Dziś szybuje pośród chmur… (foto)

Od czytelników

Dziś szybuje pośród chmur… (foto)

18.01.2021
autor: Hufiec ZHP Rój Promienistych
24 stycznia 1921r. urodził się Tadeusz Zawadzki – harcerz i żołnierz Szarych Szeregów, podporucznik Armii Krajowej. W tym roku mija sto lat od narodzin legendarnego „Zośki”. Jest to postać szczególnie bliska wyszkowskim harcerzom, gdyż od 1982r. hufiec z dumą nosi jego imię.

Tadeusz Zawadzki przyszedł na świat w Warszawie, wychowywany w duchu patriotyzmu i odpowiedzialności za losy swojej ojczyzny. Uczęszczał do Liceum im. Stefana Batorego, gdzie poznał między innymi Aleksego Dawidowskiego, Jana Bytnara, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego –  swoich przyjaciół i przyszłych towarzyszy broni. To tam rozpoczął swoją przygodę z harcerstwem, wstępując do 23 Warszawskiej Drużyny Harcerskiej 
im. Bolesława Chrobrego ,,Pomarańczarnia”. Po wybuchu II wojny światowej zaangażował się w walkę z okupantem. Działał w małym sabotażu, został łącznikiem komórki więziennej Związku Walki Zbrojnej, a w kolejnych latach angażował się w akcje bojowe i dywersyjne. Wszedł w skład kierownictwa Szarych Szeregów, dowodził hufcem Mokotów Górny, a potem rojem Centrum. Był znany ze względu na swoje umiejętności przywódcze, talent organizacyjny, jak również zamiłowanie do idei i patriotyzm. Poległ w wieku 22 lat podczas akcji „Taśma Wschodnia”, która miała miejsce w Sieczychach. 
Tadeusz Zawadzki i Sieczychy od wielu lat mają swoje miejsce w wielu przedsięwzięciach realizowanych przez harcerzy. Powstało kilka propozycji programowych, które mają przybliżać postać „Zośki” i upamiętniać jego bohaterską podstawę. Od lat 80. kolejne drużyny organizowały rajd Sieczychy, który na swoich trasach gromadził harcerzy 
z różnych zakątków Mazowsza. Zaś dla wyszkowskich harcerzy i instruktorów same Sieczychy są miejscem szczególnym. Wielu z nich ma w pamięci wzgórze, gdzie miała miejsce akcja „Taśma Wschodnia”, tam wielu z nich składało potem swoje Przyrzeczenia Harcerskie czy Zobowiązania Instruktorskie. 
2021 rok wyszkowscy harcerze rozpoczynają od realizacji propozycji programowej „Sto lat!”, która została stworzona właśnie z okazji setnej rocznicy urodzin Tadeusza Zawadzkiego. Zuchy i harcerze otrzymali szereg zadań, które będą indywidualnie realizować. Przed nimi między innymi udział w turnieju wiedzy, zdobycie specjalnie stworzonej sprawności „Przyjaciel Zośki” czy pokonanie stu kilometrów na setną rocznicę urodzin.
Od 31 stycznia br. na Placu Miejskim będzie  można obejrzeć wystawę tematyczną „Dziś szybuje pośród chmur…”, opracowaną przez instruktorki wyszkowskiego hufca. Zachęcamy wszystkich do zapoznania się z życiorysem Tadeusza Zawadzkiego, jak również „ideą zośkową” realizowaną przez kolejne pokolenia harcerzy.
Eurodock 2021
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość