Dzwoniąc na 998 nie połączysz się już ze strażą pożarną

Od czytelników

Dzwoniąc na 998 nie połączysz się już ze strażą pożarną

18.05.2021
autor: Sylwia Bardyszewska (opr.), fot. urząd wojewódzki
W czwartek 20 maja na Mazowszu rozpocznie się przełączanie alarmowego numeru strażackiego 998 do Centrum Powiadamiania Ratunkowego (112). W powiecie wyszkowskim zmiana ma wejść w życie z dniem 1 czerwca. Dzwoniąc na 998 dodzwonimy się do CPR w Radomiu.
 
3 lata temu w ten sposób przekierowano policyjny numer alarmowy 997. Teraz przyszła kolej na strażacki numer 998, a na 2024 r. planowane jest przełączenie również numeru 999 - do pogotowia ratunkowego. 
Zdaniem wojewody to usprawnienie systemu powiadamiania ratunkowego: - Pozwoli to na jednoczesne poinformowanie o zdarzeniu wszystkie odpowiednie służby, co jest bardzo istotne w przypadku np. wypadków drogowych. Centrum Powiadamiania Ratunkowego będzie w stanie zweryfikować zgłoszenia omyłkowe lub niezasadne, więc finalnie odpowiednie służby zostaną poinformowane tylko o przypadkach, w których jest potrzebna interwencja – uważa Konstanty Radziwiłł.
Przełączanie numeru 998 rozpocznie się 20 maja od Warszawy, a w kolejnych dniach zmiana będzie obejmowała kolejne powiaty. Wyszkowska komenda Państwowej Straży Pożarnej przełączona zostanie 1 czerwca o godz. 11. Od tego momentu połączenie wykonywane na numer 998 zostanie przekierowane na numer 112, do Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Radomiu, które przyjmie zgłoszenie i przekaże właściwej służbie.
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji uruchomiło również aplikację mobilną Alarm112 do wysyłania zgłoszeń alarmowych do Centrum Powiadamiana Ratunkowego. Aplikacja umożliwia - w sytuacji zagrożenia życia, zdrowia, mienia, środowiska, bezpieczeństwa i porządku publicznego - przekazanie zgłoszenia alarmowego do Centrum Powiadamiania Ratunkowego przez osoby, które nie mogą wykonać połączenia głosowego, w szczególności osoby głuche i niedosłyszące. 
 
Husqvarna 2023
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość