Czytanie i muzyka łagodzą obyczaje. Czytelnicy Biblioteki Miejskiej w Operze Narodowej (FOTO)

Od czytelników

Czytanie i muzyka łagodzą obyczaje. Czytelnicy Biblioteki Miejskiej w Operze Narodowej (FOTO)

07.02.2023
autor: MŚN
Czytelnicy Biblioteki Miejskiej, skupieni w nieformalnym stowarzyszeniu miłośników opery i baletu, mają za sobą udział w dwóch wspaniałych wydarzeniach przygotowanych przez Teatr Wielki - Operę Narodową na sezon 2022/2023.
 
18 stycznia, trzy dni po premierze, wyszkowscy melomani zachwycali się mało znaną operą Verdiego „Moc przeznaczenia”, będącą koprodukcją Opery Narodowej w Warszawie ze słynną Metropolitan Opera w Nowym Jorku.
Kontrowersyjne rozwiązania reżysera Mariusza Trelińskiego mogły wzbudzać różne emocje i prowokować do dyskusji, ale z pewnością nie przysłaniały piękna muzyki i świetnego brzmienia solistów (zwłaszcza Izabeli Matuły, Tadeusza Szlenkiera, Tomasza Koniecznego) i chóru.
Tenże chór, doskonale przygotowany i zgrany zespół Teatru Wielkiego - Opery Narodowej, obchodzący w 2020 roku swoje 55-lecie, był z kolei głównym bohaterem projektu „Chorus Opera”, zupełnie nowatorskiego spektaklu operowego, złożonego z wielkich scen chóralnych z popularnych oper takich kompozytorów, jak Puccini, Verdi, Leoncavallo, Bizet, Mascagni, Wagner, Szymanowski, Moniuszko i uzupełnionego dwoma fragmentami z innych dzieł: „Fortuna” z kantaty „Carmina Burana” Orffa i „Magnus Dominus” z symfonii „Siedem Bram Jerozolimy” Pendereckiego.
Pomysłodawcą tego niezwykłego widowiska jest dyrektor muzyczny Opery Narodowej Patrick Fournillier, który w ten sposób chciał uhonorować zespół ponad osiemdziesięciorga chórzystów, uczynić ich niejako solistami, umieścić na pierwszym planie, podkreślając tym samym znaczenie roli chóru w dziełach operowych, piękno chóralnych wykonań. I zrobił to z powodzeniem. Pięćdziesiąt sześć par rąk wyszkowskich miłośników opery i baletu oklaskiwało rzęsiście wykonawców spektaklu w minioną sobotę, 4 lutego, i przy aplauzie całej widowni, doczekało się kilku bisów, w tym uwielbianego przez publiczność „Va, pensiero” z opery „Nabucco” Verdiego czy „Nessun dorma” z opery „Turandot” Pucciniego. „Chorus Opera” to spektakl niepowtarzalny, swego rodzaju wizytówka Chóru Teatru Wielkiego - Opery Narodowej, możliwy do obejrzenia tylko w Warszawie. Naprawdę warto!
Nina Wiśniewska
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Ojcowska ekstraklasa zagrała w Wyszkowie (FOTO)

Ojcowska ekstraklasa zagrała w Wyszkowie (FOTO)

O tym, jak ważna jest rola ojca w życiu dziecka, mogli przekonać się uczestnicy warsztatów „7 sekretów efektywnego ojcostwa”, które odbyły się w 25 i 26 czerwca w Wyszkowie.
zobacz więcej
Pomnik Burmistrza

Pomnik Burmistrza

Stanisław Wolski uratował dwie dziewczynki, które błagały o pomoc, uciekając przed machiną śmierci. Ratował je wiedząc, że jemu i jego najbliższym groziła za to najwyższa kara. A jednak nie zawahał się – przez lata wojny wyrywał bezbronne dzieci ze szponów śmierci. Akt czystego heroizmu był dla niego koniecznością, ludzką powinnością, właściwym zachowaniem. Uważał, że tak należało postąpić. Stanisław Wolski był burmistrzem Wyszkowa. Był wielkim człowiekiem, dla nas – również wyszkowianinem. Zapisał i pozostawił nam piękną kartę w historii NASZEGO miasta. 
zobacz więcej
Niezwykłe spotkanie (foto)

Niezwykłe spotkanie (foto)

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 5 mieli okazję spotkać niecodziennego gościa, który przedstawił im realia życia w swojej wiosce. Mowa o Alexie, masajskim wojowniku z Tanzanii. Podczas spotkania udało się zebrać 1948 zł na budowę szkoły w Tanzanii.
zobacz więcej
Największe święto urody i stylu w Posce! (foto)

Największe święto urody i stylu w Posce! (foto)

Wielkie gratulacje dla uczennic Zasadniczej Szkoły Zawodowej o kierunku fryzjer przy SOSW w Wyszkowie, które zakwalifikowały się i wzięły udział w finałowym etapie konkursu fryzjerskiego dla szkół i uczelni „Young Hair Style Award”, organizowanego podczas Międzynarodowych Targów Fryzjerskich i Kosmetycznych Beauty Days w Ptak Warsaw Expo.
zobacz więcej