Czekasz na tarczę? Możesz odroczyć składki

Od czytelników

Czekasz na tarczę? Możesz odroczyć składki

08.12.2020
autor: Piotr Olewiński, regionalny rzecznik ZUS
Płatnicy, którzy czekają na wejście w życie przepisów o zwolnieniu ze składek za listopad mogą złożyć wniosek do ZUS o odroczenie terminu płatności np. o miesiąc.
 
W parlamencie trwają prace nad kolejną odsłoną Tarczy Antykryzysowej. Zakłada ona m.in. wypłatę świadczenia postojowego oraz zwolnienie z opłacania składek za listopad. Płatnicy, którzy czekają na wejście w życie przepisów o zwolnieniu ze składek za listopad i nie wiedzą czy mają opłacać składki, czy nie, mogą złożyć wniosek do ZUS o odroczenie terminu płatności np. o miesiąc. Jeśli płatnik złoży wniosek przed terminem płatności składek, to nie poniesie żadnych kosztów związanych z ulgą. Wnioski będą załatwiane najszybciej jak to możliwe, a można je składać za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych ZUS. 
Chodzi o przedsiębiorców, dla których termin na opłacenie należności do ZUS za listopad upływa 10 i 15 grudnia. Są to m.in. osoby fizyczne opłacające składkę wyłącznie za siebie.
Propozycja ZUS dotycząca składania wniosków o odroczenie wynika z tego, że tarcza branżowa wciąż nie weszła w życie, a zbliżają się terminy zapłaty składek za listopad. Dzięki złożeniu wniosku płatnicy działający w branżach, które zostały uwzględnione w projekcie tarczy branżowej (zarówno na etapie prac sejmowych, jak też zaproponowanych w poprawkach senatu), nie będą musieli płacić należności do ZUS za ten okres, tylko zaczekają na wejście w życie ostatecznego kształtu przepisów. Podobna sytuacja wystąpiła na wiosnę i wtedy również ZUS podpowiadał, jak w prosty sposób zdjąć z siebie niepewność co do docelowego stanu prawnego.
Do tej pory mazowieckie oddziały ZUS zwolniły z obowiązku opłacania składek płatników na łączną kwotę 2,3 mld zł. W całej Polsce jest to natomiast aż 13,15 mld zł.
MajsterPlus728x240
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość