Czym są giełdy długów?

Od czytelników

Czym są giełdy długów?

28.10.2020
autor: Materiał zewnętrzny
W ostatnim czasie bardzo dużą popularnością cieszą się giełdy długów, jest to spowodowane przede wszystkim faktem, iż proces odzyskiwania należności jest zbyt kosztowny i zajmuje bardzo dużo czasu. Jest to w pewnym stopniu alternatywne rozwiązanie, jednakże wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że ich długi są dostępne na giełdach. W poniższym artykule znajdziesz więcej istotnych informacji na temat giełdy długów!

Giełda długów — czym jest?

Giełda długów pełni funkcje internetowego portalu aukcyjnego, na którym głównym dostępnym towarem są czyjeś zadłużenia, poprzez transakcje zawierane na tym portalu następuje tzw. cesja wierzytelności. Prościej mówiąc, oznacza to, że prawo do kontaktowania się z dłużnikiem przechodzi bezpośrednio na nabywcę, dzięki temu może on negocjować oraz otrzymać środki przeznaczone na spłatę zadłużenia. 
Natomiast w przypadku zbywcy sytuacja wygląda następująco, otrzymuje on środki finansowe, które najczęściej są mniejsze niż wysokość zadłużenia. Aczkolwiek jest to dobre rozwiązanie, bowiem warto wziąć pod uwagę, iż tym sposobem oszczędzany jest zarówno czas, jak i pieniądze! Co bardzo istotne, nie ma konieczności prowadzenia żadnych działań windykacyjnych. Czy wiesz, że nie istnieje jedna giełda wierzytelności? Takich portali jest wiele, jednak każdy z nich działa na nieco innej zasadzie!

Giełdy długów — kto z nich korzysta?

Należy podkreślić, iż każda giełda długów ma swoje podstawowe kategorie użytkowników: wierzycieli oraz klientów, wierzyciele wystawiają na giełdzie swoje należności, natomiast klienci rzeczone należności skupują. Do grupy wierzycieli należą między innymi: firmy pożyczkowe, przedsiębiorstwa, osoby fizyczne, a także osoby prywatne. Warto dodać, iż wszystkich łączy jeden istotny element, bowiem nie chcą tracić zasobów z obsługi wierzytelności. 
Na giełdę długów można trafić między innymi za: niespłacone zaległe kredyty i pożyczki, niespłacone faktury, opóźnienia w spłacie czynszu oraz nieopłacone alimenty. Jeśli chodzi o klientów, którzy korzystają z giełdy, są to najczęściej firmy windykacyjne, przede wszystkim ze względu na fakt, iż zajmują się profesjonalnie całą obsługą zadłużeń. Giełda długów jest również dostępna dla właścicieli i przedstawicieli firm, jednak nie kupują na niej ani nie sprzedają.

Sprzedaż długów na giełdzie wierzytelności — czy warto?

Obecnie bardzo wiele firm pożyczkowych oraz z innych branż nie posiada właściwych procedur, aby mogły samodzielnie zająć się obsługą wierzytelności, tym samym przekłada się to na drogie i czasochłonne oczekiwanie na zwrot należności. Powinieneś wiedzieć, iż nawet prowadzenie sprawy na drodze sądowej oraz wszczęcie działań przez komornika nie musi oznaczać, że dług zostanie odzyskany! 
Warto mieć na uwadze, mimo że nie jest to do końca idealne rozwiązanie, to jednak z drugiej strony odzyskanie nawet części należności może nastąpić w bardzo krótkim czasie, bez żadnego większego wysiłku z Twojej strony!
Giełda długów jest rozwiązaniem, które warto dobrze przemyśleć, bowiem sprawdza się szczególnie w sytuacji, gdy droga do zwrotu długu okazuje się długa!
Więcej informacji znajdziesz na https://www.system3000.pl/
Wybory 2024 - Iwona Wyszyńska
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość