowana w roku szkolnym 2015/2016, op. Aleksandra Lange.
  • Innowacja pedagogiczna „Otwieranie drzwi nowoczesnego świata-nauka programowania”: op. Agnieszka Pałka.
  • Innowacja pedagogiczna „Mój region – poznajemy go bliżej”: op. Ewa Nowak-Kowalska.
Innowacje z przedmiotów ścisłych skierowane są do uczniów o zainteresowaniach matematycznych i informatycznych. Realizacja programów zapewnia wsparcie w rozwijaniu kompetencji kluczowych w zakresie matematyki, fizyki, geografii, biologii i informatyki z wykorzystaniem technologii komputerowej i informacyjnej, poprzez zwiększoną liczbę godzin poszczególnych przedmiotów, zajęcia lekcyjne w pracowni terminalowej, komunikowanie się za pomocą platform edukacyjnych np. wsipnet.pl. W ramach zajęć odbywają się warsztaty matematyczno – przyrodnicze prowadzone przez wykładowców i studentów wyższych uczelni w szkole i na UKSW, w Instytucie Fizyki PAN oraz Politechnice Warszawskiej i Wyższej Szkole Zawodowej i Pielęgnacji Zdrowia w Warszawie. Odbyły się wycieczki rowerowe z turniejami matematycznymi, warsztaty laboratoryjne z fizyki i robotyki w Centrum Nauki Kopernik, warsztaty biologiczno -  chemiczne w BioCentrum Edukacji Naukowej. Corocznie bierzemy udział w serii interaktywnych lekcji finansów Fundacji Bakcyl. Uczniowie samodzielnie przygotowywali pokazy doświadczeń i eksperymentów dla szóstoklasistów i rodziców. Zainteresowania naukami matematyczno – przyrodniczymi rozwijamy na zajęciach pozalekcyjnych z możliwością korzystania z nowoczesnych technologii IT: GeoGebra, LearningApps.pl, Eduscience, blendspace, generator fraktali. W ramach innowacji z informatyki uczniowie uczą się programowania w języku np. Scratch, Logomocja i biorą udział w pilotażowym programie Mistrzowie kodowania, który ma na celu upowszechnienie nauki programowania w polskich szkołach.
Podczas zajęć Koła Młodych Przyrodników uczniowie prowadzą hodowle wielu organizmów, przeprowadzają obserwacje i doświadczenia, organizują i przygotowują się do konkursów. Organizują zbiórkę karmy dla zwierząt, opiekują się terenami zieleni wokół szkoły oraz MAŁYM ZOO. Organizujemy wycieczki po własnym terenie, jak również jedno lub wielodniowe tzw. zielone szkoły. Chronimy przyrodę, biorąc udział w akcji „Sprzątanie świata” oraz zbierając baterie. Kształtujemy postawę lokalnego patrioty poprzez spotkania z pasjonatami ochrony przyrody, twórcami ludowymi i osobami, którym dziedzictwo kulturowe naszego regionu nie jest obojętne. 
Efektem realizacji innowacji są lepsze wyniki nauczania potwierdzone wyższymi ocenami klasyfikacyjnymi i z egzaminu gimnazjalnego, sukcesami uczniów w konkursach z przedmiotów ścisłych, stypendiami motywacyjnymi, przygotowaniem absolwentów szkoły do dalszej kariery edukacyjnej, kształcenia w renomowanych warszawskich liceach w klasach o profilu matematycznym.
Eurodock 2021
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Wycieczka integracyjna Lucynowa Dużego (foto)

Wycieczka integracyjna Lucynowa Dużego (foto)

W niedzielę 18 września rada sołecka i sołtys Lucynowa Dużego zorganizowali dla swoich mieszkańców rowerową wycieczkę integracyjną.
zobacz więcej
Statuetki i wyróżnienia dla najlepszych maturzystów

Statuetki i wyróżnienia dla najlepszych maturzystów

W tym roku dopiero 5 lipca dotarły do szkół świadectwa maturalne wydane przez OKE.  W ZS nr 3 w Wyszkowie w pierwszym terminie egzamin maturalny zdało ogółem niemal 81% zdających (w kraju – 79,5%). Zgodnie z tradycją szkoły w czasie uroczystości wręczono najlepszym maturzystom statuetki ze stosowną dedykacją. Firma Quad Grafics Europe ufundowała stypendium dla najlepszego maturzysty z języka angielskiego.
zobacz więcej
Felieton europosła: Ludobójstwo z polityką w tle*

Felieton europosła: Ludobójstwo z polityką w tle*

11 lipca 1943 roku to była niedziela. Polacy licznie gromadzili się w kościołach na mszy. Właśnie dlatego dla ukraińskich nacjonalistów był to idealny moment na atak. Niemal 100 miejscowości na Wołyniu zaatakowały oddziały Ukraińskiej Powstańczej Armii. Towarzyszyli im uzbrojeni w siekiery, kosy czy widły ukraińscy chłopi. Brutalnie mordowali wszystkich – od niemowlęcia do starca. Krwawa Niedziela to apogeum rzezi wołyńskiej. Gehenna mieszkańców polskich miejscowości na Kresach Wschodnich trwała jednak wiele miesięcy. Na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej Ukraińcy zamordowali (według ostrożnych szacunków) ponad 100 tysięcy Polaków – swoich sąsiadów, z którymi żyli w zgodzie od pokoleń. Ta wielka zaplanowana zbrodnia ma jedno słuszne i prawdziwe określenie – ludobójstwo.
zobacz więcej
Spędziły noc w przedszkolu (foto)

Spędziły noc w przedszkolu (foto)

Wieczór oraz noc z 14 na 15 czerwca na długo pozostanie w pamięci dzieci z grupy 5- i 6-latków „Biedronki”. Aby przedszkolaki jak najmilej wspominały ostatnie dni przez wakacjami, panie Agnieszka Sienkiewicz i Małgorzata Szumowska zorganizowały zieloną noc, czyli test na samodzielność i wielką przygodę.
zobacz więcej