Co oznaczają symbole na opakowaniach żywności?

Od czytelników

Co oznaczają symbole na opakowaniach żywności?

26.07.2021
autor: Materiał zewnętrzny
Opakowanie jest źródłem cennych informacji dla konsumenta: nie tylko o składzie produktu, ale także o materiałach wykorzystanych do jego produkcji oraz możliwościach wykorzystywania. Czy wiesz, że nie każdy pojemnik plastikowy nadaje się do mycia w zmywarce i podgrzewania w kuchence mikrofalowej? Co oznacza symbol zielonego liścia na etykiecie artykułów spożywczych? Sprawdziliśmy!

Podstawowe oznaczenia na opakowaniach plastikowych

  1. PET – politereftalan etylenu, tworzywo sztuczne wykorzystywane przede wszystkim do produkcji butelek do napojów, ale także naczyń jednorazowych. Plastikowe butelki nie powinny być ponownie napełniane ze względu na ryzyko namnażania się bakterii. Nie powinny także być narażone na bezpośrednie działanie promieni słonecznych.
  2. HDPE – polietylen o wysokiej gęstości, tworzywo sztuczne, z którego powstają m.in. pojemniki wielorazowego użytku oraz folia spożywcza. HDPE jest uważany za jedno z najbezpieczniejszych tworzyw sztucznych. 
  3. PVC – polichlorek winylu, tworzywo sztuczne wykorzystywane do produkcji np. folii spożywczej. Szczególnie popularne w branżach non food m.in. w budowlanej.
  4. LDPE – polietylen o niskiej gęstości, tworzywo sztuczne, z którego powstają m.in. woreczki foliowe do żywności, butelki, worki na śmieci i jednorazowe siatki. Rodzaj plastiku, obok HDPE i PP, uważany za jedno z najbezpieczniejszych tworzyw sztucznych.
  5. PP – polipropylen, jedno z najpopularniejszych tworzyw sztucznych wykorzystywanych w branży spożywczej do produkcji opakowań do lodów czy nabiału. Z tego rodzaju plastiku powstają także pojemniki cateringowe do zgrzewania czy opakowania kosmetyczne.
  6. PS – polistyren, tworzywo sztuczne wykorzystywane w branży spożywczej m.in. do produkcji pokrywek do gorących napojów na wynos czy opakowań do lodów i nabiału.
  7. Inne – w tej grupie znajdują się tworzywa sztuczne, które nie powinny mieć kontaktu z żywnością, ponieważ mogą zawierać toksyczny Bisfenol A (BPA).

Pozostałe symbole na opakowaniach plastikowych do żywności

Na opakowaniach mających bezpośredni kontakt z żywnością można spotkać także inne symbole, które wskazują, co zrobić z pojemnikiem po zużyciu lub jak we właściwy sposób z niego korzystać m.in.:
  • Symbol człowieka wyrzucającego do kosza papierek to przypomnienie dla konsumenta, aby opakowanie po zużyciu wyrzucić do odpowiedniego pojemnika na odpady.
  • Trzy zielone strzałki w kółku to informacja, że pojemnik nadaje się do przetworzenia. Często można go spotkać na opakowaniach plastikowych do żywności. 
  • Symbol kieliszka i widelca to informacja, że opakowania plastikowe do żywności mogą mieć bezpośredni kontakt z artykułami spożywczymi.
  • Symbol zielonego liścia lub certyfikat rolnictwa ekologicznego to informacja, że żywność powstała ze składników pochodzących z upraw zarządzanych w sposób zgodny z europejskimi normami rolnictwa ekologicznego.
  • Symbol kuchenki mikrofalowej - nie wszystkie opakowania plastikowe nadają się do podgrzewania w kuchence mikrofalowej! Jeśli chcesz używać go w ten sposób, szukaj pojemnika z tym symbolem.
  • Symbol zmywarki - jeżeli producent nie umieścił na opakowaniu symbolu informującego o możliwości mycia pudełka w zmywarce, lepiej umyj go ręcznie pod bieżącą wodą.
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość